Kuidas ravimtaimedest tinktuuri teha?

Üllar Ende
Kodutohter juuni 2017
12.06.2017
Ravimtaimedest saab valmistada nii vesitõmmist kui ka alkoholtõmmist ehk tinktuuri | Shutterstock

Suve saabudes ja edenedes valmib aina ravimtaimi, mille ürdist või juurtest saad valmistada ka tinktuuri. Siin on mõni soovitus, mis on tark spikrina alles hoida.

Ravimtaimedest saab valmistada nii vesitõmmist kui ka alkoholtõmmist ehk tinktuuri, mis säilib kaua – mitu kuud ja isegi aasta – ning mida on mugav kasutada.

Värskest viina või piiritusega

Tinktuuri valmistatakse tavaliselt piirituse või kangema viinaga. Rahvaravis on seda aga tehtud kõige käepärasema, 40-kraadise viinaga. Säärast tinktuuri võib nahale määrida lahjendamata, kui viin seda ei ärrita; sisse võta aga kindlasti vähese veega lahjendatult. Kui valmistad piiritusega, siis seespidi tarvita tinktuuri soovitatust poole vähem. Loomulikult tulevad ravimtaime tervistavad ained kõige paremini esile siis, kui teed tinktuuri värskest ürdist (maapealsest osast) või värsketest juurtest. Suvi pakubki selleks hea võimaluse.

Algul soojas, hiljem jahedas

Kui valmistad tinktuuri ravimtaime juurtest, siis kõige tüütum on nende puhastamine, kuid vaev tasub ära. Kõigepealt puhasta juured mullast, pese hoolikalt harjaga, nõruta ja peenesta. Pane tükeldatud ürt või juured suuremasse klaasanumasse, näiteks keeratava kaanega purki. On hea, kui see oleks tume, aga sääraseid on raske leida; käepärasem on tavaline purk või laia suuga pudel. Tõsta sellesse soovitatud kogus droogi, vala viina ääreni ning keera kaas või kork peale. Pane pimedasse kohta toasoojuses tõmbama ning loksuta vahetevahel, kasvõi iga päev.

Kui tinktuur on valmis, kurna ära ja vala purki tagasi. Kui kodus juhtub olema mõni väike pudel, siis vala osa sinna, et tarvitades tihti suurt nõud ei avaks, muidu alkohol lendub. Hoia tinktuuri jahedas ruumis või külmkapis.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid