Ära viivita, tee kohe! 11 nõuannet, kuidas haarata härjal sarvist

Kodutohter
02.01.2019
Kuhjunud tegemata tööd muudavad alustamise veel raskemaks ja tekitavad tunde, et ei saa enam millegagi hakkama. Sellepärast tee vajalikud ja rutiinsed tööd ära kohe hommikul. | Shutterstock

Tavaliselt on kõige raskem alustamine. Siin on 11 nõuannet, kuidas haarata härjal sarvist.

1.         Tunnista oma piire

Inimene on oma loomult laisk. Töö, mis ei huvita ja mille eest pole oodata ka mingit tasu, lükatakse enamasti edasi. Õnneks on meil eesmärgid ja me tahame areneda – muidu ei alustaks keegi midagi uut. Ometi erineb laiskus venitamisest ja edasilükkamisest. Laiselda võib inimene tavaliselt ilma süümepiinadeta, kuid edasilükkamine põhjustab ängistust ja süütunnet. Kui märkad, et viivitad töödega, mis tuleb ära teha, siis mõtle järele, miks sa nii teed. Kas edasilükkamisest on saanud tava?

 

2.         Võta tarvitusele abinõud

Kasuta kõiki abinõusid, mis aitavad asja kohe käsile võtta. Mõte läheb kergesti uitama ja töö lükatakse edasi selleks hetkeks, kui on aega. Selle vältimiseks sea piirid: määra enne kindlaks, kui palju läheb mingi töö tegemiseks aega. Kui arvad, et saad selle valmis näiteks kahe tunniga, siis nii ka tee.

 

3.         Proovi intervallitehnikat

Vali töö. Säti taimer 25 minuti peale. Tööta keskendunult, kuni aeg saab täis. Kirjuta lühidalt üles, mida tegid. Pea viis minutit pausi ja jätka. Tee nelja tsükli järel 15–30-minutine vaheaeg.
Intervallitehnika sobib hästi õppimise ja kirjutamise puhul ning aitab alustamise künnisest üle. Töö jaotub nii väikesteks osadeks, et see õnnestub kindlasti. Protsessi võib nimetada ka kodus oleva taimeri kuju järgi kas õuna- või tomatitehnikaks.

 

4.         Õpi ennast juhtima

Tunnista endale, kui aldis oled kiusatustele, ja anna endale aru asendustegevustest, millega lükkad alustamist edasi. Oma nõrkuste ja käitumismallide tunnistamine aitab tagasi rööbastele, kui märkad, et teed töö asemel midagi muud. Inimese meeled aitavad ebameeldivaid mõtteid ja tundeid eemal hoida. Viivitamine võib olla viis, kuidas vältida ebameeldivat tööd ja tulla toime ahistustundega.
Aktsepteeri oma ebamugavaid mõtteid ja tundeid. Ütle endale, et oled valmis tegema töö lõpuni, kuigi see on raske, igav või aegavõttev. Õpi haarama härjal sarvist oma negatiivsetest tunnetest hoolimata.
Tahame teha asju, millest saab kiire rahulduse. Näiteks interneti sotsiaalvõrgustikes uitamine on lihtne, vahva ja annab kohe tagasisidet. Ära anna kiusatusele järele, vaid ütle endale kõva häälega, et vaatad telerit, loed ajakirja või uitad internetis alles siis, kui plaanitud ebameeldivad tööd on tehtud.

 

5.         Keskendu ja tee osakaupa

Kui palju jõuad korda saata, oleneb sinust endast – kuidas keskendud ja kuhu suunad energia. Keskendu ühele asjale korraga. Kui muretsed pidevalt olnu ja tuleva pärast, ei suuda sa nautida seda, mida parajasti teed. Kõrvalda kõik häirivad tegurid, ja kui istud kirjutuslaua taga, siis virguta ennast vahepeal püstitõusmise ja liigutamisega.
Uuringute järgi kestab tõhusa tegevuse kogutsükkel 1,5–2 tundi. Alusta tööga kohe, kusjuures esimene tsükkel peaks kestma 15–20 minutit. Head tennisemängijad jagavad oma mängu sooritusteks ja taastumisteks – isegi 20 sekundit puhkust aitab hoida energiataset.

 

6.         Treeni keskendumisvõimet

Lihtne on näiteks kolme minuti hingamisharjutus. Hinga arve lugedes kolme minuti jooksul rahulikult sisse ja välja. Kui mõte läheb uitama, suuna see leebelt numbrilugemise juurde tagasi. Mindfulness-harjutused, millega treenitakse teadlikku hetkes olemise oskust, aitavad samuti keskendumisele kaasa.
Püsi teadlikult ühe asja juures. Ütle endale, et tegeled selle tööga keskendunult vähemalt 20 minutit.

 

7.         Tõrju häirivad mõtted

Võib tunduda, et mõtteid ja tegusid saab lahus hoida, kuid mõtted mõjutavad paratamatult tegusid, sest meeled suunavad sind liigagi palju oma mõtteid kuulama.
Seepärast peata juba eos sellised mõtted nagu "Mul pole kopika eestki enesedistsipliini" või "Ma ei saa kunagi seda tööd valmis". Teadvusta, mida mõtlesid, ja ütle endale, et see pole tõsi, vaid uitmõte, mille vangiks pole vaja jääda.

 

8.         Jaota suur töö osadeks

Tegemata asjad painavad meeli. Asjade tõrjumine ja edasilükkamine on tavaliselt palju ahistavam kui nende tunnistamine ja nendega tegelemine. Sellepärast peabki haarama kohe härjal sarvist.
Pane kirja kõik käigud, mida on vaja käsiloleva töö lõpetamiseks teha. Jaga suur töö osadeks ning alusta sellest, mis tundub kõige kergem.

 

9.         Tee igavad asjad enne

Tee väikesed rutiinsed tööd ära ühe jutiga. Üks alustamise oskusi on tunda ära, millised tööd vajavad enne mõtlemist ja küpsemist ning millised saab ära teha kohe ja kiiresti.
Püüa samalaadsed tööd ära teha koos – nii saab ühe alustamise vaevaga joonde mitu asja. Kuhjunud tegemata tööd muudavad alustamise veel raskemaks ja tekitavad tunde, et ei saa enam millegagi hakkama. Sellepärast tee vajalikud ja rutiinsed tööd ära kohe hommikul. Tee ära just need asjad, mis muidu painaksid sind kogu päeva.

 

10.       Loo mõnus töökeskkond

Kui saad valida, siis tee tööd seal, kus saad kõige paremini keskenduda, ja nende inimestega, kes on huvitatud samadest asjadest nagu sina. See toetab mingi tegevuse alustamist ja keskendumist. Ütle töökaaslastele kõva häälega välja tähtaeg, millal töö lõpetad.

 

11.       Loo meeldivaid rituaale

Loo endale meeldivaid rituaale, millega on kergem töid alustada. Kui pika edasilükkamise peale satud lõpuks hoogu ja kõik sujub, siis pärast meenuta ja kirjuta üles, mida enne alustamist tegid. Kasuta samu asju ka järgmisel korral, et need muutuksid tavaks.
Kui esmaspäeviti on raske tööd alustada, jäta reedel töö pooleli kõige huvitavama koha peal või tee esmaspäeva hommikuks endale tööplaan.

Sarnased artiklid