Oi, sul on selg prügine, ütleb sõbranna ja pühib su kena tumeda kostüümi seljatagust. Aga oh õudust, poole tunni pärast on seis sama ja sa näed välja, nagu oleksid lumetuisu kätte jäänud. Kõik see tuleb sinu peast - kõõm! Siiski pole asi lootusetu: kõõma saab vaos hoida spetsiaalsete šampoonidega, raskemal juhul raviga dermatoveneroloogi juhendamisel.
Kõõma esineb mingil eluperioodil väga paljudel inimestel, tegu pole mõne üksiku probleemiga. Arvata võib - ega asjata tule kõõmašampoonide reklaame telerist söögi alla ja peale. Pakutud on, et umbes 60% elanikkonnast on mingil ajal elu jooksul kõõmaga hädas olnud.
Kõõm võib ekkida igas vanuses, sagedamini siiski puberteedieas ning haigestumuse tipp on 40. eluaastates. Vanematel inimestel tekib kõõm harva.
Probleemi esineb meestel rohkem kui naistel, see on tingitud androgeensete hormoonide mõjust rasunäärmetele.
Kõõm tähendab iseenesest surnud naharakke. Dermatoloogid kasutavad selle seisundi väljendamiseks sõna "ketendus" - tegemist on surnud naharakkude irdumisega peanahalt. Lisaks ketendusele võib peanahk ka sügeleda.
Peanaha ketendust ja/või sügelust võivad põhjustada erinevad seisundid ja ka haigused: seborroiline dermatiit, psoriaas, kontaktdermatiit (tundlikkus juuksehooldusvahendite suhtes), seeninfektsioon, krooniline karvanääpsupõletik ehk follikuliit jne.
Siinkohal tähelepanu: peaseen on väga nakkav haigus, seda esineb peamiselt alla 10-aastastel lastel. Haigus algab punase laigukesena, mis hakkab ketendama ja ringikujuliselt levima. Koldes võivad juuksed murduda mõne millimeetri kõrguselt ja isegi välja langeda.
Üks ketenduse vorme on ka nn titekõõm imikutel, mis on üsna levinud nähtus. Tita pealaele tekkivad ketendus ja koorikud võivad olla häirivad, kuid üldjuhul seisund taandub ise esimese eluaasta lõpuks. Nii et ketendavate laikudega peas tasub pöörduda nahaarsti poole, et teha kindlaks, kas yegemist on peaseenega.
Aga kõõma vastu võib teha ka kodust juuksemaski.
Kõõmavastane õlimask
3 sl oliivi-, takjajuure- või riitsinusõli
1 tl teepuuõli
Sega ülid kokku ja määri peanahale ja kuivadele juustele. Pane pähe kilemüts, keera froteerätik soojenduseks peale ja hoia 15-20 minutit. Loputa ja pese šampooniga.