Tervena pensionil

Kodutohter
30.09.2021
Shutterstock

Kuigi tervis võib olla paras loterii, siis kõigile tuttavad tervisenõuanded toimivad. Ka vanemas eas on tähtis liikuda, süüa tervislikult ja ravida oma haigusi.

Vanasti läksid naised pensionile 55aastaselt ja mehed 60aastaselt. Töökollektiiv kinkis sel puhul kiiktooli. Aja jooksul on inimeste tervis paranenud ja arenenud maades on tulnud juurde 20-30 aastat eluiga. Inimesed on nooruslikumad ja pensionile jäädakse hiljem ning paljudele tähendab see kvaliteetaega, mida veeta reisides, lastelastega ja meelepäraste harrastustega. Kuid tähtis on veeta need aastad võimalikult tervena.

1. Lõpeta suitsetamine.

Nii vähendad kopsu- ja südame-veresoonkonnahaiguste riski.

2. Liigu.

Liikumine on vajalik igas eas, sest vähendab väga paljude haiguste riski ja aitab paremini eluga toime tulla.

3. Söö mitmekülgselt ja piisavalt.

Toit peab sisaldama valke, süsivesikuid. Kui vanematel inimestel kaob isu, ei saa nad piisavalt toitaineid ja hakkavad kaalust alla võtma.

4. Jälgi vererõhku.

Kõrge vererõhk ei anna endast tunda, kuid on ohtlik. Sellepärast peaks kord kuus mõõtma vererõhku, et vajadusel saaks varakult alustada ravi.

5. Jälgi kolesterooli.

Kõrge kolesteroolitase veres kahjustab veresooni jalisab südamehaiguste riski. Vajadusel kirjutab arst välja ravimid.

6. Kasuta aju.

Õpi uusi asju, lahenda ristsõnu, suhtle ja kohtu inimestega. Kui kahtlustad mäluhäireid, mine arsti juurde, sest varakult alustatud ravi säilitab elukvaliteeti pikalt.

7. Hoolitse oma luude eest.

Liigu võimalikult palju ja väldi liigset istumist. Võta D-vitamiini ja kaltsiumi toidulisandeid.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid