Aroomiteraapia avab tundeid

Vahendanud Kadi Lehtmets
17.12.2011

Erinevad aroomid mõjutavad meie emotsioone ja tervist rohkem, kui me aimatagi oskame. Lõhnadest leiame virgutust ja lõõgastust, aroomid võivad tõsta vastupanuvõimet ja leevendada valu.

 Aroomiteraapias kasutatakse lilledest, lehtedest, puuviljadest, koortest, vaigust ja juurtest ekstraheeritud eeterlikke õlisid.

Eeterlikud õlid mõjuvad nii haistmismeele kui ka naha kaudu. Haistmismeel on üks meie tugevamaid ja algelisemaid meeli. Lõhn võib tuua meelde mälestusi ja äratada erinevaid tundeid, vallandada pingeid ja esile kutsuda mitmesuguseid seisundeid. Haistmine on seotud tugevalt meie tundeelu ja füsioloogiliselt tähtsa ajuosaga. Seepärast mõjutavad lõhnad ühtaegu nii keha kui ka meelt.

Aroomiteraapiline lõhn võib rahustada (lavendel ja sandlipuu), ülendada meelt (neroli ja bergamott), hajutada masendust (roos ja greip), vähendada ängistust (sidrunmeliss ja greip), värskendada (piparmünt ja must pipar), aktiveerida (rosmariin ja eukalüpt), leevendada valu (majoraan, kadakas ja kummel) või lisada seksuaalset iha (ilang-ilang ja jasmiin).

Eeterlikke õlisid kasutatakse vannides, kompressides, pealemäärimiseks, infusioonides, näo-, keha- ja juuksehoolduses, samuti miljööloojana lõhnalambis.

 Nahk tunnetab lõhnu

Nahk on pigem eritus- kui vastuvõttev organ, mille peamine ülesanne on kaitsta organismi võõraste ainete sügavamale tungimise eest. Nahk ehk dermis on vaevu kahe millimeetri paksune ja koosneb suhteliselt harvalt paiknevatest rakkudest, võrkkoe moodustavaist kollageeni- ja elastiinikiududest ning neid ümbritsevast rakuvaheainest. Lisaks on dermise alal ohtralt mikroveresooni, närve, nahakarvade tuppesid, higi- ja rasunäärmeid, mis kõik omalt poolt mõjutavad piirkonna talitlusi.

Ainete imendumine nahka sõltub naha läbilaskevõimest. Eeterlikud õlid imenduvad sügavale kapillaarideni välja külmpressitud taimeõli abil, sealt edasi kulgevad need vere- ja lümfiringlusse. Eeterlikud õlid ei imendu nahasse ilma transportaineta, seepärast tuleb neid enne nahale kandmist segada baasõli või emulgeerijaga.

Aroomiteraapias kasutatakse transportimiseks taimset ehk baasõli, nagu näiteks viinamarjaseemneõli, mandliõli, avokaadoõli, pähkliõli, seesamiõli, jojobaõli ja päevalilleseemneõli. Looduslikud õlid sisaldavad rohkesti vitamiine, küllastumata rasvhappeid ja linoleenhapet. Kui teha aroomiteraapilisi vanne, tuleb eeterlik õli enne veele lisamist kõigepealt emulgeerida näiteks lusikatäies piimas või mees.

Loe edasi ajakirjast...