Appi! Vistrikud! Kuidas hooldada aknelist nahka ja mida peaks vältima?

Kodutohter
10.02.2018
Täiskasvanueas tekkiva akne riskirühma kuuluvad naised, kellel on rasune nahk. | Shutterstock

Täiskasvanu akne on igavene nuhtlus. Pole ühest vastust, millest haigus puhkeb ja mis selle vastu aitab.

Oh aeg, vistrik otse keset põske! Siis tuleb veel teine ja kohe ka kolmas. Ja neist jäävad järele punased armid. Esialgu saab neid varjata peitepulgaga, kuid lõpuks tuleb appi võtta tõhusam peitekreem. Probleem tekitab hämmeldust, sest varem on nahk olnud puhas – vahel harva mõni üksik vistrik või komedoon ninajuurel.

Täiskasvanueas tekkiv akne on kahjuks krooniline haigus. Uuringud näitavad, et seda esineb viiel protsendil keskealistel naistel ja kolmel protsendil keskealistel meestel. Akne võib alata 30-ndates ja kesta kuni 60. eluaastateni.

Akne on karvanääpsu põletikuline haigus, mille põhjuseks on rasunäärmete ummistumine. Kui murdeeas on akne rasuse naha probleem, siis täiskasvanul võib see tulla igat tüüpi nahale. Murdeeas esineb aknet rohkem poistel, täiskasvanueas on seda enam naistel, ning see on mõjustatud hormoonidest.

 

Põhjuseks hormoonid
 

Täiskasvanueas tekkiva akne riskirühma kuuluvad naised, kellel on rasune nahk, ebakorrapärane menstruatsioonitsükkel ja polütsüstiliste munasarjade sündroom.

Peale selle võivad akne vallandada hormonaalsed rasestumisvastased vahendid, nagu tabletid, plaaster või spiraal.

Akne põhjustajaks võib olla ka meessuguhormoonide lisandumine organismis, stressi tekitatud hormonaalsed muutused ja mõned ravimid.

Samuti võib selle taga olla immuunsüsteemi häire või endokrinoloogilised häired.

Toitumise ja akne vahelisi seoseid pole uuringud täielikult kinnitanud. Kui varem keelati akne korral rasvased toidud, šokolaad, juust ja piimatooted, siis nüüd on mittesoovitatavaks jäänud vaid rasvased toidud. Siiski on tähelepanekuid, et valge sai, makaronid, maiustused ja magusad joogid suurendavad akne tekkimise riski. Kuna tegemist on põletikuga, siis peaks vältima põletikku soodustavaid toite, näiteks mitmesuguseid lisaaineid sisaldavaid maiustusi ja valmistoite.

 

Ravi vajab kannatlikkust
 

Täiskasvanuea akne allub ravile halvasti. Ravimi valik sõltub inimese nahatüübist ja lööbe tugevusest – dermatoloogi juures leitakse enamasti probleemile sobiv lahendus.

Tavaliselt alustatakse ravi paiksete ja nõrgemate preparaatidega. Paikne ravi peaks kuivatama vistrikke, kuid ei tohi liialt kuivatada nahka. Ravitooteid tuleb panna kogu kahjustatud piirkonnale, mitte ainult üksikutele kolletele. Raske akne korral lisandub paiksele ravile kindlasti suukaudne ravi ja pidev järelevalve nahaarsti juures.

Ravikuure tuleb teha sageli ja pikalt, sest need ei anna kohe tulemusi. Tavaliselt järgitakse ühte raviskeemi 6–8 nädalat, enne kui tehakse muudatusi. Uuemad vahendid on laser- ja valgusravi.

Aknelise naha puhastamine on väga tähtis, olgugi et vistrikud pestes kuhugi ei kao. Samas tuleb olla ettevaatlik, sest kui liiga tugevate vahenditega hõõruda maha naha kaitsekiht, pääsevad bakterid rasunäärmetesse põletikku tekitama.

Et ei tekiks arme, tuleb naha eest korralikult hoolitseda, laskmata sügavatel põletikel tekkida. Nahk on fantastiline elund ja väikesed armid kaovad aja jooksul iseenesest. Kui armid on siiski jäänud, saab neid vähendada keemilise koorimise või laseriga.


Kuidas hooldada aknelist nahka


Nägu tuleks pesta kaks korda päevas pehmetoimelise puhastusvahendiga või sellisega, mis sisaldab mõnda paikset ravivahendit, ja loputada veega. Sagedasem pesemine võib nahka liialt kuivatada ja rasueritust suurendada.

Vältida tuleks abrasiivseid ja teralisi puhastajaid, mis tekitavad nahal mikrovigastusi, soodustades nii bakterite sissepääsu.

Kasutama peaks õlivabasid kosmeetika- ja meigivahendeid, mis ei ummista poore.

Mingil juhul ei tohi põletikulisi punne kratsida ega pigistada. See võib soodustada põletiku ägenemist ja armistumist.

Akne varjamiseks on kõige parem kasutada mineraalkosmeetikat. Kodus olles tuleb meigikreem eemaldada ja lasta nahal hingata. Võimaluse korral peaks vältima sooje ja niiskeid kohti, nagu saunad ja basseinid

Sarnased artiklid