Nõuandeid neile, kes plaanivad hakata taimetoitlaseks

Kodutohter
27.10.2017
taimetoit
Värviline mitmekesine taimetoit | Shutterstock

Taimetoit on tervislik – see teave on jõudnud mitu tiiru ümber maakera teha. Kes aga tahab ainult taimetoitlaseks hakata, peaks sellise tõsise valiku eel üht-teist juurde uurima, soovitab Kodutohter.

Rohelisest salatist tõsisemaks toidukorraks ei piisa. Ainult taimetoitu tarbival inimesel võib tekkida energiapuudus, kui ta sööb ainult väga kerget toitu. Rohkem energiat saab täisteratoodetest, sojast, ubadest, seemnetest, pähklitest ja taimeõlist. On väga tähtis, et iga päev söödaks korralikult kolm korda päevas – hommikul, lõunaajal ja õhtul.

Vegetaarlane (ainult taimetoidu tarbija) peab hoolitsema selle eest, et toit sisaldaks piisavalt ja hea kvaliteediga valke. Kui toiduvalikus puuduvad loomsed produktid täiesti, peab taimeriigist valima rikkalikult ja häid valke sisaldavad aiaviljad. Valgud koosnevad aminohapetest, millest osa suudab inimorganism ise valmistada, kuid osa on vaja manustada valmiskujul. Viljaproteiinid ei sisalda kõiki vältimatult vajalikke aminohappeid, seepärast on juurde vaja kaunviljade, seemnete ja pähklite proteiine.
Rauapuudus võib tabada esmajoones saledaid noori tüdrukuid ja naisi, kes teevad kerget tööd ja söövad vähe. Kui peale kõige menstruatsiooni ajal kaotatakse palju verd, on vaja rauasisaldusega toitu, korvamaks verega koos kaotatud rauda. Taimedest pärinev raud imendub organismi aeglasemalt kui loomse päritoluga raud. Kui näiteks menüüsse võtta kala, paraneb vere rauasisaldus kohe. Vaata, mida süüa, et katta päevane rauavajadus!

Taimetoitlane kogub vajamineva raua kokku tumerohelistest taimedest, ubadest, seemnetest, pähklitest ja täisteraviljast, raua imendumist kiirendab C-vitamiin. Hapendatud rukkileivast imendub raud paremini kui hapendamata leivast.
Ka laktovegetaarlasi (söövad taimetoidele lisaks piimatooteid) võib tabada rauapuudus. Pidev väsimus võib tuleneda aneemiast, seega on põhjust kontrollida vere hemoglobiinisisaldust. 


Kui menüüsse kuulub vähemalt kolm klaasi piima päevas, saab organism kaltsiumi piisavalt. Vegetaarlasele on head kaltsiumiallikad jahvatatud seesamiseemned, oad, igasugu seemned ja pähklid. D-vitamiini saab toidust vähe, selle parim allikas on loomulikult päike. Pimedal ajal tasub süüa kala, mune, võid, margariini ja vitamiinilisanditega piimatooteid, et kompenseerida vähest päikesevalgust. B12 vitamiini ei leidu taimedes sugugi, seega peaksid kõik puhtalt taimetoitlased kasutama vitaminiseeritud sojatooteid või vitamiine.

Sarnased artiklid