Aegunud ravimid

Perearst Lauri Laas
17.08.2008

Mida teha ravimitega, mille "kõlblik kuni" on möödas? Kas vastab tõele, et mida lähemale aegumistähtaeg jõuab, seda nõrgemaks muutub rohu mõju? Kas isegi päev pärast pakendil märgitud tähtaja kukkumist ei tohi ravimit enam kasutada?
Vastab Perearst Lauri Laas

Ravimipakendite puhul on välja kujunenud, et koos on seeria- ehk partiinumber ja "kõlblik kuni," mis on märgitud kuu ja aastaga. Samuti peab iga ravimiga kaasas olema infoleht, ilma selleta ravimit müüa ei tohi. Infolehel on alati kõik soovitused ja nõuded kirjas, need tasub kindlasti läbi lugeda ja vajalik meeles pidada.
Kui ravimipakendil on kirjas "kõlblik kuni september 2008", siis tohib ravimit tarvitada septembrikuu viimase päevani. Ravimi toime on ka viimasel kasutuspäeval 100%line. Kui aegumiskuu on möödas, aga tablette veel paari nädala jagu alles, siis vajadusel tohib need ära tarvitada – muidugi tingimusel, et ravimit on säilitatud õigesti.
Küll aga ei tohi ettenähtud ajast kauem tarvitada väga spetsiifilise toimega ravimeid, nagu näiteks antibiootikumid, ninatilgad, köharohud.

Hoidke ravimeid õigesti
Ravimeid tuleb hoida vastavalt eeskirjadele. Tablettravimeid säilitatakse temperatuuril kuni +25 kraadi ja hoitakse otsese päikesevalguse eest. Jahedas kohas säilitamine tähendab, et ravimeid ei hoita päikese käes ega liiga palavas kohas, näiteks vannitoas.
Külmkappi pannakse ravimid, mida tuleb säilitada temperatuuril +2 kuni +8 (näiteks insuliin). Insuliini puhul tekitab patsientides segadust, kus hoida kasutuses olevat ampulli. Seda ei pea hoidma külmkapis, sest ei saa ju endale süstida jääkülma vedelikku. Kasutusel olev ampull võib olla toatemperatuuril, kuid ei tohi asetseda otsese päikese käes ega ka ära külmuda.
Kui külmal ajal sõidetakse autoga ja võetakse ravimid kaasa, siis ei tohi neid autosse unustada, sest liiga madal temperatuur muudab ravimite mõju. Nagu juba mainitud, on ravimeid, mis on hoiutingimuste suhtes väga tundlikud (insuliin), kuid mõnede tablettidega, nagu näiteks paratsetamool, ei juhtu midagi ka siis, kui suvel ulatub soojus 25 kraadist kõrgemale.
Keda on kimbutanud kõrvavalu, see teab, et kõrvatilkade pudelit soovitatakse enne tarvitamist hoida soojas vees. Kõrvatilku säilitatakse külmkapis, aga enne tarvitamist peab pudeli käte vahel soojaks hõõruma. Mingil juhul ei tohi põletikus kõrva tilgutada külma vedelikku! Pudeli soojendamine vees on kahe otsaga asi: vesi võib olla liiga kuum ja pudel läheb selles väga kiiresti tuliseks. Korduv kuumutamine mõjutab natuke ka ravimit, kuid mitte oluliselt. Kui ema on lapse kõrvavalu ja nutu pärast niigi pabinas ning unustab tilkade temperatuuri kontrollida, siis võib lapse kõrva hoopis ära põletada. Seepärast on ikkagi ohutum hõõruda pudel soojaks käte vahel.
Kui kõrvatilku on hoitud vastavalt nõuetele, siis väike sade pudelipõhjas ei tee veel midagi. Insuliini puhul on aga reegel: kui kas või väike täpp on ravimi sees, siis seda ampulli enam tarvitada ei tohi.
Suspensioonid, mis on apteegis või ise kodus valmis tehtud ehk siis pudel juba avatud, säilivad ka külmkapis vaid nädalapäevad. Kui ravimit jääb üle, siis tuleb see kindlasti ära visata.

Loe edasi ajakirjast...