Kuidas säilitada ravimtaimi?

Kodutohter
30.07.2023
Shutterstock

See, kui kiiresti ravimtaimede omadused muutuvad, oleneb paljudest asjaoludest.

Taimed on elusorganismid ehk bioloogiline materjal, mis tähendab, et aja jooksul nende omadused muutuvad. Taimed sisaldavad mitmesuguseid aineid, nii toitaineid, mineraale kui ka bioaktiivseid aineid, samuti mitmeid toimeaineid, mis avaldavad ravimtaimede juures organismile mõju. SEllised toimeained on eeterlikud õlid, flavonoidid, tanniinid, saponiinid, polüsahhariidid jm.

Omduste muutmise all peetakse silmas nii bioaktiivsete kui ka toimeainete sisalduse vähenemist taimes.

See, kui kiiresti ravimtaime omadused muutuvad, oleneb paljudest asjaoludest, eelkõige sellest, kuidas taimi on korjatud, kuivatatud ja hoiustatud. Õige käsitlemise korral säilib droog kvaliteetsena märkimisväärselt kaua. Peenema struktuuriga droogi (õied, lehed, ürt) säilivusaeg on kaks aastat, tihedamakoelisel droogil (koor, juured, risoomid) kolm aastat.

Et ravimatmed väärtuslikuna säiliks, tuleb järgida lihtsaid reegleid.

Korjama peab kuiva ilmaga. Korjekoht peab olema eemal suurtest teedest, intensiivmajanduse põldudest ja lautadest. Lautade ja sõnnikuhoidlate läheduses on küll võimsamad taimed, kuid nad koguvad pinnasest palju nitraate.

Ravimtaimi võib kuivatada kimpudes ülesriputatuna, õhukese kihina paberil (mitte ajalehel, kus on trükivärv), pöördõhurežiimiga ahjus või spetsiaalses toidukuivatis. Kuivatamisel ei tohi temperatuur olla kõrgem kui 40 kraadi.

Hästi kuivatatud taime peaks hoiustama õhukindlalt ja pimedas kohas. Hoida võib ka paberkotis, kuid siis peab see olema kuivas kohas, et niiskus ligi ei pääseks.

Sarnased artiklid