Aed-piparrohi on terviseks. Maitsetaim, mis on suur kõhu sõber

kodus.ee
26.01.2018
Aed-piparrohi parandab söögiisu, ergutab seedimist, virgutab ainevahetust, vähendab kõhugaase. | Shutterstock

Aed-piparrohi  (Satureja hortensis) on aromaatne, vürtsikas ja meeldivalt teravamaitseline tänu eeterlikele õlidele. Taim sisaldab lisaks hulgani park-, lima- ning mineraalaineid.

 

Rahvameditsiinis on piparrohi tuntud ka kui ravimtaim, mis parandab söögiisu, ergutab seedimist, virgutab ainevahetust, vähendab kõhugaase ja leevendab soolespasme, hävitab kahjulikke baktereid ning aitab kõhulahtisuse ja -puhituste korral.
Raviks valmistatakse võrsetest enne õidepuhkemist teed või külma vesitõmmist. Külma veega leotise valmistamise aeg on umbes 6 tundi, kuid see on ka tõhusam kui keeva veega üle valatud taimetee.
Kõhulahtisuse korral valmistatakse kuum ja kange tee, teistel puhkudel on soovitatav valmistada tõmmis külma veega.

Piparrohi sobib hingamisteede haiguste korral ja eriti köharohuks, samuti ergutab ta südame tegevust. Piparrohul on hea mõju madala vererõhuga inimestele.

Maheda piprase maitsega aed-piparrohi sobib suppide ja pajaroogade maitsestamiseks, täiendades hästi aedvilja-, seene-, läätse-, kapsa-, oa-, vere- ja maksatoitude maitset. Sobib ka juustutoitudesse (fondüüsse) või erinevatesse pasteetidesse. 

Piparrohi vajab kerget, suhteliselt viljakat mulda. Viljavahelduses on ka piparrohi teise põllu taim.  Seeme külvatakse kevadel avamaale pärast mulla soojenemist, umbes mai keskel.
Seemneid võiks eelidandada. Külvisügavus on 0,5 cm, võib külvata ka mulla pinnale. Piparrohi idaneb piisavas soojuses ja niiskuses paari nädalaga.


Tee 
 

1 tl värsket või kuivatatud purustatud ürti vala üle 1 kl keeva veega lase tõmmata 5 minutit, kurna.
Joo lonkshaaval 0,5 kl 20 minutit enne sööki kõhulahtisuse korral.

Vesitõmmis

1 tl värsket või kuivatatud purustatud ürti vala üle 1 kl toasooja veega. Lase tõmmata kaetud nõus vähemalt 6 tundi, aeg-ajalt sega, kurna võta enne sööki 3 sl korraga 3 korda päevas.

Allikas: Kodutohter

10 tervisetaime kohta saad põhjalikumalt lugeda siit. 

Sarnased artiklid