Esimese eluaasta jooksul toimub inimese elu kõige tormilisem areng. Kõigepealt peab vastsündinu, kes tuleb pehmest, turvalisest ja pimedast keskkonnast, kohanema uue, valge ja kärarikka ümbrusega, kus on tarvis ise hingama hakata. Perest ja ülejäänud maailmast oleneb see, milline on tema kehaline, vaimne ja emotsionaalne areng.
Imiku pea on muhklik
Noored vanemad muretsevad, kui vastsündinu pea on lopergune. "See on üsna tavaline, et vastsündinul on peas nn sünnitusmuhk. Tegemist on pehmete kudede tursega, mis on tekkinud lapse pea edasiliikumisest ja koljuluude lõikumisest sünnituskanalis. Mõne aja möödudes taandub see iseenesest. Juba paarinädalane beebi on teist nägu kui vastsündinu, sest muhud ja lohud hakkavad taanduma. Edaspidi lapsega kodus olles tuleks beebil vahetada külge, millel ta magab. Siis areneb pea kuju kenasti ja ühtlaselt," lohutab ämmaemand.
"Loote pealuu moodustavad luud on liikuvad, et pea pääseks sündimisel läbi kitsa kanali. Luu tükid sobivad kokku, aga ei ole kindlalt üksteise küljes kinni. Kui beebi on ema vaagnas, pea alaspidi, ja sünnib, pea ees, mugandub ta pealuu vaagna järgi. Just seepärast on paljudel vastsündinutel pea piklik. Keisrilõikega sündinud lastel on pea ümaram."
Miks tita ei maga?
Üsna tavaline on see, et haiglast koju toodud vastsündinu magab esimesed ööd või isegi nädala päris hästi, kuid siis muutuvad ööd rahutuks. Vanemad üritavad aru saada, mida beebi vajab või mis talle ei meeldi. "Sellele küsimusele ei ole kahjuks ühtset vastust. Tita ei maga mitmesugustel põhjustel: tal võib olla kõht tühi, mähe must, külg väsinud, nohu korral on ninahingamine häiritud, lapsel võib olla palavik või kasvuspurdiaeg, tulevad hambad või on olnud päeva jooksul liiga palju erutust," seletab Mariliis Hunt.
"Kuna põhjused on erinevad, peab üritama lihtsalt aru saada, mis teda parajasti segab. Emaüsas oli loode ümbritsetud pimeduse ja soojusega, nüüd on tema ümber helid, valgus ja igasugused välised ärritajad. Tema närvisüsteem peab lihtsalt sellega harjuma. Olles ise kahe lapse ema, tean, et alati ei saagi aru, miks laps mõnikord ei maga."