Ära viivita, tee kohe!

Marika Vingissar
Kodutohter märts 2017
09.03.2017
Kas sulle tundub ka, et ööpäevas olevatest tundisest ei piisa? | 123RF

Tavaliselt on kõige raskem alustamine. Mõned nõuanded, kuidas haarata härjal sarvist.

1. Tunnista oma piire

Inimene on oma loomult laisk. Töö, mis ei huvita ja mille eest pole oodata ka mingit tasu, lükatakse enamasti edasi. Õnneks on meil eesmärgid ja me tahame areneda – muidu ei alustaks keegi midagi uut. Ometi erineb laiskus venitamisest ja edasilükkamisest. Laiselda võib inimene tavaliselt ilma süümepiinadeta, kuid edasilükkamine põhjustab ängistust ja süütunnet. Kui märkad, et viivitad töödega, mis tuleb ära teha, siis mõtle järele, miks sa nii teed. Kas edasilükkamisest on saanud tava?

2. Võta tarvitusele abinõud

Kasuta kõiki abinõusid, mis aitavad asja kohe käsile võtta. Mõte läheb kergesti uitama ja töö lükatakse edasi selleks hetkeks, kui on aega. Selle vältimiseks sea piirid: määra enne kindlaks, kui palju läheb mingi töö tegemiseks aega. Kui arvad, et saad selle valmis näiteks kahe tunniga, siis nii ka tee.

3.  Proovi intervallitehnikat

Vali töö. Säti taimer 25 minuti peale. Tööta keskendunult, kuni aeg saab täis. Kirjuta lühidalt üles, mida tegid. Pea viis minutit pausi ja jätka. Tee nelja tsükli järel 15–30-minutine vaheaeg. Intervallitehnika sobib hästi õppimise ja kirjutamise puhul ning aitab alustamise künnisest üle. Töö jaotub nii väikesteks osadeks, et see õnnestub kindlasti. Protsessi võib nimetada ka kodus oleva taimeri kuju järgi kas õuna- või tomatitehnikaks.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid