Piisav uni hoiab "näljahormooni"kontrolli all

Kodutohter
18.10.2019
Kui magad kauem, on organismis "näljahormooni" vähem. | Shutterstock

Liiga lühike öine uni võib olla liigsöömise põhjus, selgub American Journal of Clinical Nutrition ajakirjas avaldatud uurimusest. Teadlased avastasid, et liiga vähe puhanud aju reageeris toidule tavalisest palju tugevamalt.

Tulemused põhinevad katsel, kus kolmkümmend normaalkaalus täiskasvanut magas öösel neli või üheksa tundi kuuepäevase tsükli jooksul. Tsüklite vahel oli paus, et testitavate normaalne unerütm taastuks. Tsüklite lõpus tehtud aju magnetuuring näitas, et vähem maganud inimeste aju reageerib toidule palju tugevamalt. Vähe maganud inimestel reageerivad palju tugevamalt need aju piirkonnad, mis on seotud meelehea ootuse ja saamisega.

Piisav öine uni aitab teadlaste hinnangul vältida ka laste üleaalulisust ja ülesöömist. Öise une pikendamine võib aidata ülekaaluistel lastel ka kilosid kaotada.

USA teadlaste järeldused põhinevad uuringul, milles 8–11-aastastel lastel paluti kõigepealt magada nädala jooksul normaalse pikkusega ööund. Seejärel pandi pooled neist nädalaks magama veidi vähem ja pooled veidi rohkem kui tavaliselt. Kolmandal uuringunädalal rühmad vahetati. Uuringus osales 37 last, kellest kolmandik olid ülekaalulised või paksukesed.

Nädalail, mil lapsed magasid tavalisest kauem, sõid nad keskmiselt 130 kcal päevas vähem, selgus uuringust. Lapsed võtsid ka pisut kaalust alla ja nende veres leidus vähem "näljahormoon" leptiini. Seda märgati võrreldes nädalatega, mil uni jäi ebapiisavaks.

Uuringuid tuleb mõistagi jätkata, aga need viitavad sellele, kuivõrd suur tähtsus on unel laste kehakaalule.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid