Ka helkurid tuhmuvad

Kodutohter
09.09.2020
Shutterstock

Helkurit kandva inimese nähtavus paraneb neli korda.

Ka helkurid tuhmuvad

 

Helkurit pole vaja, kui tee on pimedal ajal hästi valgustatud.

Müüt.

See on levinud eksiarvamus, et valgustatud teel või tänaval pole helkurit vaja. Teine levinud jalakäija eksiarvamus on, et auto näeb teda siis, kui tema näeb auto tulesid. Kumbki neist ei vasta tõele. Helkurit kandva inimese nähtavus paraneb neli korda, nii et helkur kulub alati ära. Autojuht märkab helkurita jalakäijat 40 meetri kauguselt kuid helkuriga juba 150 meetri kauguselt. Mida rohkem on inimesel helkureid, helkurribasid või -märke, seda paremini on ta nähtav autojuhtidele.

 

Helkurit peaks kandma puusakõrgusel.

Tõde.

Parim koht helkurile on randme või puusa kõrgus, sest sealt paistab see kõige paremini autotulede valguses. Varrukale kinnitatud helkurriba on eriti tõhus, sest käe liikumisega peegeldub see hästi tuledes. Põlve kõrgusel olevast helkurist pole niipalju kasu, sest autojuht võib selle segi ajada teetuledega.

 

Helkurid helgivad alati.

Müüt.

Kuigi mõne kõva helkuri valgusjõud on peaaegu igavene, siis müügil on palju kehvemaid helkureid. Enamus pehmeid helkureid ja helkurribasid kaotavad oma peegeldumisvõime aja jooksul. Pehme helkur määrdub ja kulub. Helkurribade tõhusus kaob, kui riideeset pesta kuuma veega. Helkuri toimet võib katsetada näiteks pimedas koduhoovis.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid