Mis on TCO ja kuidas sellest kasu lõigata?
Storaenso
06.04.2022
Sisuturundus

TCO (total costs optimization) on kogukulude optimeerimine. See on lai katusmõiste, mis hõlmab tervet tootmisprotsessi ja sellega kaasnevaid kulusid - toote disainimine, valmistamine ja logistika.

Selle üheks suureks osaks on pakendid ja kõik sellega seonduv. Pakendi kulude vähendamine on hea võimalus muuta kulud ja ökoloogiline jalajälg väiksemaks. Eesmärk on saavutada parim tulemus läbimõeldud lahenduste kaudu.

Iga toode on ühel või teisel hetkel mingil moel pakendatud ja sellest ei saa üle ega ümber. Siinkohal on ka üheks väljakutseks fossiilsete kütuste kasutamise vähendamine ja mittetaastuvatele loodusvaradele alternatiivi leidmine.

Stora Enso Packaging on üks maailma juhtivaid taastuvmaterjalidega tegelevaid ettevõtteid, mis peab tähtsaks keskkonnasõbralikkust ja jätkusuutlikkust. Toodete ja teenuste valik on lai – reklaammaterjalidest pakendite, pabertoodete, puidu ja selle töötlemiseni. Samuti pakutakse pakendilahenduste väljatöötamist ja ulatatakse abikäsi, kui on soov ette võtta pakendi kulude optimeerimine oma ettevõttes.

Miks on TCO kasulik?

Väikesed muudatused viivad suurte tulemusteni. Pakendi vähendamine on tulevikku vaadates jätkusuutlik samm nii planeedi kui ka firma rahakoti jaoks. Eesmärk on üle vaadata pakendite valmistamine ja tarneahel ning leida võimalused selle parandamiseks.

Kõige aluseks on analüüs ehk olemasoleva süsteemi ja selle toimimise ülevaatus. Millised on need kohad, kus pakendi ja pakendi tootmise optimeerimine on võimalik? Millised on parimad lahendused konkreetsele ettevõttele? Kogenud asjatundjate ja spetsialistide kõrvalpilk aitab leida parimad lahendused. Korralik TCO on nagu rätsepaülikond, mis istub kandjale ideaalselt ja sobib tema vajadustega.

Mida kätkeb endas kulude optimeerimine ehk millele mõelda?

* Pakendi materjal. Millest on pakend valmistatud ja kas on alternatiive? Näiteks lainepapist pakendi jätkusuutlikkus on võrreldes teiste materjalidega suur. Seda on kerge toota, kasutada ja ümbertöötlemisse suunata.

* Disain. Kas on võimalik parandada pakendi disainilahendust? Pakendi täiustamine on üks lähtekohti, kuidas võimalikult hästi ja loovalt täita vajalikud nõudmised. Praktiline lahendus võib leida väljundi disainis.

* Kujundus. Tänapäevane trükitehnoloogia pakub mitmeid võimalusi, et leida parim variant oma pakendi visuaali jaoks. Optimeerida saab kvaliteeti kaotamata ka trükikulusid.

* Pakendiliikide vähendamine. Pakendi optimeerimine tähendab ka seda, et tuleb üle vaadata, mitut materjali kasutatakse. Ühest ja samast materjalist on pakendit kergem valmistada ja hiljem taaskasutusse suunata.

* Pakendite valmistamine. Kas ja kuidas on võimalik pakendite valmistamist automatiseerida? Olemasolevaid süsteeme on võimalik muuta ja seadistada, et leida uusi vaatenurki.

* Transport. Muutustega pakendi disainis on võimalik läbi viia ka pakendi kasuteguri parandamine. Paari sentimeetrine muutus võib aidata mahutada ühte autosse või lattu palju rohkem.

* Logistika. Milline on praegune logistika ja kas seda on võimalik ümber korraldada?

Kasu ja lisaväärtus

Teadlikul ja läbi mõeldud pakendite tarneahelal on mitmeid plusse, mille väärtust on raske alahinnata.

* Pakendi koguhinna ja pakendamiskulude vähenemine, sest leitakse sobivaim lahendus ja pakendite kasutegur on suurem.

* Sujuvam tööprotsess ja vajaliku tööjõu vähenemine tänu automatiseerimisele.

* Väiksem mõju keskkonnale, sest kasutatakse täpselt nii palju kui vajalik ja nii vähe kui võimalik. See toetab jätkusuutlike eesmärkide saavutamist ja edendamist.

* Väheneb kahjustatud toodete hulk. Hea disainilahendus on funktsionaalne ja kaitseb toodet kogu tarneahela jooksul nii tehases kui ka laos.

                                                                                          ***

Optimeerimine, kokkuhoid ja pakendite kulu vähendamine pole koonerdamine, vaid läbi mõeldud finantsotsus. TCO aitab panustada tulevikku mitmes mõttes. Rohkem infot Stora Enso Packaging kohta leiab kodulehelt storaenso.com/et-ee. Veidi teise nurga alt tutvustab teenust blogipostitus siin.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid