Appi, lapsel on täid!

Kodutohter
03.07.2022
Shutterstock

Ekslik on tunda häbi ja arvata, et täid tulevad mustusest.

Ehmatus on suur, kui näiteks suvisest lastelaagrist koju tulnud laps hakkab pead sügama ja lähemal vaatlusel selgub, et juustes keeb elu.

Täidesse nakatutakse peamiselt otsese kontakti kaudu. Näiteks puutuvad laste pead kokku suhtlemise, mängimise ja õppimise käigus ning täi saab kergesti peremeest vahetada. Väikeste tüdrukute puhul on nakatumisvõimalusteks täiesti süütud tegevused –patsikummide ja peakatete vahetamine, ühiste harjade või kammide kasutamine. Täid võib saada ka ühistranspordis, kus koos sõidavad väga erinevad inimesed ja pole mingi ime, kui kuklaga tooli seljatoele nõjatudes saate kaasa ka kaasa täid.

Kui leiate lapse peast täid ja kõrvade juurest juuksekarvade küljest ka tingud ehk täimunad, peate võtma ette käigu apteeki.

Apteegis on pakkuda nii šampoone, lahuseid kui ka pihuseid, mis aitavad täpsel kasutamisel täidest ja tingudest vabaneda. Lahuseid tuleb peas hoida alates 10 minutist kuni 8 tunnini; pärast seda tuleb üldjuhul juuksed pesta ja siis kammida. Enne kasutamist peab alati tutvuma kasutusjuhendiga, et vältida valesid võtteid. Tavaliselt on karbis kaasas ka spetsiaalne kamm, millega saab tüütud tegelased juustest kätte.
Varuda tuleb kannatust, kammima peab järjepidevalt ja tihti. Üldjuhul peab ravi kordama 7–10 päeva möödudes.
Kui laps on koju toonud täid, tasub kõik pereliikmed üle kontrollida, et selgitada, kas ka neid tuleb ravida.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid