Miks külma ravimit ei tohi manustada?

Kodutohter
22.08.2019
Midagi ei juhtu veel ka siis, kui arstimid saavad lubatust veidi külmemat temperatuuri. | Shutterstock

Kui ravimi säilitamiseks on vajalikud eritingimused, siis on see ravimi infolehel kirjas. Näiteks insuliini säilitustemperatuur on +2 kuni +8. Tavaliselt hoitakse ravimeid toatemperatuuril ehk +15 kuni +25 kraadi.

Kui toas juhtub olema mõne pügala võrra soojem, pole midagi hullu. See pole reegel, aga võib juhtuda, et siis hakkavad ravimi komponendid lagunema, seega peaksid väga suure palavusega olema rohud varjulises kohas. Midagi ei juhtu veel ka siis, kui arstimid saavad lubatust veidi külmemat temperatuuri. Peamine, et neid ära ei külmutataks, ei pistetaks miinuskraadisesse.

Külmkapis säilitatavad ravimid peavad enne süstimist või sissevõtmist olema tunnikese toatemperatuuril, kuid neid ei tohi kindlasti soojendada. Näiteks ei peaks haigele lapsele andma otse külmkapist võetud ravimit – antibiootikumisiirupi võib tund enne manustamist pudeliga lauale tõsta.

Samuti on väga ebameeldiv süstida naha alla külma insuliini. Kasutusel olev ampull võib olla toatemperatuuril, kuid see ei tohi asetseda päikese käes. Väike temperatuurikõikumine paar või kolm korda päevas ei mõjuta ravimi kvaliteeti.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid