Arhiiv

KODUTOHTER NOVEMBER 2021
Luupus on autoimmuunhaigus, mis kimbutab ennekõike viljakas eas naisi. Sellest räägib lähemalt Ida-Tallinna keskhaigla reumatoloog Kati Otsa.
Lahkuminek võib teha ennenägematult palju haiget, sest aju saadab kehale samu sõnumeid, nagu siis, kui reageerid valule. Kuidas rasket aega kergemini üle elada?
Kalle Sepp (38) astub lavalaudadel üles nii laulja kui ka näitlejana. Ta armastab väljakutseid ja iga uus roll peab talle neid esitama. Töö kõrvalt on aga tähtis ka puhata ning esinemistest ja proovidest lülitab Kalle end välja sõprade seltsis. Ta nokitseb hea meelega Saaremaal talutööd teha ja loeb raamatuid lihtsatest elutõdedest. 
KODUTOHTER OKTOOBER 2021
Igaühele on loodud just tema kehale sobiv kaalunumber. Et see leida, peab oskama oma keha kuulata ja eelkõige seda armastada.
Praegu on suurimaks mureks koroonaviirus, ent ka muud viirused pole kusagile kadunud. Kui need tekitavad palavikku, nohu, köha ja/või kurguvalu, ei pea kohe arsti juurde tormama, vaid abi saab kodustest ravivõtetest. Nõu annab Laagri perearstikeskuse juhataja ja perearst Triinu-Mari Ots.
Kirjanik ja ajakirja Kodu & Aed peatoimetaja Aita Kivi kirjutab siis, kui kuidagi muidu enam ei saa – tegelikult suhteliselt harva, sest on alati pidanud kirjutamiseks aega leidma toimetaja- või ajakirjanikutöö kõrvalt. Kuigi Aita on nooruses kirjutanud imekauneid luuletusi, paeluvad nüüd teda rohkem inimsuhted, ja selle sobivaimaks väljendusviisiks on ta meelest proosa.
KODUTOHTER SEPTEMBER 2021
Miks on vererõhuravimeid nii palju? Kas ei piisaks ainult mõnest, mis enamikku aitaks? Mil viisil rõhurohud mõjuvad ja kui ohtlikud on nende kõrvaltoimed? Sellest räägib Põhja-Eesti regionaalhaigla kardioloogiakeskuse ülemarst-teadusjuht professor Margus Viigimaa.
Hiina meditsiini arst Salustino Wong, kes siin meil Eestiski aeg-ajalt tegutseb, leiab, et haiguste peamised põhjustajad on emotsioonid ning kannatuste allikaks meie ihad ja soovid. Tervendades end nii füüsilisel, energeetilisel, emotsionaalsel kui ka vaimsel tasandil, on võimalik saavutada täiuslik tervis.
Näitleja Külli Reinumägi armastab oma tööd, aga kogemused on teda õpetanud, et ainult see õnnelikuks ei tee, ja seda peab ta endale aeg-ajalt ka meelde tuletama. Küllile on tähtis püüda mõelda rohkem teistele kui endale, hoida elu tasakaalus ja teha lihtsaid, samas tarku valikuid.
KODUTOHTER AUGUST 2021
Magneesiumi leidub meie organismis enamasti rikkalikult ning see aitab kaasa heale tervisele ja rohkele energiale. Ometigi on osal meist sellest puudus ja ehk just seetõttu jääb energiast puudu.
Üks südame-veresoonkonnahaiguste riskiteguritest on kõrge kolesterool. Kolesterooli kohta liigub palju müüte ja ka sotsiaalmeedias käib sellel teemal kuum arutelu. Mis peab paika ja mis mitte?
Eesti Õdede Liidu president, õde, õpetaja, juht ja kogemusnõustaja, lisaks ka ema ja abikaasa Anneli Kannus on naine, kelle sees pulbitsevat energiat ja teotahet jaguks lausa mitmele inimesele. Teda kannustab usk, et ajab õiget asja, millest lõppude lõpuks võidavad kõik: nii patsiendid kui ka õed, nii tervishoiusüsteem kui ka riik tervikuna. Et inimesed oleksid tervemad.
KODUTOHTER JUULI 2021
Suvel on mõnus torgata kingad paljaste jalgade otsa. Kuid sellega võivad kaasneda hõõrdumised ja vesivillid.
Heas kooselus ei teki suhet hävitavaid riide. Teise halvustamine, endast eemale tõukamine, pidev virisemine ja ükskõikseks muutumine hävitavad ka harmoonilise suhte.
Kirjanik ja teadusajakirjanik Justin Petrone (41) on tänu oma muhedatele raamatutele ja kolumnidele leidnud koha eestlaste südames. Tänapäeva kiire, lärmakas ja närviline elu Justinile ei sobi. Ta sooviks elada hoopis eelmise sajandi 60. aastatel, kui elu oli lihtsam, vaiksem ja aeglasem, justnagu Ingmar Bergmani filmis.
KODUTOHTER JUUNI 2021
Suvise toitumise üks tähtsamaid põhimõtteid on see, et toit oleks kerge, puhas ja võimalikult töötlemata. Seega tasub valida ilma ebavajalike lisanditeta, taimemürkideta kasvatatud ja e-aineteta värsked toiduained.
Seksiga käib kaasas palju müüte, mõned neist on soopõhised. Vaatleme mõnda neist.
Kirjanik Eva Koff leiab, et kirjutades tuleb alati olla avatud ja ühenduses oma lapsepõlvega, sest meie elutunnetus – milline see maailm üldse on –, pärineb just sealt. Tema teosed on justkui sibulad, mille pealseid tuleb kiht-kihilt eemaldada, et leida sisu, mis on täis armastust, igatsust ja elutragöödiaid.
KODUTOHTER MAI 2021
Koroonaajal võib tekkida tunne, et igasuguste piirangute tõttu on peaaegu võimatu elukaaslast leida. Aga elu peab edasi kestma. Pakume viiteid, kuidas leida sobiv partner, ja nõuandeid, kuidas temaga harmoonilises suhtes elada.
Muidugi soovime pärast pikka ja pimedat talve püüda igat päikesekiirt, samas aga teame, et päike võib olla ohtlik ja selle eest tuleb end kaitsta. Päikesekaitse ei tähenda ainult kaitsekreemiga määrimist. Kõige paremini saab end kaitsta riietusega ja keskpäevase kuumuse eest varju minnes.
Vene päritolu, aga üdini eesti kunstniku Anna Litvinova elu on nagu värvikirev kaleidoskoobipilt, mille värvi- ja kujude kombinatsioonid on pidevas muutumises. Ta näebki maailma läbi oma värviprisma. "See on mul vist sünnist saati juba silma sisse paigaldatud, sest näen maailma kahtlaselt värvilisena," muheleb ta.
KODUTOHTER APRILL 2021
Hambaharja, hambaniidi ja keelekaabitsaga saab suu põhjalikult puhtaks ja siis muutub ka suu lõhn värskeks.
Optimistid on edukamad, tervemad ja õnnelikumad. Pakume viis viisi, kuidas endasse positiivsust süstida.
Sünoptik Taimi Paljak on oma tööd teinud juba üle 30 aasta ning teda innustab teadmine, et sellest on kellelegi kasu. Tehes tööd südame ja kirega, ei unusta ta aga olemas olla lähedaste jaoks, sest just nemad aitavad tal akut laadida.
KODUTOHTER MÄRTS 2021
Laulja Jassi Zahharov (67) leiab, et iga inimene teab täpselt, mida ta tahab ja mis tal vaja on, eriti nüüd, kus on rohkem aega iseendale pühendumiseks, mõtlemiseks ja sisse vaatamiseks. "Kes seda teeb, see leiab alati, mida ja kuidas teha," on ta kindel.
Kas kosutav uni aitab ühtlasi hoida saledat joont? Viimaste teadusuuringute järgi on see täiesti võimalik. Selleks tuleb jälgida uneasjatundjate nõuandeid, mis on sama väärtuslikud kui toitumisspetsialistide omad.
Kevadine valgus vabastab inimese organismis heaoluhormoone ja energia hakkab voolama kiiremini kui talvise kaamose ajal.
KODUTOHTER VEEBRUAR 2021
Millest alustada, kui oled olnud tubane, lihtsalt vähe liikunud või mõne põetud haiguse tõttu kehaliselt nõrk? Ometi on tahtmine ennast veidikegi liigutada ja tahtmisest kõik algabki.
Inimese organism sisaldab hulgaliselt mikroobe, mis on meiega koos evolutsioneerunud ja seetõttu leidnud kindla koha meie organismis. Seega elame ühiselu koos enda sees olevate bakteritega. Kodutohtri küsimustele vastab Tartu ülikooli hargettevõtte RootBioMe teadlane Viia Kõiv.
Näitleja Kaisa Seldel (34) on enamasti mitu projekti korraga käsil. Viimastel aastatel on ta palju aega veetnud ka trennimaailmas ja juhendab nüüd ise teisi harrastajaid. Kaisa hing on aga müüdud teatrile ning kõik teised tegemised valib ta seda toetavalt ja sätib sellest lähtuvalt.
KODUTOHTER JAANUAR 2021
Külmade talveõhtute armas kaaslane on helendav teleriekraan. Linakangelaste tegudele kaasa elades pane aga tähele, et need võivad vallandada sinus vastupandamatu isu midagi suhu pista, ja nii ongi ülekilod varmad tulema. 
Ohtlikke aineid leidub küll üliväikestes kogustes, kuid paljudes toodetes, mida iga päev kasutame. See tähendab, et puutume pikaajaliselt kokku mitmesuguste kemikaalidega ning tekkida võib n-ö kokteiliefekt. Kuidas vähendada kokkupuudet meid ümbritsevate ohtlike ainetega? 
Näitleja, parodist ja igipõline optimist Pille Pürg on oma eluretsepti leidnud. "Peab olema iseendaga sõber, on vaja hingerahu ja muidugi tervist, sest kui sul tervist ei ole, siis tegelikult ei ole sul mitte midagi."
KODUTOHTER DETSEMBER 2020
E-tubaka turundajad näevad kõvasti vaeva, et luua illusiooni vähem ohtlikust suitsetamisest. Kuna pikaajalisi inimuuringuid nende toodete kohta veel tehtud pole, kasutavad tootjad võimalust, et veenda inimesi toodete ohutuses. E-sigaretid ei ole ohutud.
Kas nahavähki saab tõesti diagnoosida vaid verd uurides? Vastus sellele küsimusele võiks üllataval moel olla suur ja kõlav "jah", kui süüvida Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudis tehtavasse teadustöösse. Ent kuidas saab nahas toimuvat diagnoosida hoopis vere järgi?
Ajakirjanikuks õppinud Eeva Esse (30) paistab särava ja energiast pakatavana silma nii meedias kui ka spordivõistlustel. Tasakaal töö ja puhkuse vahel ei ole Eeval küll veel täielikult paigas, aga rahu iseendaga seab ta alati esikohale.
KODUTOHTER NOVEMBER 2020
Püsiva kaalukontrolli võti pole mitte dieet, vaid on hoopis kontrollitud söömise selgeks õppimine.
Täiskasvanud naisel on tihtipeale nii palju kohustusi ja mitmeid inimesi, kelle eest hoolt kanda, et enese eest hoolitsemine jääb tagaplaanile. Sellegipoolest tuleks leida aega ja hoolitseda ka enda, mitte ainult teiste eest.
Aktiivse välizooloogina käib armastatud loomauurija ja kirjanik Aleksei Turovski ikka veel välisreisidel, kuigi harvemini ja nüüd enamasti kaugetel maadel, mitte meie armsal Eestimaal, kus vanasti sai ekspeditsioonidel käidud 25 aastat järjest. Seiklus- ja tervisejutte jagub tal ka Kodutohtri lugejatele.
KODUTOHTER OKTOOBER 2020
Eestis esimest korda tehtud C-hepatiidi viiruse ulatusliku testimise tulemused näitavad, et see haigus võib olla laiemalt levinud, kui seni on arvatud. Tartu Ülikooli kliinikumi nakkushaiguste arst Kadri Kõivumägi soovitab kahtluse puhul kindlasti testima minna.
Soovid tähtsündmuseks paarist kilost lahti saada. Kas on olemas rasvapõletusprogrammi, mis viib kehakaalust seitsme päevaga kaks kilo ilma nälgimise, kahtlaste preparaatide või tervete toidugruppide menüüst eemaldamiseta? See on võimalik, kui kombineerid need väikesed ohverdused järgmiste kavalate nippidega. 
Doktor Kai Sukles mäletab selgesti, kui ta esimene patsient suri. "Istusin koridoris maas ja nutsin. Vanem kolleeg läks mööda ja ütles mulle: "Ära nuta, sa ei saa surra koos iga patsiendiga. Aga sa pead olema kindel, et oled teinud oma tööd nii hästi, kui sa sellises situatsioonis teha said."" Seda nõuannet on dr Sukles endaga kaasas kandnud kogu elu.
KODUTOHTER SEPTEMBER 2020
Taimetoitlus on praegu moekas nähtus, kuid ka liha süüa on täiesti tervislik. Võrdleme taimse ja segatoidu häid ja halbu külgi.
Seleeni on organismi normaalseks talitluseks vaja väga vähe, kuid selle puudus võib põhjustada raskeid haigusi. Seleeni suured kogused on seevastu mürgised. 
Tantsuõpetaja ja seto kultuuri eestvedaja Piret Torm-Kriis on õigusega uhke oma juurte üle. Eriti suure auga kannab ta vanaema ema ja vanaema valmistatud hamesid, mille kaunid mustrid kannavad endas sajanditevanust pärimuslugu. Setomaa ülemsootskana pani Piret paar aastat tagasi püsti ka maailma esimese seto tantsupeo – hiidkirmase.
KODUTOHTER AUGUST 2020
Kui juurdled, kuhu on pärast karantiini kadunud sinu armsad sõbrad, tutvu nende alati toimivate võtetega, mis toovad su ellu rohkem aega sõpradele.
Ametivahetus vanemas eas võib olla hirmutav. Kui võtta endale aega ja mõelda hoolega läbi järgnevad sammud, võib töövahetus ja endale uue elu kujundamine olla igati rahuldust pakkuv.
Karantiini lõpus tuli laulja Ott Lepland (33) välja uue muusikavideoga "Lootuses", mille kommentaariks üks kuulaja YouTube'is tabavalt kirjutas: "Ott on alles noor, kuid juba on ta oma võimsa hääle ja hingelise loominguga jätnud Eesti muusikasse suured jalajäljed. Ta särab veel kaua ühe heledaima tähena Eesti muusikataevas." Selle hinnanguga tuleb ainult nõustuda.
KODUTOHTER JUULI 2020
Eakatel on vanusega seotud silmahaiguste kasvav risk, mistõttu on korrapärane nägemiskontroll äärmiselt tähtis, et ennetada nägemise halvenemist ja hoida silmade tervist. Silmade tervise huvides tuleks eelistada kvaliteetseid, optometristi või silmaarsti määratud prille.
Rasedus on naise organismis õnnis aeg, mis toob endaga kaasa palju muutusi organisüsteemides, kaasa arvatud juuksed ja nahk. "Rasedusaegsete muutuste eest naise organismis vastutavad peamiselt kaks hormooni: östrogeen ja progesteroon. Neid kahte on mitmete uuringute põhjal seostatud ka raseduse ajal esinevate pigmendilaikude tekkega," räägib ämmaemand Anette Viljar.
Armastatud laulja Sünne Valtri, esinejanimega Synne Valtri, on end rahva südamesse laulnud juba palju aastaid tagasi. Ta tunnistab, et püüab end alati rõõmsameelsena hoida, kuigi alati ei pruugi see õnnestuda. Sünne Valtri teab, et ükskõik, mis siin elus põlvili lööb, ja seda tuleb ikka ette, tuleb püsti tõusta, põlved puhtaks pühkida ja edasi minna. Paigale jääda ei ole võimalik.
KODUTOHTER JUUNI 2020
Üldtuntud arvamus on, et mehed mõtlevad suhtes ainult seksile. Kas see on tõesti nii?
Kõik, mis toimub lapsevanemaga, mõjutab paratamatult ka tema lapsi. Kuidas tagada lapsele turvaline keskkond ja turvatunne ka rasketel aegadel?
Kui valida kaks väljendit, mis raadio- ja teleajakirjanikku Liis Lusmägi kõige paremini iseloomustaks, oleksid need pulbitsev kirglikkus ja elujaatav helgus. Ta teab, et elu on väärtuslik. "Elan iga päeva nii kirglikult ja intensiivselt, et kui mind homme enam ei oleks, jääksin rahule sellega, milline mu tänane päev oli."
KODUTOHTER MAI 2020
Koduõenduse esmane eesmärk on, et inimene saaks olla võimalikult kaua kodus, säilitades sealjuures endale turvalise keskkonna ning terviseseisundi. Millist tööd teeb koduõde ning kuidas ja millisel juhul saaks inimene seda teenust kasutada, sellest räägivad koduõde Liina Kivi ning koduõde ja Eesti õdede liidu terviseõenduse seltsingu juht Aina Saarma.
Tänavatolm ärritab hingamisteid ja põhjustab nohu, köha ja silmade kipitust. Kas seda saab vältida? Kui lumi kevadel sulab ja tänavad kuivavad, tõstavad sõidukid ja tuul talvel libeduse tõrjeks puistatud liiva õhku.
Näitlejanna ja muusik Inga Lunge (39) tundis paar aastat tagasi, et on läbipõlemise äärel ning astus välja menukast telesarjast "Pilvede all". Nagu ta naljatades ütleb: pilvede alt päikese kätte.
KODUTOHTER APRILL 2020
Kas ravimid tekitavad sõltuvust? Kas võin ravi omapäi katkestada? Kas võin kasutada teisele inimesele kirjutatud ravimeid? Kas ravimi doosi suurendamine kuulutab halba? Asja toob selgust Põhja-Eesti regionaalhaigla kardioloogia osakonna ülemarst Riina Vettus. 
Vajadus kaaslase heakskiidu ja tunnustuse järele on igas lähisuhtes oluline. Kahjuks teeb see aga inimese haavatavaks ja on viljakas pinnas manipulatsioonidele. Varjatud manipuleerimise peaks ära tundma ja peatama, sest see murendab enesehinnangut.
Põnnist, kelle esimene mälestus on sinine taevakirme läbi rohelise põõsapuhma, kasvas mees, kes sõnastas ürgse ugrimaailma tänapäeva eestlase sees nii, et see kõnetab nii akadeemikuid kui ka lihtsaid inimesi. Uurisin, mida arvab metsast hingejõudu ammutav kirjanik Valdur Mikita eestlase tervisest ja eestlasest üldse.
KODUTOHTER MÄRTS 2020
Isiksusehäire paneb inimese käituma ja tundma teisiti kui meie kultuuriruumis kombeks. Pärilikkusel on suur osa isiksusehäirete tekkimisel. 
Haiglane armukadedus on tunne, mis suudab end ise toita ja nii mõnigi kord ei ole sellel midagi tegemist tegelikkusega.
Kuigi ööd lähevad praegu juba pika sammuga valgemaks, valmistub Pimedate Ööde filmifestivali juht Tiina Lokk kibedasti juba uuteks pimedateks öödeks – õigupoolest käib tema ja ta meeskonna ettevalmistus festivaliks aasta ringi.
KODUTOHTER VEEBRUAR 2020
Olgu tüliõunaks keskelt tühjaks pigistatud hambapastatuub või pealetikkuv ämm, tülid kuuluvad kooselu argipäeva. Kuid ka tülitsemine nõuab oskust.
Kui tundub, et viirused tabavad sind järjest tihedamini ja kestavad kauem, siis tõenäoliselt on see tõsi. See juhtub siis, kui nõuda oma kehalt liiga palju ja kurnata end täiesti ära. 
Alati rõõmsameelne ja särav teleajakirjanik, õhtujuht ja treener Liina Randpere pühendab suurema osa ajast kahele pisipojale, kuid enda sõnul on ta liiga energiline ja püsimatu, et lihtsalt niisama olla. Nõnda otsib ta igal vabal hetkel oma rõõmuks ka töist tegevust.
KODUTOHTER JAANUAR 2020
Marilyn Jurman nimetab end Hunt Kriimsilmaks, kes on sõltuvalt eluperioodist erinevas ametis, vahel lausa mitmes korraga. Praegusel ajahetkel tunneb ta end aga kõige paremini just ema ja joogaõpetaja rollis. Mitmete tegemiste taustal on Marilyn seadnud sihiks elukestva enesearengu ja peab tähtsaks oma kogemuste kaudu teiste aitamist.
Mida teha, et sall juukseid pusasse ei ajaks? Miks on talvel juuksed staatilist elektrit täis? Mida teha mütsiludus juustega?
Kui sind kimbutavad uinumisprobleemid ja tunned, et sa ei puhka välja, tasub üle vaadata ka söömisharjumused.
KODUTOHTER DETSEMBER 2019
Näitleja ja laulja Märt Avandi peab Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liidu kõneisiku ja ühe eestvedajana sageli tegelema väga valusate probleemidega – lapse haigus on ju rängim katsumus, mida üks vanem võib kogeda. Selles aitab teda emalt saadud põhimõte, millest ta kunagi ei tagane: ole hea nii enda kui ka teiste vastu.
Jõuluaeg on täis kiusatusi tekitavaid hõrgutisi ja tuleb olla ettevaatlik, et kuu ajaga ei lisanduks kilosid, mida pärast aasta aega kiruda.
Terve süda, terav mõistus, hea nägemine ja tugevad hambad – kõige selle tagab väikelapsele tasakaalustatud toitumine, milles on muu hulgas piisavalt polüküllastumata rasvhappeid. Asja selgitab tervise arengu instituudi toitumisspetsialist Kristin Salupuu.
KODUTOHTER NOVEMBER 2019
"November on ainus kuu, kus tunnen, et võin ilma süümepiinadeta toas omi asju teha ja õuetöödest puhata," ütleb Heidi Hanso, hästi tuntud Pajuvärava talu toimeka perenaise ning Uma ja Raju raju emana telesarjast "Meie pere ja muud loomad". Ent mitte ainult. Heidi toimetada ja juhtida on veel mitmed telesaated – aga sellest juba edaspidi.
Tähtis on sisemine ilu, kuid ega välinegi mööda külgi maha jookse. Et nahk oleks särav ja kaunis, tuleks tähelepanu pöörata oma toidusedelile ja lisada sinna iga päev mõni maitsev ilutoit.
Pikema sõpruse päeva eestvedaja Rain Vääna (45) armastab korrata, et pikemalt tervena elamine võiks olla kultuur. Mitte kohustus, mitte sund, vaid elamise viis. Just seda utsitab ta ka teisi mehi tegema, teades, et positiivne eeskuju nakatab ka kõige jäärapäisemat sõpra.
KODUTOHTER OKTOOBER 2019
NUKU teatri näitlejal Anti Kobinil on käsil toimekas aasta. Üks suur tükk Gulliveri kehastades jäi suvve, uus roll septembris juba soojaks mängitud. Sügisel jõudis Anti kõrvalosaga startup-komöödias kinolinale ja muidugi teeb ta jätkuvalt kaasa "Õnne 13-s". Kõige selle kõrval tuleb olla hea pereisa. Seda rolli tuleb igapäevaselt lihvida, ilma igasuguste maskideta.
Üks kõige suuremaid hirme, mis vananemisega kaasneb, on mure mälu ja mõistuse kadumise pärast. Dementsus on haiguste pingereas kiiresti tõusmas – seega ei tule muretsemine tühjalt kohalt. Saad ka ise oma mõistuse teravuseks palju ära teha, näiteks lihtsalt pöörata tähelepanu oma toidusedelile.
Kuigi öeldakse, et saladus, mida teab juba kaks inimest, ei ole enam saladus, võiks meelerahu säilitamiseks ja tervise hoidmiseks mõnikord siiski suu puhtaks rääkida. Millist saladust aga rääkida ja mida endale hoida?
KODUTOHTER SEPTEMBER 2019
Ekslikult arvatakse, et sügisel puugihaigusi ei saa, sest puugid on ohtlikud ainult mais-juunis. Tegelikult püsib puugioht kuni külmade saabumiseni. Sama kaua püsib ka võimalus nakatuda. Kuidas olla kindel, et sa ei ole nakatunud puukentsefaliiti või -borrelioosi? Millised on põhilised sümptomid ja millal tasub teha analüüsid?
Kiusamine on vaimne või füüsiline vägivald, mis jätab jälje kogu ülejäänud eluks. Isegi vaid ühe sõbra või täiskasvanu toetus vähendab tehtud kahju ja aitab kiusatavat.
Filminäitleja Eve Kivi elu on olnud sama seikluslik kui filmis. Kõige pöörasematel hetkedel, võib öelda, on lausa inglid tema järele valvanud. Teisalt on ta ise alati seisnud kahe jalaga maa peal ja oma valikutes lähtunud elus kõige tähtsamast. Selleks on pere ja lähedase
KODUTOHTER AUGUST 2019
Mustasõstramarjade C-vitamiini-küllus on kõigile teada, kuid ka lehed ja varred pakuvad kehakosutust ning tõvetohterdust.
Kuidas saada igapäevane suhtlus toimima nii, et mõlemad kaaslased saaksid asjadest ühtemoodi aru ning kumbki ei solvuks ega mossitaks, on oskus, mida tasub õppida.
Terve olemiseks ei ole üldse palju vaja, teab perearst Elle-Mall Keevallik (31). "Oluline on värskes õhus liikumine, korralik magamine, regulaarne sportimine ja tervislik toitumine. Lisaks võiks olla ka mingi hobi. Kui sul on need asjad korras, siis on vaimne tervis hoitud. Ja kui vaimne tervis on hoitud, ei tule ka teised haigused nii kergesti külge." 
KODUTOHTER JUULI 2019
Tänapäeval nõutakse töökohal head suhtlusoskust. Lisaks tundub paljudele, et kui oled tegija, pead olema pidevalt esil: konto mitmes suhtlusmeedia portaalis, lisaks blogid ja vlogid. Kuidas elus hakkama saada, kui oled hoopis uje ja häbelik? 
Sünnimärke peaks kontrollima eelkõige pahaloomuliste kasvajate ennetamiseks. "Eriti hoolikalt tuleks sünnimärke jälgida siis, kui on mingi ohutegur juba olemas, näiteks heleda nahavärvi puhul," räägib Confido erameditsiinikeskuse terviseõde Keiu-Karin Michelson.
XX tantsupeo pealavastaja ja idee autor Vaike Rajaste (58) laulu- ja tantsupeo ametlikult pildilt vaatab meile vastu ajatute silmadega naine, kes võinuks vabalt elada ka 150 aastat tagasi. Tema juhendamisel toimub tänavune pidu, mis räägib meie armsast Eestimaast, avaldades talle tantsunõtkelt armastust ja kutsudes meid temast rohkem hoolima.
KODUTOHTER JUUNI 2019
Lennukid kukuvad taevast alla, terrorirünnakutest räägitakse ja kirjutatakse iga päev, poliitikas ei tea enam, keda või mida uskuda – see kõik on meie argipäev. Kas oleks parem uudiste lugemine ja kuulamine üldse lõpetada?
Mehe kohalolek lapse sünni juures on tänapäeval enesestmõistetav, viimasel ajal on aga muutunud üha populaarsemaks ka doula ehk sünnitoetaja kaasamine. Miks doulat vaja on ja mida ta täpsemalt teeb, räägib pere- ja sünnitoetaja ning nelja lapse ema Karita Mikko, kes on olnud abiks rohkem kui 350 sünnitusel.
"Jaatav ellusuhtumine ja positiivsus on toredad kõigile su ümber, kuid eelkõige sulle endale, sest hoiavad kõrge eani heas toonuses ja vaimu virgena," sõnab Eesti Draamateatri näitleja Britta Soll (34).
KODUTOHTER MAI 2019
Mõned peavad toidulisandeid pettuseks, mõned väidavad kindlalt, et on nende abil paranenud. Keda peaks uskuma?
Kevadet seostatakse päikesepaisteliste päevade, õitsevate taimede ja soojemate ilmadega, kuid igale kümnendale Eesti elanikule tähendab looduse ärkamine talveunest eeskätt allergiahooaega. Allergia sümptomite vältimise ja ravimise kohta jagab näpunäiteid Südameapteegi proviisor Mariana Džaniašvili.
Juhuse võimas käsi võib meid viia kõige ootamatumatesse olukordadesse, kus sõlmitakse kokku elu tähtsaimaid saatuseniite. Kes teab, võib-olla oleks Janne Ševtšenkost (48) saanud kokk või hoopis kunstnik, kuid juhuse tahtel leidis ta ennast otsides oma kutsumuse ja kire – laulmise. Tänu sellele on meil kõigil võimalik nautida tema kaunist häält meie armsas ooperimajas.
KODUTOHTER APRILL 2019
Kui sul on pidevalt sada tööd-tegemist käsil ning soovid salamisi, et ööpäevas oleks selleks rohkem tunde, võib järgnev olla sulle üllatav. Nimelt ei seisne tootlikkus mitte selles, et rööprähkled nagu hull, vaid tõhusas ajakasutuses.
Öeldakse, et muuda parem ennast, mitte kaaslast. Kuid kas teine ei võiks kasvõi natukenegi muutuda? Järgnevaid nõuandeid tasub lugeda koos kaaslasega.
Naised Köögis on justkui sõbrannad, kes annavad oma lauludega jõudu edasi minna, pakkudes äratundmist, et me ei ole oma muredega üksi, ja aidates näha elu läbi huumoriprisma. Kohtusime nendega ühel märtsiõhtul Kalamaja külaliskorteri avaras köögis, et rääkida muusikast, sõbrannadest ja muidugi tervisest.
KODUTOHTER MÄRTS 2019
Jälgid kiivalt oma toitumist, teed usinalt trenni ja poed õigel ajal põhku, ent kõhuümbermõõt ei näita kahanemise märke. Selle põhjused võivad olla üsna ootamatud.
Igapäevased kohustused võivad aastate jooksul muutuda tüütuks rutiiniks. Proovi selle seitsmest sammust koosneva plaaniga oma ellu rõõm tagasi tuua.
Evelin Ilves (50) on just nagu eesti naise sümbol: julge, ettevõtlik ja iseseisev, kaunis, õrn ja hoolitsev. Ta on tekitanud torme ja skandaale, loonud uusi trende ja olnud paljudele eeskujuks.
KODUTOHTER VEEBRUAR 2019
Intuitsioonile toetudes võib teha suuri otsuseid, kuid peab tegema vahet, kas tegemist on sisetunde või hoopis sinu enda hirmude ja soovidega.
Ehkki mahetoidu pooldajad räägivad selle kasulikkusest ja tervislikkusest, tunnistavad perearstid, et uuringute puudumise tõttu ei julge nad mahetoitu soovitada, kuna ei usu, et see tervisele tavatoidust paremini mõjuks.
Oma kogemustele tuginedes teab kogemuskoolitaja Epp Kärsin, kui suur potentsiaal on puudutustel tervendada oma kaaslast ja iseennast. Teineteise jaoks tuleb aega võtta.
KODUTOHTER JAANUAR 2019
Puudutuse tähtsust inimese elus on raske ülehinnata – me kõik teame, kui mõnus on armastatu puudutus. Viimaste aastate uuringute järgi võib suheldes saavutada hella puudutusega isegi rohkem kui heade sõnadega.
Immuunsüsteem on rakkudest ja molekulidest koosnev kompleksne süsteem, mille ülesanne on meid tõvestavate mikroobide eest kaitsta, ennetada haigusi ja soodustada haavade paranemist.
Kui pühapäeviti õigel hetkel Vikerraadio lahti keerata, võib peale sattuda saadetele, kus üks imeliselt mahe naishääl jutustab igihaljast muusikast või erakordsetest ehitistest. Mina olen seda ainukordset häält mäletanud pea sama kaua kui ennastki. Seda toredam on meie kohtumisel tervitada hääle omanikku, väga nooruslikku ja küpselt kaunist Helgi Erilaidu (76).
KODUTOHTER DETSEMBER 2018
Mittesuitsetajad peaksid olema teadlikud passiivse suitsetamise ohtudest ning nende eest ennast ja oma lähedasi kaitsma. Kaasinimestest hoolivad suitsetajad peaksid aga olema tähelepanelikud oma ümbruskonna suhtes ja läitma sigareti vaid siis, kui on kindlad, et nad teisi oma suitsetamisega ei sega.
Pidev enda süüdistamine ja muretsemine mõjuvad halvasti nii suhetele kui ka seedimisele. Kuid ära muretse, muretumalt elamist saab õppida ja harjutada.
Nii nagu Eesti riigile, on 2018. aasta olnud väga pidulik ja tähtis ka näitlejapaar Haide Männamäele ja Toomas Trossile: neil sai tänavu 20 aastat abiellumisest ja 25 aastat kooselu algusest. Suurem osa Eestist teab neid aga hoopis teiste nimede ja nägudega. Nimelt on just nemad klounid Piip ja Tuut. Ka klounidena on Haidel ja Toomasel sel aastal täitunud ümmargune 20.
KODUTOHTER NOVEMBER 2018
Kas nina tilgub või veritseb aeg-ajalt? Kas sõrm läheb vahel kogemata nina nokkima? Kui vastasid ühele neist küsimustest jaatavalt, on su nina limaskest nagu harimist vajav põld.
Alateadlikud mõttemustrid takistavad meil end muutmast. Eriti raske on see aga puuetega inimestele. Mõnikord annab tõuke muutuseks praktiliste oskuste omandamine, mis aitab erivajadustega inimestel paremini teistega suhelda või isegi tööle minna.
Indrek Hargla on kirjanik, kelle teoste põnevaid teemavalikuid, kirjutamise sõnaosavust ja ilusat eesti keelt hinnatakse kõrgelt. Rääkida ta eriti ei armasta – kui, siis ainult ilmast...
KODUTOHTER OKTOOBER 2018
Purunenud kraadiklaasi elavhõbedaaurud on tervisele ohtlikud. Mida teha, kui vana kooli kraadiklaas põrandale kildudeks kukub?
Sügisel vajab nahk suvekahjustuste parandamist ja niisutavat turgutamist, et püsida kaunis. Kodusele näohooldusele kulub kõigest 20 minutit – selle aja võiks igaüks kord nädalas oma näo hüvanguks leida.
Ooperilauljatar Elina Netšajeva (26) on võtnud sihiks klassikalise muusikaga maailma vallutada – armastus laulmise vastu ja sihikindel töö on talle sel teel tuule tiibadesse andnud. Neiu peab kõige aluseks enda eest hoolitsemist, et tema tähtsaim instrument ikka kaunilt kõlaks.
KODUTOHTER SEPTEMBER 2018
Hoolimata sellest, et nii Eesti mees kui ka naine väärtustavad armastust, paarisuhet ja lapsi, on meil lahutuste arv suur ja lapsi sünnib palju vähem, kui ideaalis soovitakse. Miks ometi?
Sügis läheneb ja paljud meist hakkavad suveasju vaikselt ära panema. Pakume 15 põhjust, miks jalgratast võimalikult kaua ka sügisel kasutuses hoida.
Kolme lapse ema, tantsutreener Monika Tuvi (40) on tõeline rõõmupall. Energiat ammutab ta mõnusast muusikast, tantsust ja toredatest inimestest ning kiirgab seda pakatavat rõõmsameelsust lahkesti edasi teistelegi.
KODUTOHTER AUGUST 2018
Miks mõned inimesed suudavad ebameeldivas olukorras rahulikuks jääda, teised aga lähevad närvi? Ei, rahulikud inimesed ei ole superflegmaatikud, nad lihtsalt teavad, kuidas stressirohkes situatsioonis hakkama saada. Proovi sinagi.
Uuringud näitavad, et mõned toidud mõjuvad tervisele ja salenemispüüetele koos süües-juues paremini, kui neid eraldi tarbides.
Enamasti me ei tea täpselt, kas meie elukutsevalik lähtub geenidest või juhustest. Vaid vähesed teavad juba lapsena, kelleks nad saada tahavad, ja liiguvad siis sihikindlalt eesmärgi poole. Silmaarst Kai Noor võib aga kinnitada, et tema puhul on olnud kõik tegurid olulised.
KODUTOHTER JUULI 2018
Kunstnik Ave Nahkuril sai jaanipäeval kaks kuud kodumaa kuuma päikese all. Nimelt elab Ave suved siin ja talveks kolib Hispaaniasse La Gomera saarele, kuhu ta juba mitu aastat tagasi rajas vahva kodu. Sellest, kuidas ta sinna rändas, on Ave kirjutanud ka lustakalt seiklusliku raamatu.
Said hakkama mõtlematu teoga: lõhkusid usalduse enda ja elukaaslase vahel teda lihtsalt ja labaselt pettes. Kuidas edasi? Kas puistad talle südant või hoiad suu lukus? 
Me teeme päevas umbes 200 000 hingetõmmet, kuid mõtleme hingamise peale tavaliselt ainult siis, kui sellega tekib raskusi. Ent tegelikult tuleks oma hingamisele palju enam tähelepanu pöörata, sest õige hingamistehnikaga saad muu hulgas rohkem energiat, tugevdad immuunsüsteemi ning suudad paremini keskenduda.
KODUTOHTER JUUNI 2018
Nii mõnigi meist ei tea midagi mõnusamat kui suvine puhkus mere ääres. Ultraviolettkiirgusel on loomulikult palju häid mõjusid – seega tuleks päikesepaistet nautida –, aga samas peaks vältima põletuse teket sobiliku päikesekaitse ja terve mõistusega.
Enesehinnangu all mõistetakse inimese seesmist pilti enda kohta: kes ma olen; milline ma välja näen; milles olen edukas; mis on minu puudused ning kas teised armastavad, hindavad ja väärtustavad mind. "Kui inimesel on madal enesehinnang, võib see takistada tal elamast sellist elu, nagu ta sooviks," selgitab psühholoog ja pereterapeut Marlen Tammsaar-Ojamets.
Egle Eller-Nabi lemmikhetked on need, mille ta veedab koos oma perega Hiiumaal. "Need suvised hommikud, kui oled nii kaua puhanud, et sa isegi ei tea, mis nädalapäev parasjagu on ja mitte kellelgi pole kuhugi kiiret," räägib ta unistavalt. Tegelikult möödub Egle tavaline päev pere, treeningute ja koolituste virvarris ning puhkuseks tuleb teadlikult aega võtta.
KODUTOHTER MAI 2018
Kas soovid toituda tervislikult, aga nõrkushetkel söödud koogitükk või hamburger tõmbab su pingutustele vee peale? Pakume mõne tervislikuma võimaluse just sellisteks olukordadeks, kus vaim kipub keha soovidele järele andma. 
Mida vanemaks me saame, seda raskem võib olla uue kaaslase leidmine. Kui arvad, et põhjus on sinu vanuses, peatu korraks ja mõtiskle: ehk peitub probleemi iva hoopis sinu suhtumises ja harjumustes?
Möödunud sügisest annab veel hiljaaegu filmimaastikul režissööri ja produtsendina aktiivne olnud Riina Hein iidseid Hiina tervisetarkusi tutvustavaid kursuseid.
KODUTOHTER APRILL 2018
Vaherite perest mõeldes tuleb esimesena silme ette kindlasti Vello, kes hiljuti Ameerika talendisaates "America's Got Talent" oma pööraste trikkidega miljoneid televaatajaid ehmatas ja hullutas. Muidugi meenub alati särav Aita ja tema helisev naer, mis on täiesti eksimatult äratuntav.
Füsioterapeut Katre Lust-Mardna sõnul peaks liikumisse suhtuma kui preemiasse. Iga samm loeb ja toob meid lähemale paremale tervisele.
