Vitamiinid – moodsa aja terviseturgutajad

Tekst Edith Steinberg
17.01.2009

Ideaalse tervisega inimene, kes sööb tasakaalustatud ning hea kvaliteediga segatoitu, elab tervislikult ja stressivabalt, ei vaja täiendavaid vitamiinpreparaate. Ent ometigi peab enamik meist oma keha ja vaimu aeg-ajalt vitamiinikuuridega abistama.

 Vitamiinid on orgaanilised ained, mis on organismi elutegevuseks hädavajalikud. Justkui telgitagused niiditõmbajad osalevad need ensüümide koosseisus keha kõigis ainevahetustoimingutes. Vitamiinid jaotakse rasvlahustuvateks (A-, D-, E-, K-vitamiinid) ja veeslahustuvateks (B-kompleksi vitamiinid, C-vitamiin). Nende puudusega kaasnevad tõsised tervisehäired.

Perearst dr Margit Kõivomägi sõnul peab tõesti paika väide, et õigesti toitudes saab organism vajalikud vitamiinid toidust. “Peamised põhjused, miks inimene lisavitamiine vajab, on pidev väärtoitumine, saastunud keskkonna mõju organismile, pikaajaline vaimne stress ja haiguste korral ravimite kõrvaltoimed. Seetõttu on vitamiinipreparaatidel tänapäeval ennetus- ja raviskeemis kindel koht.”

Liivalaia apteegi juhataja, proviisori Helene Juhansoni sõnul tuleb selleks, et toidust saada piisavalt vitamiine ja mineraale, väga mitmekesiselt süüa. Kahjuks on poodides müüdavad juur- ja puuviljad tihtilugu oma kasvukohtadest pooltoorestena ära korjatud, mistõttu on ebaselge, kui palju kasulikke aineid need üldse sisaldavad. “Kui inimene tunneb end väsinuna, jõuvarud on otsas, meeleolu langenud ja tihti kimbutavad (külmetus)haigused, on see ikkagi selge märk, et võiks abi otsida apteegis saadaolevatest vitamiinidest,” soovitab ta.

Vitamiinide ajutise puuduse korral tekib inimesel vitamiinipuudus ehk hüpovitaminoos, mida iseloomustavad üldised tervisehädad, nagu väsimus, unisus, töövõime langus, vastuvõtlikkus nakkushaigustele, peavalud, lihaste ja liigeste valulikkus, südamepekslemine.

Ühe kindla vitamiini pikaajalise ja täieliku puudumise korral tekib organismis avitaminoos, mis on keha jaoks pöördumatute tagajärgedega. Vahel võib ette tulla ka vitamiinide üleküllust ehk hüpervitaminoosi. Toidust on võimatu nii palju vitamiine saada. Küll aga võib hüpervitaminoos tekkida vitamiinipreparaatide liigsel manustamisel.

 

 

Loe edasi ajakirjast...