Elina Netšajeva: "Muusika on nagu õhk, milleta ma ei saa hingata"

Kadri Kütt
08.10.2018
Armastus muusika vastu on juhtinud Elinat läbi elu. | Olga Makina

Ooperilauljatar Elina Netšajeva (26) on võtnud sihiks klassikalise muusikaga maailma vallutada – armastus laulmise vastu ja sihikindel töö on talle sel teel tuule tiibadesse andnud. Neiu peab kõige aluseks enda eest hoolitsemist, et tema tähtsaim instrument ikka kaunilt kõlaks.

Elina muusikaline teekond algas nelja-aastaselt, kui ema ta Raduga laulukoori viis. Lapsena oli Elina väga tagasihoidlik, aga laval tundis ta end juba tol ajal vabalt. "Tavaelus olin endasse tõmbunud ja kartsin oma arvamust välja öelda, esinedes julgesin end aga väljendada. Elu jooksul on see muutunud ja nüüd tunnen end ka igapäevaelus vabalt."

Armastus muusika vastu on juhtinud Elinat läbi elu. Kogu tema pere on muusikakooli taustaga ja klassikaline muusika on Elina kodus alati väga tähtsal kohal olnud. Lapsepõlve loomuliku jätkuna käis ta Tallinna prantsuse lütseumiga paralleelselt Georg Otsa muusikakoolis klassikalist laulu õppimas. Pärast seda jätkusid Elina õpingud Tallinna ülikoolis lauluõpetaja erialal ning magistritasemel Eesti muusika- ja teatriakadeemias klassikalise laulu erialal. "Muusika poole on mind alati väga tõmmanud. Pere ja klassiga kontsertidel käimine ning kooli lauluvõistlused andsid muusikalisele kogemusele minu elus oma kaalu."

Elina on ülikoolis omandatud teadmisi ka praktikas rakendanud. Ta juhendas kolm aastat lauluõpetajana oma lapsepõlvekooris hääleseadet ja andis lastele ka eratunde.
Klassikalise muusika populariseerimist peab Elina enda salamissiooniks. Ta soovib tõsise klassikalise muusika veidi kergema versiooni kaudu tutvustada noortele midagi teistsugust ja neis selle vastu huvi tekitada.

 

Sihikindel maksimalist
 

Laval tunneb Elina end koduselt ja seda tõestas ka tema suurepärane esinemine Eurovisionil. Televaatajaid oli lauluvõistlusel üle 200 miljoni ja sellele lisandus kohapealne publik. "See tunne ja publiku kaasaelamine oli fantastiline. Esinedes ei lase ma ärevusemõtetel endas võimust saada ja keskendun sellele, mida teen. Selliselt tunnen end laval rahulikult ja saan inimestele kinkida minu sees olevaid sooje tundeid."

Edukas esinemine tähendab Elina jaoks põhjalikku eeltööd, mis annab talle kindluse, et tema on parima soorituse nimel omalt poolt kõik teinud. Ta nimetab end maksimalistiks, kellele meeldib kõike, mis tema võimuses, võimalikult hästi teha. Koostööd eelistab ta samuti teha inimestega, kellel on sama mõtteviis.

Eesmärgipärane tegutsemine iseloomustab Elinat igas eluvaldkonnas. Ta armastab ja valdab erinevaid keeli ning kasutab neid ka oma muusikukarjääris edukalt ära. "Minu puberteediiga möödus Jaapani loosungi all. Mu sõbrannal oli jaapanikeelne raamat, millest ma midagi aru ei saanud. See ärritas mind ja hakkasin Jaapani kohta uurima. Olin kõrvuni nende kultuuris: õppisin jaapani keelt, kuulasin nende muusikat ja järgisin välimuses nende stiili."

Hiljem õppis Elina peale eesti keele, koduse vene keele ja koolis kohustusliku prantsuse keele ka saksa ning itaalia keelt, mis on muusikalises mõttes talle vajalikumad. Laulmise ja igapäevasuhtluse jaoks olemasolevat taset soovib Elina lähitulevikus edasi arendada. Itaalia ja saksa keelt kõnelevates maades on klassikaline muusika enam austatud, ning et seal häid tööprojekte teha, peab ta neid keeli valdama.

 

Pidev töö iseendaga
 

Põhjaliku ja eesmärgistatud inimesena peab Elina ka enda eest hoolitsemist väga oluliseks. Tema hääl ja ta ise on ühtlasi tema kui muusiku instrument, mida tuleb korras hoida. Elinale meeldib tervislik eluviis ja liikumine on selle tähtis osa. "Hommikuvõimlemine on minu programmis iga päev, vahet ei ole, mis kell ma ärkama pean. Kiiremal hommikul võimlen 15 minutit, rahulikumal pool tundi. Minu jaoks on see vajalik, et keha üles äratada. Ma ei ole hommikuinimene, ja kui on vaja päeva esimeses pooles laulda, tuleb keha kuidagi üles saada."

Elina sõnul õpetab laulmine väga hästi keha tunnetama, sest mõnikord keha tahab laulda, aga mõnikord ei ole ta üldse sellel lainel. Siis tuleb temaga tegeleda ja selleks peab Elina oskama endaga hästi läbi käia. Vahel on just keha valmis, aga vaim või keskendumine mitte. "Endaga tuleb osata tööd teha, et end õigele lainele saada, ja see ongi kõige keerulisem. Õpin seda kõike iseenda kogemuste varal ja väga olulised on ka inimesed, kes on mu ümber ja on mulle abiks ning toeks. Särada laval, ilma et keegi oleks sul suure mäena selja taga, oleks väga keeruline. Igal suurel artistil on toetajaskond väga lähedastest inimestest."

Vaba aega on Elinal vähe, aga sellest hoolimata on ta õnnelik, et tal on nii palju tegemist. Ta armastab tegutseda ja soovib, et alati oleks siht silme ees. Harvadel vabadel hetkedel eelistab Elina värskes õhus viibida ja naudib pikki jalutuskäike. Võimaluse korral veedab ta aega oma lähedastega, aga muusikast ei saa Elina üle ega ümber ja ta kasutab seda aega ka musitseerimiseks ning laulude ja laulusõnade kirjutamiseks.

 

Terves kehas kõlav hääl
 

Hea ja toitev, tervislik toit on Elina elus samuti tähtsal kohal. See aitab tal end hästi tunda ja paneb ka hääle paremini kõlama. Möödunud suvel katsetas Elina liha- ja kalavaba toitumist ning praegu on ta otsustanud proovida elu taimetoitlasena. Lisaks väldib ta gluteeni, mis teda uimaseks muudab. Elinale tundus suvel, et kergemad toidud tekitavad talle hea enesetunde, ja imeline Eesti suvi võimaldas end ka vitamiinidega laadida. "Mulle meeldib väga metsas käia ja marju korjata. Lisaks vitamiinisüstidele kogun seeläbi ka loodusenergiat. Loodus on minu jaoks koht, kuhu lähen, kui mul on vaja ennast laadida. Lähen jalutama ja tulen tagasi uue energiaga."

Rangeid piiranguid Elina endale ei sea ja lähtub kõiges enesetundest. Kui kehal on vaja patustada, siis seda ta endale ka lubab. Kaalu pärast ei ole Elina pidanud muretsema ja ta on heade geenide eest oma vanematele tänulik. Pigem tuleb Elinal kaalu tõstmiseks rohkem trenni teha, kuna see annab laulmiseks väge. "Laulmine on nagu sport: mida rohkem jõudu, seda enam jaksu laulda. Seda kindlamalt tunnen ennast ka laval. Selleks teen väiksemate raskustega kas väljas või jõusaalis lihasetreeningut. Olenevalt graafikust lähen mõnikord ka hilisõhtul jooksma või jalutama. Mõnel päeval aga ei tule ajaliselt midagi peale hommikuvõimlemise välja, ja kui siis jääbki trenn vahele, on vähemalt midagi tehtud."

Elina jaoks on tervis kõige tähtsam, sest kui seda pole, ei ole mitte midagi. Siis on palju keerulisem maailmast rõõmu tunda. Ta leiab, et kui inimene on terve ja kõik on hästi, on ta ise õnnelik ning saab seda õnne ka teistele kinkida.

 

Positiivse ellusuhtumise trenn
 

Elina vaimutervist toetab peale enda eest hoolitsemise positiivne ellusuhtumine. Ta püüab igas olukorras leida võimalikult palju häid aspekte. Kõrged noodid tulevad tema sõnul samuti välja hea tuju ja positiivsete emotsioonide tulemusena – see on justkui rõõmust kilkamine.

Elina on kogenud ka keerulisemaid juhuseid, kui ta on pidanud endaga väga suurt tööd tegema. Alati ei ole kontserdid hästi korraldatud, aga tema peab negatiivsest olukorrast hoolimata publikule kvaliteetse elamuse pakkuma. "Eks ka minul, nagu igal normaalsel inimesel, on raskeid hetki. Üritan endaga tööd teha, sest ma ei saa endale lubada negatiivsesse emotsiooni vajumist. Kui see aga siiski juhtub, teen sporti ja ajan selle kõik endast välja. Olen aru saanud, et negatiivsed tunded ja nende sees kohmitsemine mõjub otseselt minu organismile ning enesetundele. Sellest tulenevad ka haigused, sest väga palju oleneb meie mõtlemisest."

Elina järgib suhtumist, et kui midagi väga tahad, siis tuleb see sinu ellu. Ta soovib, et tal oleks kõik väga hästi, ja püüab seetõttu ka ümbritsevast maailmast hästi mõelda. Sellega meelitab ta enda ellu head ja soovitab seda teistelgi proovida. Elina teab omast käest, et positiivse ellusuhtumise hoidmine on raske. Inimestele on isegi enda väljaütlemiste kontrollimine raske, aga iseenda mõtete kontrollimine on veelgi keerulisem ja sellega tuleb ka temal väga palju tööd teha.

 

Suhtub kehasse austusega
 

Ehkki Elina enda eest hästi hoolt kannab, tuleb ka temal aeg-ajalt haigestumisega silmitsi seista. Immuunsüsteemi turgutab ta superpulbreid sisaldavate smuutidega ja talvel ingveri-sidruni-meeteega, kuhu Elina lisab ka taimseid tilkasid. Ennetamise mõttes aitavad tal head vormi hoida ka sport ja saun. "Mulle meeldib mõtlemine, et tagajärgede ravimise asemel tasub natukene ette näha ja ennetada. Kui tean, et ees on ootamas keerulisem periood, valmistan oma keha nii füüsiliselt kui ka vaimselt selleks ette. Oma kehasse tuleb austusega suhtuda."

Lisaks tarvitab Elina külmemal ja haigusterohkemal ajal sipelgapuu koore ekstrakti. Ta on loodustoodete pooldaja ja üritab ennetada vajadust keemiliste ainete, sealhulgas antibiootikumide ja teiste ravimite tarvitamise järele. "Ma ei joo alkoholi, ei suitseta, ei joo kohvi – minu organism on kõige suhtes väga tundlik."
Looduslähedasi tooteid eelistab Elina ka ilutoodete puhul. Igapäevaselt kasutab ta mineraalkosmeetikat või laseb nahal täielikult puhata. Lavameigi jaoks ei ole tal alati võimalik vahendeid valida, aga see on töö. Vabal ajal järgib Elina põhimõtet, et mida looduslikum ja puhtam, seda parem.

 

Muusikaga maailma vallutama
 

Elina reisib palju ja enamik tema ringirändamistest on seotud tööga. Võõrsil olles üritab ta aga alati leida paar päeva, et ringi vaadata. Elina on vabakutselise lauljana iseenda peremees ja saab otsustada, milliseid projekte ta ette võtab. Ta peab end seiklejaks, kellele meeldib katsetada.

Iseseisvusega kaasneb ka vastutus ja hilised töötunnid, kuna Elina tegeleb kogu enda asjaajamisega ise. Kui Elina karjäär hoo sisse sai, kulus tal puhtalt korralduslikeks tegevusteks kaheksa tundi päevas. Nüüdseks on ta õppinud aega hästi kasutama ja on valikuvabadusega väga rahul. "Vabadus on minu jaoks suur kingitus ja ma hindan seda, kuna olen väga vabaduslembene inimene."

Sellest hoolimata on Elina graafik tihe ja viimasesse poolaastasse mahtus tal vaid paar vaba päeva. Oma sõnul on tal soodumus viimase piirini pingutada, kuigi ta üritab neid momente vältida. Lähitulevik toob Elinale mitmesuguseid põnevaid projekte nii klassikalise muusika vallas kui ka teistes žanrides. Huvitavad koostööd on teda ees ootamas nii auväärt Neeme Järvi kui ka Peeter Vähiga. Elina leiab, et pole vahet, millist muusikat teha, peamine on, et see tuleks südamest ja hingest. Tulevikus plaanib Elina liikuda veelgi enam väljapoole Eestit, et olla mobiilne üle terve maailma.

Laulmine ja muusika on Elina jaoks alati esikohal, aga kui tal on võimalusi ja aega, võtab ta ette ka teisi töid. Muusikata Elina oma elu ette ei kujuta, see on tema jaoks nagu hapnik. Ühel hetkel lavalt taandudes näeb ta oma rolli lauluõpetajana. Praegugi on ta eeskujuks oma nooremale õele, kes lavakunsti õpib ja kooris laulab ning Elina standarditeni küündida proovib.

 

Eelarvamuste purustaja
 

Elina arvates on eelarvamused ühiskonnas kiired tekkima ja see kehtib ka ooperi puhul. Ta peab end mõnes mõttes teerajajaks, kes näitab, et klassikaline muusika ei ole üdini tõsine ega igav, vaid midagi põnevat. "See rikastab meie hinge ja on tohutult palju klassikalise muusika kontserte, kuhu lihtsalt minna ning seda nautida. See on põnev maailm ja minu suur soov on, et inimestel tekiks selle vastu suurem huvi ning austus. Mulle meeldib piire purustada, kuna muusika on universaalne: see on midagi, mis meid kõiki ühendab."
 

Romantikast fantastikani
 

Aja maha võtmiseks ja enda laadimiseks armastab Elina lugeda. Seda saab ta teha kõikjal ja see võimaldab tal ka nutiseadmetest ning seal varitsevast tööst eemale hoida. Raamatuid loeb Elina eri keeltes, et need võimalikult värskena püsiksid. "Eks mind tõmbab natukene fantastika-, ulme- ja tulevikumaailma. Samas meeldib mulle väga romantismiajastu teoseid lugeda, minu naiselik pool lööb seejuures välja."

Sarnased artiklid