Miks on taimetoit hea?

11.03.2022
Sisuturundus

Paljud inimesed söövad liiga palju liha. Samal ajal on aina enam inimesi, kes eelistavad taimset toitu. Selleks on erinevaid põhjuseid, nii keskkonnaalaseid kui ka tervislikke. Inimestel soovitatakse süüa päevas umbes viis peotäit puu- ja juurvilju, aga kas sa oled mõelnud, miks see tegelikult vajalik on?

Tervislik või populaarne valik?

Paljud inimesed eelistavad taimset toitu, et hoida enda kehakaalu kontrolli all. Tõepoolest, taimne toit on lahendus, kuidas enda üleliigsetest kilodest lahti saada, kuid see ei ole tegelikult peamine põhjus, miks hakata eelistama taimset toitu. Liigset kogust liha või rasvaseid toite seostatakse erinevate haigustega, nagu näiteks vähi ja diabeedi tekkega. Seetõttu soovitatakse tarbida väikeses koguses loomseid tooraineid ja eelistada selle asemel toitusid, mis sisaldavad rohkelt kiudaineid ja taimseid saaduseid. 

Veganlus või taimse toidu söömine on saanud niivõrd populaarseks, et väga paljud noored on selle üle võtnud ja aina enam näeme restoranide valikus rikkalikke taimetoidu menüüsid. Vahest tekib lausa küsimus, kas taimsest toidust on saanud moe asi või inimesed on päriselt hakanud hoolima nii enda tervisest kui ka keskkonnast? 

Seda ilmestab ka see, et tänavusel Eurovisioonil esindab Lätit bänd Citi Zēni, kes esitab loo “Eat your salad”. Nemad võitsid tänavuse Läti Supernova 2022 võistluse ja pääsevad seetõttu suurele üle-euroopalisele võistlusele. Betsafe Totalizators ehk Läti kihlveokontorid usuvad lausa, et sellise teemalise lauluga võivad nad ka võita. Ja neil võib isegi olla õigus, sest tegemist on niiöelda väga kuuma teemaga. Lugu räägib taimetoidu kui ka keskkonnasõbraliku eluviisi headest külgedest. Eks aeg näitab, kuidas antud lool läheb, aga tõdema peab seda, et tegemist on äärmiselt populaarse teema ja toidu eelistusega. 

Taimne toit ei tähenda vaid salatilehe söömist

Samal ajal aga levib arvamus, et taimne toit tähendab ainult salati söömist, kuid tegelikkuses ei ole see üldse nii. Taimne toit on rikas oma erinevate vitamiinide ja antioksüdantide poolest. Samuti on võimalik sellest saada vajalikus koguses valku kui ka kasulikke rasvasid. Mitmete uuringute põhjal on selgunud, et vegandieedid pakuvad rohkem kiudaineid, antioksüdante ja kasulikke taimseid ühendeid. Samuti näivad need olevat rikkamad kaaliumi, magneesiumi, folaadi ning A-, C- ja E-vitamiinide poolest. Vegantoidud võivad sisaldavad isegi rohkem rauda, kuigi taimede poolt pakutav raua vorm ei ole nii biosaadav kui loomsetes toitudes leiduv vorm. Küllaga ei ole nii vitamiinide ja teiste oluliste ainete rikkad kõik taimsed valikud, taimetoitu süües tuleb teada, mida ja kui palju tarbida, et saada kätte kõik vajalikud ained, mida meie keha vajab. 

Seetõttu koosnebki taimse toidu menüü nii seemnetest, pähklitest, taimsetest saadustest valmistatud lihalaadsetest toitudes, tofust, juur- ja puuviljadest kui ka paljust muust. Võimalusi, kuidas valmistada erinevaid taimseid toitusid on palju.

Taimne menüü hoiab veresuhkru madalana

Sul on probleeme veresuhkruga? Sellisel juhul on taimne menüü midagi, mida kaaluda. On täheldatud, et taimse toidu söömine vähendab veresuhkrut, II astme diabeeti kui ka parandab meie neerude funktsiooni. Veganitel on tavaliselt madalam veresuhkru tase ja kõrgem insuliinitundlikkus ning neil võib olla väiksem risk haigestuda II tüüpi diabeeti.

Näiteks võib kaunviljade regulaarne söömine vähendada kolorektaalse vähi riski 9–18%. Seega on taimsel toidul väga palju eeliseid, enamik neist on seotud meie enda tervise ja enesetundega, aga unustada ei tasu ka kõike seonduvat meie keskkonnaga. 


 

Sarnased artiklid