Töö ja mäng murravad konti

Marika Vingissar
Kodutohter mai 2017
06.05.2017
Suvel on ka rohkem töötraumasid. Pilt on illustreeriv | Shutterstock

Kuigi võiks arvata, et talvel on libedate teede ja katuseräästas varitsevate jääpurikate tõttu vigastusi rohkem, siis tegelikult on vastupidi: just suvel on nii lastel kui ka täiskasvanutel palju igasuguseid traumasid. Uurisime suviste traumade kohta MTÜ Rahvakoolitus Elu esmaabikoolitajalt Margit Pärnalt.

Sõna "trauma" tuleb vanakreeka keelest ja tähendab vigastust või haava. Tänapäeva meditsiinis tähendab see välisteguri mõjul tekkinud tervisekahjustust või kehavigastust. Levinumad traumad on luumurrud, põrutused, venitused, torked ja sisselõiked.

Suvel on inimesed aktiivsed, tegeletakse aiatööde ja sportimisega. Lapsed hullavad väljas batuudil ja basseinis, turnivad puu otsas, mängivad sõidutee ääres palli, sõidavad jalgratta ja rulluiskudega. Kõik need on potentsiaalsed ohuallikad, kuid ettevaatusega ei maksa ka hulluks minna. Tuleb lihtsalt kaine talupojamõistusega ohte hinnata ja pidada silmas vanasõna "hooletus ees, õnnetus taga".

Selga tuleb hoida

Suvel on ka rohkem töötraumasid. "Kui kevadised aiatööd algavad, kiputakse suure tuhinaga üle pingutama, sest tahetakse kõik korraga tehtud saada," seletab Margit Pärn. "Peenarde tegemise, rohimise ja muude küürutamist nõudvate tööde juures ei maksa unustada vahepeal selja sirutamist ja venitusharjutusi. Muidu on pärast selg kange, ning kui nahk on higine ja tuul üle käib, võib tulla närvipõletik. Abiks oleks ka selga säästev jalapink, kus saaks istuda, et selg ei peaks kõveras olema. Jalapingi asemel võib kasutada kasvõi kummuli pesukaussi, see püsib tugevamalt maa küljes kinni ega kõigu, kui maa on konarlik."

Kevadel enne puude lehteminekut on hästi näha, et õunapuud on täis vesivõsusid ja kuivanud oksi, mis vajavad hädasti lõikamist. "Enne viljapuude otsa ronimist peaks kõigepealt mõtlema oma vanusele. Kui oled juba väärikas eas, siis leiad võib-olla kellegi noorema, kes tuleb sinu eest ronima ja keda saaksid kenasti alt juhendada."

Vanemas eas kukkumisel tekkinud luumurrud paranevad aeglaselt. "Kui otsustad ikkagi ise lõikama hakata, oleks hea, kui sa poleks kodus üksi. Õnnetus võib juhtuda igas vanuses inimesega ja puu otsast alla kukkumisel võib juhtuda, et sa vajad teise inimese abi, kes saaks vajaduse korral ka kiirabi kutsuda," õpetab esmaabikoolitaja ohte märkama.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid