Silmadest näeb ära, kui tervis pole korras

Kodutohter
14.09.2022
Shutterstock

Öeldakse, et silmad on hinge peegel.

Silmadest aga näeb teinekord ära sedagi, et tervisega ei ole kõik korras – silmad võivad viidata mõnele häirele või haigusele ka mujal organismis.

Silmade järgi saab kindlaks teha, kas inimesel on hea või halb meeleolu ning millised tunded teda valdavad. Terve inimese silmad on elavad, säravad ja läikivad, haige või väsinud inimese silmad seevastu kaotavad oma loomuliku sära, väljendavad valu ja kurbust.

Tegelikult ongi meie silmad seotud kogu organismiga.

Nägemine teravaks ja pilk säravaks

Viimasel ajal on teadusuuringutega kindlaks tehtud, et terava nägemise ja ilusa särava pilgu kauakestva säilitamise tähtis tegur on õige ja tasakaalustatud toitumine. Vitamiinid mängivad olulist rolli inimese elus üldse, ka silmade tervise hoidmisel. Näiteks peaks menüüs kindlasti olema piisavalt kõike rohelist, näiteks herneid ja muid kaunvilju, peterselli, samuti tomatit, porgandit, kapsast, tsitruselisi, sõstraid, kodujuustu, kala.

Uuringute põhjal võib sellist silmahaigust nagu ealine makuli degeneratsioon (rahvakeeles silmapõhjade lupjumine) edasi lükata ja isegi mingil määral pidurdada, süües luteiini, zeaksantiini, oomega-3-rasvhappeid ning A-, C-, D- ja E-vitamiini sisaldavaid toiduaineid ja võttes vajaduse korral juurde toidulisandeid. Seetõttu soovitatakse eri värvi köögivilju, nagu spargelkapsas, spinat, petersell, hernes, tomat, paprika ja porgand, sest neis leidub silmadele vajalikke mikroelemente ja vitamiine. Kasulikud on kõik puu- ja köögiviljad – seda nii silmade kui ka kogu organismi jaoks. Kui inimene on üldiselt terve, ei pruugi ka silmadega palju probleeme olla.

 

Sarnased artiklid