Puhastav dieet ehk detox annab suurejoonelisi lubadusi: see vabastab keha mürkidest, vööle kogunenud päästerõngast ning isegi tselluliidist. Kõlab liiga hästi, et olla tõsi? Uurime selle väite tagamaid.
KODUTOHTER MÄRTS 2018
Anne Veesaar satub iga nädal Eestimaa kodudesse helendava ekraani vahendusel. "Õnne 13" on täiesti omaette pere, andes võimaluse justkui veel üht elu elada. Ettevõtliku naisena on Annel tegemisi-toimetusi aga rohkem, olgu selleks mõne teatritüki loomine või seto kooris laulmine.
Lähedase kaotusest ülesaamine on alati raske. Sellest, kuidas saavad lähedalseisjad leinajat aidata, räägib MTÜ Eluliini kriisinõustaja ja psühhoterapeut Eda Mölder. 
Kas lähedus ja soojus on suhtest kadunud? Selleks, et need uuesti leida, tuleks mõelda, kuhu nad jäid ja miks nad kadusid.
Kodutohter veebruar 2018
Õnneks on Eesti sünnipäev keset talve. Sest nüüd, kus me kõik oleme juba külmast ja pimedusest surmani väsinud, toob 24. veebruaril toimuv presidendi vastuvõtt sellesse sünkjasse aega veidike värvi ja silmailu: vastuvõtule kutsutute paraad naelutab tuhanded inimesed teleekraanide ette ja peole kutsutud daamide kleidimood annab pärast jutuainet nädalateks. 
Vererõhunorm liigub aina allapoole. Nüüd peetakse USA-s hüpertoonikuks inimest juba siis, kui tema vererõhk on üle 130/80, mitte üle 140/90 mm Hg nagu seni. Kas rõhu normipiir langeb ka meil? Uue Euroopa-juhendi tagamaadest räägib PERH-i kardioloogiakeskuse teadusjuht professor Margus Viigimaa.
Hiina meditsiini arst Rene Bürkland soovitab vaadata haigust kui õppetundi: järelikult on inimene teinud midagi valesti, et on terviserajalt kõrvale kaldunud. Hiina meditsiini põhieesmärk ongi aidata organism õigele rajale tagasi. 
KODUTOHTER JAANUAR 2018
Muusik Helin-Mari Arder alustab aastat plaadi jao uute, talviste lauludega. Talve juures meeldib talle, kui on valget aega, mida vähese lume tõttu kipub kahjuks nappima. "Talv on kõige pimedam ja kõige valgem aeg," nagu on kirja pannud Helin-Mari onu Ott Arder ühes lauluks saanud luuletuses. Igas hetkes on siiski oma ilu, ja muusikat tehes pakub lauljatar seda kõige kallimat – aega iseendale.
Kui nina on kogu aeg kinni ja hingamine käib suu kaudu, tuleb välja selgitada põhjus. 
Ajul on tegelikult üsna vähe vaja, et teda tõhusalt kasutada. Ajuteadlane dr Jaan Aru räägib sellest, kuidas aju kõige paremini keskenduma panna. Keskendumine on nagu lihas: seda tuleb töökalt treenida, kusjuures tähtis on ka puhkamine.
Kodutohter detsember 2017
Kodutohter detsember 2017
Jõulukuul leiavad paljud meie hulgast võimaluse abivajajaid aidata. Mõni meist teeb seda muidugi aasta ringi. Nii ka armastatud näitleja ja meelelahutaja Raivo E. Tamm, kellele on eriti südamelähedane haigete laste aitamine.
Muusikaline eneseväljendus on üks osa inimeseks olemisest – maailmas ei ole ühtegi kultuuri, kus muusikat ei eksisteeri. Sellest, kuidas saab muusikat oma tervise hüvanguks tööle panna, räägib muusikapsühholoog Dali Kask.
Kas kadedus tekitab meis kibestust või innustust? Sõltub täiesti iseendast, kuidas kadedustundesse suhtuda, arvab psühhoterapeut Pille Teearu. 
Kodutohter november 2017
Laulja ja omanimelise nukuteatri looja Anne Velli reedab oma kõige olulisema tervisenipi: "Peaasi et huumorimeel ära ei kaoks ja inimene naermist ei unustaks!" 
Allergia on heaoluriikides aina suurem probleem: on pakutud, et selle all kannatab ligi kolmandik elanikkonnast. Ometi võib kindlaid asju järgides allergiariski vähendada. Mida oma elamises tähele panna, et end selle eest hoida, uurisime Eesti allergialiidu nõustajalt allergoloog Maie Laanistelt.
Miks on vahel nii raske kellelegi ära öelda? Kust läheb piir arutu eneseohverduse ja mõistliku isekuse vahel?
Kodutohter oktoober 2017
Kodutohter oktoober 2017
Teleekraanilt tuttav Kristo Elias naudib oma tööd, ometi kipub seegi olema stressirohke. Peale ajutiste väljalülituste aitab Kristo sõnul pingeid maandada huumoriküllane eluvaade.
Inimesi võivad ootamatult tabada igasugused tervisehädad, ja küll on hea, kui läheduses on keegi, kes oskab või vähemalt püüab aidata. Seda, kuidas reageerida ja mida kõigepealt teha, uurisime MTÜ Rahvakoolitus Elu esmaabikoolitajalt Margit Pärnalt. 
Üks oluline tegur, mis inimestevahelist võõrdumist põhjustab, on stress. Stressi ja seksi seostest vestlesime seksuaalterapeut Mare Pruksiga.
Kodutohter september 2017
Teletoimetaja ja -saatejuht Karmel Killandi sattus kunagi tudengipõlves õnneliku juhuse tõttu televisiooni tööle ja sinna tema hing pidama jäigi. Esimese hooga töötas temperamentne naine teles ligi kümme aastat, tegi siis 15-aastase pausi ja jätkab nüüd Eesti Televisioonis oma viiendat hooaega.
Sul on tekkinud tunne, justkui kõvaketas oleks peas täis saanud? Ära nõua endalt liiga palju ega süüdista ennast unustamises. Aita oma aju lihtsate ja üllatavate võtetega, näiteks tantsimisega. 
Õnnestunud nali võib suhtesse tuua särtsu ja hajutada tüliõuna juba eos.
Kodutohter august 2017
Kui tunned ennast oma suhtes halvasti ja mõtled lahutusele, siis pööra pilk kõigepealt endasse ja mõtle järele, mida sa selles suhtes tegelikult vajad. 
Meie kodumaa rabade ja metsade põuest pärit turvas aitab erinevate nahaprobleemide vastu. Abi saab ka liigesevaevuste, juuste hõrenemise ning psoriaasi korral. Turblissi arendus- ja tootejuht Sirli Mangus selgitab asja lähemalt. 
Suvel peaksid kõik nautima marju. Kõige kasulikum on neid kombineerida teiste toiduainetega.
Kodutohter juuli 2017
Suvevaheaeg peaks pakkuma lapsele võimalust välja puhata ja ennast uue energiaga laadida, mitte kuluma sisutühjale uitamisele nutiseadmes. Kuidas suunata lapsi vaheajal vähem digimaailma tarbima ja miks see üldse vajalik on, uuris Kodutohter Tallinna ülikooli haridusteaduste instituudi direktorilt Kristi Vinterilt.
Kuidas veeta puhkust koos abikaasaga, keda kogu ülejäänud aasta näeb vaid õhtuti? Millest rääkida? Millega täita pikad suvepäevad? Küsisime seda paari- ja pereterapeudilt ning koolitajalt Marge Vainrelt.
Õnnestunud puhkus algab juba viimasel töönädalal. Siis on mõistlik teha aastast kokkuvõte, et suvilas lõkke ääres istudes ei peaks tööasjadele mõtlema.
Kodutohter juuni 2017
Praegu räägitakse palju nii vihakõnest kui ka liiklus- ja perevägivallast. Tegijad õigustavad ennast tihti, öeldes, et silme ees läks mustaks ja vahkviha tuli peale, sellepärast tegi.
Suve saabudes ja edenedes valmib aina ravimtaimi, mille ürdist või juurtest saad valmistada ka tinktuuri. Siin on mõni soovitus, mis on tark spikrina alles hoida.
Ehkki enamasti toob suvi kroonilistele nahaprobleemidele leevendust, on asju, mida atoopilise dermatiidi ehk nahapõletiku põdeja ka soojal ajal jälgima peab. Selgitusi ja soovitusi jagab Tartu ülikooli kliinikumi lastearst-allergoloog Kaja Julge. 
Kodutohter mai 2017
Kodus saab katsetada ka looduslikke vahendeid, näiteks võib pleegitada juukseid sidrunimahlaga ja kaitsta nahka värvi eest kookosrasvaga.
Kuigi võiks arvata, et talvel on libedate teede ja katuseräästas varitsevate jääpurikate tõttu vigastusi rohkem, siis tegelikult on vastupidi: just suvel on nii lastel kui ka täiskasvanutel palju igasuguseid traumasid. Uurisime suviste traumade kohta MTÜ Rahvakoolitus Elu esmaabikoolitajalt Margit Pärnalt.
Kodutohter aprill 2017
Statistika järgi liidavad abikaasasid samasugused väärtushinnangud, truudus ja hea seks. Matkad ja romantilised üllatused lisavad kooselule värve.
Lahutus on raske mõlemale poolele. Kui peres on aga lapsed, peavad lahutavad vanemad oma erimeelsused lahendama nii, et nende järeltulijad ei kannataks. Selleks tuleb eelkõige silmas pidada laste huve, mitte enda omi. Kuidas seda teha, räägib paari- ja pereterapeut Marlen Tammsaar-Ojamets.
Terviseteadlikud kinnitavad, et pole kasulikumat asja kui nisuoras. Samad allikad teatavad, et nisu on nagu suhkurgi valge surm ja seda ei peaks sööma mitte mingil kujul. Kus on tõde?
Kodutohter märts 2017
Isegi kui tita saabumiseks on hoolikalt valmistutud, võib pärast sünnitust tekkida vastsündinu tervise kohta hulk küsimusi. Levinumatele muredele aitab lahendust otsida Ida-Tallinna keskhaigla ämmaemand Mariliis Hunt.
Tavaliselt on kõige raskem alustamine. Mõned nõuanded, kuidas haarata härjal sarvist.
Õhtusöök on soovitatud anda vaenlasele, ent see pole tark tegu, sest tühi kõht ei lase sõbal silmale tulla. Päeva lõpus on mõistlik võtta kerge eine, sest keha palju energiat enam ei vaja. 
Kodutohter veebruar 2017
Jalgade veenilaiendid tuletavad end meelde tavaliselt siis, kui kevad taas sääred paljaks koorib. Ent see ei ole sugugi suvehaigus, vaid tahab ära- ja vaoshoidmist ka külmal ajal.
Aasta alguse lubadused hakkavad juba ununema. Kui aga üks sinu lubadustest oli alustada uuesti trennis käimisega, tasub seda kohe täitma hakata. Ära oota homset – tee plaan ja asu viivitamata asja kallale!
Talv võib nii mõnegi inimese kannatlikkuse proovile panna – pimedat ja rõsket aega jagub meile ju rohkem kui pooleks aastaks. Seega tuleb selle lõputuna näiva tuksumise mahenduseks üles leida vanad või uued, olgu need unustatud või veel avastamata viisid, kuidas pikkadesse pimedatesse päevadesse rõõmu ja valgust sisse meelitada.
Kodutohter jaanuar 2017
Kui kätte jõuavad üleminekuaastad, ohkavad paljud naised kergendatult, et enam pole vaja sidemeid osta ja koos kuupuhastusega jäävad ära ka igakuised meeleolu kõikumised. Omad probleemid on aga ka selles eas, tuleb vaid osata neist võitjana välja tulla. Mis on menopaus ja kuidas seda ära tunda, uurisime Ida-Tallinna keskhaigla günekoloogilt Aira Perilt. 
Mees ei taha olla 40+, vaid ikka endiselt 40–. Teeb trenni edasi või hakkab üle pika aja taas ennast vormi ajama. Üks asi on lihased-liigesed-kõõlused. Aga kas ja kuidas süda kogu sellele valule vastu peab?
Me soovime oma lastele parimat, kuid kahtleme sageli, ega me liialt järele andes neid ära ei hellita või keelates kammitse. Tänapäevaste kasvatusmeetoditega kaldume tavaliselt siiski lapsi üle hellitama. Kuidas aru saada, kui oleme oma järeltulijate vastu ülemäära helded ja laseme neil pahandustest liiga kergelt välja tulla?
Kodutohter 2016 12
Hoolimata uue aja suurest taimetoidutuhinast jääb ka liha enamiku toidulauale. Mis oleksid jõulud ilma seaprae ja hapukapsata?! Kui süüa liha mõistlikult, siis ainult sellest ei johtu ei ülekaalu- ega vähioht. 
Naistearstiga on nagu hambaarstigagi: otsitakse pikalt seda õiget ja enne visiiti kardetakse natuke. Kui tihti ja mis põhjusel peaks günekoloogi poole pöörduma, uurisime Ida-Tallinna keskhaigla arst-residendilt günekoloog Maria Lepikult.
Lastele ja noorematele ütleme aina: "Kuhu sa nii paljalt lähed? Müts pähe, kindad kätte, sall kaela!" Seda tasub aeg-ajalt meelde tuletada endalegi, sest külm, niiske ja tuuline ilm paneb proovile ka meie lihased, närvid ja liigesed.