Sääsed, kürbsed, parmud, mesilased ja herilased... Suvi on ka putukate aeg

Kodutohter
14.07.2022
Shutterstock

Kas putukate nõelamine ja hammustused võivad olla ohtlikud?

Üldiselt ei ole torked ja hammustused ohtlikud, need on ebameeldivad ja tüütud. Mõned inimesed on aga herilaste ja mesilaste nõelamise suhtes allergilised. Sel juhul võib isegi üks nõelamine olla eluohtlik. Halvimal juhul võib see põhjustada anafülaktilist reaktsiooni, muutes hingamise raskeks.
Herilase ja mesilase nõelamise suhtes allergiline peab suvel alati kaasas kandma adrenaliinipliiatsit, mille jaoks saab arstilt retsepti. Adrenaliinipliiats on mõeldud esmaabiks äkilise ja tugeva ülitundlikkusreaktsiooni korral.

Millal peaksite arsti poole pöörduma?
Herilaste ja mesilaste nõelamine võib põhjustada tõsiseid reaktsioone ka muudel inimestel peale allergikute. Kui oled saanud nõelata näo või kaela piirkonda ja hingamine muutub raskeks või kurk tursub, tuleb helistada hädaabinumbril. Arsti juurde minekut tasuks kaaluda ka siis, kui nõelata on saanud väikelaps, eakas või kui nõelapisteid on palju.

Miks mõnel inimesel tekivad valusad ja sügelevad punnid, teistel aga mitte?
Inimesed reageerivad putukate nõelamistele ja hammustustele individuaalselt. Putukamürgi või

-sülje suhtes allergiline inimene saab ka hammustusest allergilise reaktsiooni, mis on tugevam ja kestab kauem kui neil, kes pole allergilised. Hammustuskoht võib olla ärritunud kuni paar nädalat.
Umbes viiel protsendil inimestel tekib sääsehammustustest tugevad ja hilinenud nahareaktsioonid. Kui teate, et olete tundlik putukahammustuse ja -nõelamise suhtes, peaksite paar päeva enne loodusesse minekut võtma antihistamiine. Ravimit tuleks võtta ka paar päeva pärast reisi, kui on esinenud nõelamisi ja hammustusi. Antihistamiin aitab sümptomeid leevendada.

Kuidas saate end putukate eest kaitsta?
Kandama peaks pikkade varrukatega ja pikkade säärtega riideid, mille kangas on piisavalt pingul, sest sääsk võib torgata ka läbi õhukeste riiete. Riided peaksid olema heledad. Täpset põhjust, miks tumedad riided sääski rohkem meelitavad, pole teada. Põhjus võib olla sellest, et tumedad riided kuumenevad päikese käes kiiremini ja kuumus tõmbab sääski ligi. Asjakohased on ka kinnised kingad, sokid ja müts.

Hammustused ja torked on sügelevad ja valusad. Mis rahustaks nahka?
Lisaks suukaudsele antihistamiinile saab ärritust leevendada antihistamiinipulgaga. Ka kortisooni kreem on tõhus relv sügeluse vastu. Neid tooteid võib kasutada samaaegselt, kuid enne teise pealekandmist tuleb lasta tootel korralikult nahka imenduda. Kortisoonikreeme tuleks kasutada, kui hammustus- või pistekoht on põletikuline, st punane, ärritunud ja kuum. Kortisoon leevendab põletikku. Olenemata sellest, kui palju sügelemist tunnete, peab püüdma oma sõrmi vaos hoida. Kratsimine teeb olukorra hullemaks, sest lõhub nahka. Kui olete naha veriseks kratsinud, peaksite kasutama kortisoonikreemi, mis sisaldab antiseptilist ainet. Antiseptiline aine tapab baktereid ja väldib seeläbi naha põletikku. Vaigusalv aitab ka kriimustatud putukahammustuste korral. See takistab bakterite kasvu ja soodustab haava sulgumist. Süstekoha sügeluse ja valu leevendamiseks võite kasutada külmakotti. Lisaks on apteegis saadaval erinevad jahutavad tooted, näiteks aloe vera geel või ksülitooli sisaldav kreem. Mesilase nõela ja puugi kättesaamiseks peaks kodus olema ka pintsetid.

Sarnased artiklid