“Valge veri” põhjustab puuduliku vereloome

Tekst Aive Antsov
13.06.2010

Leukeemia – raske haiguse nimetus – on tuletatud kreekakeelsetest sõnadest “leukos” ja “heima”, mis eesti keelde tõlgituna tähendavad “valge veri”. Verevähk, valgeveresus – nii kutsutakse haigust rahvasuus.

Leukeemia erinevad vormid
Leukeemia neli erinevat vormi on: esimene neist– akuutne ehk äge lümfoidne leukeemia; teine – krooniline lümfoidne leukeemia; kolmas – akuutne ehk äge müeloidne leukeemia ja neljas – krooniline müeloidne leukeemia.
Tartu Ülikooli Kliinikumi hematoloogia-onkoloogia kliiniku juhataja, professor Hele Everausi sõnul moodustavad leukeemia erinevad vormid pahaloomulistest kasvajatest kokku 3%.
“Kasvajaline rakupopulatsioon võib tekkida vereloomerakkude erinevatel küpsemisastmetel. Nagu normaalsel vereloomel on tüvirakud, mis kinnistavad vereloome luuüdis, on leukeemilisel rakupopulatsioonil leukeemilised tüvirakud, mis kindlustavad kasvajaliste rakkude paljunemise. Leukeemia all mõistetakse tegelikult tervet rida erinevaid haigusi,” selgitab tohter, kes on Eestis väga palju teinud selle tõsise ja raske haiguse uurimiseks ja raviks.
Äge leukeemia on dr Hele Everausi sõnul seisund, kus normaalne vereloome surutakse maha ja seetõttu on veres kõiki vajalikke rakke – erütrotsüüte (punavererakke), normaalseid valgevererakke ja vereliistakuid vähem. Ägeda leukeemia korral on ülioluline alustada ravi kiiresti, sest geneetiliselt muteerunud valged verelibled paljunevad väga kiiresti.
Kroonilise leukeemia põdejal paljunevad vähirakud aeglasemalt. Selle tõve korral pärinevad kasvajarakud vereloome küpsematest rakkudest ning kroonilised leukeemiad arenevad aeglasemalt – krooniline müeloidne leukeemia, krooniline lümfoidne leukeemia jt. Kroonilise leukeemiaga võib patsient elada aastaid, samas kui ägeda leukeemia korral võib raviga viivitamine tähendada tema kiiret surma.
Milline on kroonilise leukeemia erivormide – lümfoidne ja müeloidne – tähendus? Eesti Leukeemia ja Lümfoomihaigete Liit selgitab: “Leukeemia mõlema vormi korral on tegemist kontrolli alt väljunud valgete vereliblede paljunemise ja kuhjumisega. Lümfoidse leukeemia korral on hakanud kontrollimatult paljunema valged verelibled nimetusega lümfotsüüdid: B-rakud ja T-rakud, mille ülesanne on moodustada antikehasid tootvaid B-lümfotsüüte ja immuunsüsteemi reguleerivaid T-lümfotsüüte. Müeloidse leukeemia korral on hakanud paljunema monotsüüdid ja granulotsüüdid, mille ülesanne on hävitada võõrkehasid, näiteks baktereid. Kontrollimatult paljunedes hävitavad need aga liiga palju võõrkehasid, organismist kaob tasakaal ning tagajärjeks on surm.”

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid