Vananemisvastased dieedid

Kai-Liis Tuul
30.10.2019
Köögivilju on alati arukas rohkem süüa, neis leidub rikkalikult noorendavaid vitamiine, kasulikke mineraale ja kiudaineid. | Shutterstock

Igavene noorus on moes. Tänapäeva eakate soov on elada aktiivset ning täisväärtuslikku elu, mis võimaldaks neil kuni kõrge vanuseni reisida, sportida ja kasvõi kohtingutel käia.

Teisalt hakatakse üha nooremas eas mõtlema sellele, kuidas olemasolevat head kehalist ja vaimset vormi säilitada. Peale treenimise ja ilukirurgia peetakse üheks olulisemaks nooruslikkuse alalhoidmise vahendiks toitumist. Vananemisvastaseid toitumissoovitusi ja dieete on hulgaliselt. Palju on korduvaid nõuandeid, mis sisaldavad näiteks kasulike toitude nimekirja, kus pea alati on ära märgitud oomega-3-rasvhapete tarvitamise tähtsus. Peale konkreetsete toiduainete eelistamise on peaaegu iga kord üheks nõuandeks piirata kalorite tarbimist.

Toidulaud koomale

Kalorite piiramise teooria nurgakiviks on uuringud, mille kohaselt 30-40% tavalisest vähem süüa saanud katseloomad olid erksamad, saledamad ja nooruslikuma välimusega. Nende eluiga oli pikem ja neil esines harvemini vähki, infektsioone ja muid haigusi. Cornwalli ülikooli teadlased avastasid selle tõsiasja juba 1935. aastal ning sellest peale on vastavaid uuringuid tehtud pidevalt. Kalorite piiramine ja toiduhulga vähendamine peaks ka inimestel aitama aeglustada vananemist, takistama haiguste arengut, andma vastupidavust stressile ja pikendama eluiga. Keskmine päevane kalorinorm vananemisvastase toiduvaliku puhul on enamasti 1700-1800 kcal, aga see võib suuresti varieeruda, olenedes inimese soost, vanusest, kaalust ja treenituse tasemest. Näiteks meestele on sobilik vananemisvastane kaloraaž umbes 2000 kcal.

Dieete on erinevaid

Kuigi toitumissoovitused erinevates vananemisvastastes dieetides varieeruvad, on neid ühendavaks jooneks see, et kalorite piiramisega soovitatakse alustada aeglaselt ning maksimaalselt on toidu kaloraaži lubatud vähendada 30ā€’50%. Süüa soovitatakse kerget, aga kvaliteetset toitu. Selline menüü aitavat aeglustada vananemisilminguid ja samas vältida alatoitumust.
 

Kalorite piiramise põhimõtted

Toiduained on dr Schmitti ja dr Hommi nõuandel jagatud kolme rühma: välditavad, piiratavad ja soovitatavad.
1. Väldi või vähenda oluliselt. Kõige suuremal määral tuleb piirata kiirete süsivesikute ning rasvarikaste toiduainete tarbimist. Peale tavapäraste kaloripommide (maiustused, alkohol, tordid) tarbida vähem ka rasvaseid toiduaineid (vorst, juust, pasteedid), suure süsivesikusisaldusega tooteid (kõik jahutooted, kartulid, küpsetised) ja energiarikkaid jooke (limonaad, õlu, mahlad).
2. Piira. Piiratult vähendada valgurikkaid toiduaineid. Sellesse rühma kuuluvad sojatooted, munad, seened, kala, liha, lahjad piimatooted.
3. Söö rohkem. Kasulik on suurendada energiavaeste ning seejuures vitamiini- ja ballastainerohkete toiduainete osakaalu. Siia rühma kuuluvad kõik köögiviljad ning köögiviljatooted, salatid ja puuvili. Köögiviljade tarbimise kasuks räägib seegi, et peale vähese energiasisalduse on paljud neist valgurikkad. Ka puuvilja söömine on hoolimata suurest süsivesikusisaldusest soovitatav. Samas tuleks vältida kaloririkkaid puuviljamahlu, sest neil ei ole nii tugevat vananemisvastast mõju, küll aga sisaldavad need palju suhkrut.


Vananemisega seotud toitumissoovitused

Peale soovituse piirata kalorite tarbimist jagatakse dieetides ka mitmesuguseid nõuandeid kindlate toiduainete valikuks, mis peaksid vananemisilminguid edasi lükkama. Olgu need soovitused siinkohal ära toodud. Kõigepealt mõned toiduained, mida peetakse vananemise pidurdamise seisukohast eriti vajalikuks:

Supertoiduained

Mandlid – oomega-3-rasvhapete, valkude, E-vitamiini allikas. Söö väike peotäis igal pärastlõunal.
Oliiviõli – on uuritud seost oliiviõli ja kortsude vahel ning leitud, et päikeselistes piirkondades elavatel ja ohtralt oliiviõli tarbivatel inimestel on vähem kortse.
Asukioad – sisaldavad naha head seisukorda hoidvat tsinki.
Aprikoosid – sisaldavad antioksüdant luteiini. Harvardi ülikooli teadlased avastasid aprikooside võime võidelda päikesest põhjustatud enneaegse vananemise vastu. Söö niisama toorelt või viiluta näiteks pudrule.
Spinat – nagu aprikoosid, on ka spinat suurepärane luteiiniallikas, aidates päikesekahjustuste ja enneaegse vananemise vastu. Lisa peotäis vokiroale või kasuta salatis.
Tomatid – sisaldavad võimsat antioksüdanti lükopeeni. Sel on mõju teatud kasvajate arengu takistamisele ja samuti kaitseb lükopeen nahka päikese kahjuliku toime eest. Peale värskete tomatite kasutamise võileival ja salatis on võimalik lükopeeni saada ka töödeldud tomatisaadustest: ketšupist, tomatipastast, pitsakastmest.
Spargelkapsas – aitab võidelda vabade radikaalide vastu ning säilitada naha nooruslikkust.
Punane vein – sisaldab antioksüdante ja väidetavalt kiirendab naha vereringet.

Kasulikud toidud

Söö rasvast kala. New Yorgi nahaarsti dr Nicholas Perricone soovituste abil loodavad kortsude saabumist edasi lükata näiteks Hollywoodi staarid, nende hulgas Kim Cattrall ja Heidi Klum. Kala sisaldab nahale hästi mõjuvaid antioksüdante, mis aitavad tõkestada naha enneaegset vananemist. Parimad oluliste rasvhapete allikad on lõhe, makrell, värske tuunikala, sardiinid.
Joo teed. Eriti soovitatavaks peetakse antioksüdantiderikast rohelist ja valget teed. Toidukorra ajal tarbitav tee aitab pidurdada vähki tekitavate ainete moodustumist.
Joo vett. Kui pärast ohtrat alkoholitarbimist näib nahk hall, kuiv ja kortsus, sest alkohol põhjustab naha niiskusekadu, siis puhtal veel on vastupidine efekt: vesi uhub kehast välja toksiine, mis põhjustavad kahvatut jumet ja kortse.
Tarbi sojapiima. See aitavat kiirendada naha ehituskiviks oleva kollageeni tootmist. Vanuse kasvades kollageeni tootmine teatavasti väheneb.
Söö puuvilju, marju, köögivilju. Vähemalt pool kilo puuvilju, marju, köögivilju päevas oleks suurepärane. Vananemist nimetatakse vahel suisa haiguseks, mis on põhjustatud marjade, puuviljade ja köögiviljade puudusest. Neis sisalduvad rohked antioksüdandid pidurdavad vananemisprotsesse. Eriti head vananemisvastased köögiviljad on porgand, kapsas, spargelkapsas, tomat, avokaado, sibul ja küüslauk.
Puuvilju – ja palju. Esimese valikuna soovitatakse kiivit: see on üks rikkamaid C-vitamiini allikaid, sisaldades 100% soovituslikust päevadoosist. C-vitamiin on nahale väga kasulik, sest see aitab moodustada kollageeni ja eemaldab toksiine. Samuti ei saa mööda avokaadost, mida võiks lisada salatile või leivale. Avokaado on küll üsna rasva- ja kaloririkas, aga sisaldab ka ohtralt A- ja E-vitamiini, mis on väga tõhusad võitluses kortsude vastu.
Värskeid marju võiks lisada hommikuhelvestele. Head on ka antioksüdantiderikkad mustad ploomid ja rosinad.
Nahk armastab süsivesikuid. Soovides säilitada naha nooruslikkust, tuleks unustada Atkinsi dieet ja hakata pudrufänniks nagu näiteks Madonna. Naha heaoluks on nimelt vajalikud süsivesikud. Seega on naha pingsust suurendavate kaerahelveste ja muude teraviljahelveste tarbimine hea viis päeva alustamiseks ja nooruslikkuse alalhoidmiseks. Samuti on vananemisvastaste soovituste hulgas ohtralt seleeni sisaldava täisteraleiva söömine.

 

Rohkem loe ajakirjast Kodutohter

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid