Abiks kaalulangetajale

Proviisor Maija Tressum
17.03.2008

Kehakaalu langetada on märksa raskem kui tõsta. Kaalutõusu ennetamine algab tervislikust toiduvalikust ja korrapärasest kehalisest tegevusest.

Sündimisest saadik seostub meil kõigil söömine naudinguga. Surunud põse vastu sooja rinda ja tõmmanud paar ahnet sõõmu, muutub pisitibu kohe rahulikuks ja jääb varsti turvaliselt tukkuma. Täiskasvanudki kipuvad end söögiga rahustama, lohutama ja premeerima. Stressi, igavust või halba tuju püütakse leevendada midagi näksides – ka siis, kui kõht pole tühi.

Ennekõike pea arstiga nõu
Apteegist võib saada mitut liiki ja eri vormi kaalualandajaid, kuid neid tuleb tarbida mõõdutundlikult, vastasel korral võime põhjustada endale hoopis tervisehädasid, eriti kui on mõni kaasuv haigus. Apteeker, kes soovitab mõnd kaalulangust soodustavat toidulisandit või ravimit, ei pruugi olla teadlik patsiendi haigustest. Enamasti ei taha ostja neid apteekrile üles lugeda, pidades sellist “enesepaljastust” ebaoluliseks või ebamugavaks. Et terviseriske vältida, tuleks kindlasti ka käsimüügist ja retseptita müüdavaid kaalulangetajaid valida arsti soovitusel.
Vahel ostavad salendavaid preparaate normaalkaalus noored, et selga sobitada mõni number väiksem riideese. See on aga lausa kurjast: noor inimene võib lahtistavate teede ja tablettidega oma seedimise täiesti ära rikkuda. Kui sellele lisandub veel korrapäratu toitumine, rämpstoit jm, siis on kerged tekkima tõsised söömis- ja kaaluhäired.
Endastmõistetav, ent meeldetuletamist väärt tõde: lastele ei tohi salendavaid preparaate anda ilma arsti soovituseta.
Apteekides on müügil salendavad teed, mis hõlbustavad seedimist, tõstavad uriinieritust, mõjuvas maole rahustavalt, puhastabad verd, turgutavad maksa ja neere jne. Ingveritee sidrunimahla ja vähese meega aitab maost ja soolestikust väljutada seismajäänud toidu.
Näiteks artišokk toetab maksa tööd ja stimuleerib sapi eritumist. Aidates lõhustada toiduga saadud rasvu, kergendab see köögivili seedetegevust. Apteekides on müügil kapslid, kus artišokile on lisatud võilille mõruained, mis kombineeritud preparaadina parandab üldist seedetegevust.
Roheline kohv ja tee parandavad ainevahetust, aeglustavad rasvade sünteesi süsivesikutest ja valkudest. Rohelise kohvi ja tee ekstrakti, Kambodža gartsiinia, guaraana ja kroomisisaldusega pulbrist saab valmistada joogi seedetegevuse soodustamiseks ja kaalu langetamiseks. Guaraana toimib virgutavalt ning vähendab näljatunnet. Tassitäies kuumas vees lahustatuna võib jooki juua piima või koort lisades kuni viis korda päevas.
Süsivesikute ja rasvade ainevahetust reguleerides aitab kehakaalu alandada vedelekstraktina müüdav toidulisand, milles on rohelise kohvi, punase viinamarja ja angervaksaekstrakti. Kontsentraat lahjendatakse klaasis vees ja juuakse enne sööki. Päeva jooksul tuleb lisaks tarbida kuni 1,5 liitrit vett. Mõnus kirsimaitseline jook ei sisalda suhkrut, gluteeni, säilitusaineid ega sünteetilisi magusaineid.

Loe edasi ajakirjast...