Unistuste aardekaardiga oravarattast välja!

Maria Torm
Kodutohter
08.03.2019
Isegi siis, kui oodatav muutus on positiivne, võime turvalisuse pärast valida vana, kehvema variandi. | Shutterstock

Igapäevased kohustused võivad aastate jooksul muutuda tüütuks rutiiniks. Proovi selle seitsmest sammust koosneva plaaniga oma ellu rõõm tagasi tuua.

Hommikusöök, lapsed kooli-lasteaeda, tööle, lõunale, koju, õhtusöök, kodu korda, magama – ja nii need aastad mööduvad. Kõik need üksluised kohustused on vaja täita, aga kuidas tüütutesse igapäevatoimetustesse rõõmu ja rahulolu tagasi tuua? Proovi alljärgnevat meetodit ja leia just sulle sobiv viis elusärtsu taastamiseks.

 

Loo unistuste aardekaart
 

Unistuste aardekaart on kaart või juhend, mille abil plaanid soovitud eesmärgile jõuda. Teekonna unistuste eesmärgini saad ise kujundada: lõika ajakirjast välja pilte, lisa märksõnu, kirjelda tundeid ja kõige keskele kleebi oma pilt. Piltlikusta, kuidas saaksid oma ellu lisada rohkem lusti, paremat tervist ja kvaliteetaega iseendale.

Töö aardekaardiga rajaneb eelkõige kujutluspõhisel enesejuhtimisel: me teeme endaga pidevalt kokkuleppeid selles, mida tulevikus teha kavatseme. Me kasutame igapäevaelus ratsionaalset mõtlemist vaid 20 protsendi jagu – ülejäänu jääb alateadvuse osaks. Unistuste aardekaart proovibki alateadvust aktiivsemalt tööle panna.

Et aga meel uutest muljetest innustust saaks ja sind tegevusse suunaks, peab unistus mõjuma läbinisti positiivselt – lihtsalt nii hästi, et üksnes mõte sellest tekitab rõõmuvärinaid.

 

Sea kindlad eesmärgid
 

Silmitse vast loodud aardekaarti ja kujuta ette, milline võiks su elu olla siis, kui elaksid oma ideaalelu. Aardekaardiunistus võib olla ükskõik mis: suurem korter, uus töökoht, parem suhe, enesekindlus või rahulik meel. Kõige tähtsam on, et see on sinu ehe vajadus midagi paremaks muuta.

Nüüd mõtiskle selle üle, milliseid muudatusi peaksid tegema, et seda ideaali saavutada.

Oleks hea, kui seaksid endale ainult viis kindlat eesmärki – need, mis tunduvad sulle kõige südamelähedasemad.

Mõnikord võib tegeliku unistuse väljaselgitamine võtta natuke aega. Lase nendel rahulikult selgineda – unistusi ei peaks püüdma mõistuspäraselt analüüsida.

Pane tähele, et kõik unistused oleksid ikka sinu enda omad. Kuna alateadvus toimib selle järgi, mida tema tegelikult hindab, siis pole mõtet üritada rakendada meelt sellise muutumisprotsessi ette, mis pole siiralt sinu enda soov. Seega ära püüa teiste unistusi täita – nii ei ole aardekaardist suurt abi.

Pea ka meeles, et ei ole olemas õigeid või valesid unistusi ega ka kindlaid reegleid, kuidas täpselt aardekaarti luua või milline see peaks välja nägema. Selle valmistamine on alati igaühe enda teha – tuleb valmistada lihtsalt selline kaart, mis kõnetab just sind.

 

Pane eesmärgid tähtsuse järjekorda
 

Kui eesmärgid on paika pandud, tuleb need reastada tähtsuse järgi. Mis on su elus kõige olulisem: rohkem aega pere seltsis, sõpradega suhtlemine, tervislik toitumine, liikumine ja trenn, reisimine, töö? Keskendu enda jaoks tõesti tähtsale unistusele, sest ainult nõnda on võimalik hinnata nii unistust kui ka selle täideviijat – iseennast.

 

Mõtiskle ja meenuta
 

Mõtle tagasi möödunud nädalale: millele su aeg kulus? Kas tunned, et raiskasid millegi peale aega? Kas olid kurnatud ja väsinud, ning kui jah, siis miks? Kuidas su tegevused ja otsused sinu uute eesmärkidega kokku sobivad? Kui su elus ei ole unistustel ja tegelikkusel üldse kokkupuutepunkte, võib see ollagi väsimuse ja tüdimuse põhjus.

Inimmeelele on iseloomulik, et samal ajal kui igatseme muutust, tahame ka, et mitte miski ei muutuks. Isegi siis, kui oodatav muutus on positiivne, võime turvalisuse pärast valida vana, kehvema variandi. Enamasti on selle taga hirm, et äkki on muutus ikkagi vale või kättesaamatu. Kui muutus hirmutab, on hea endale meelde tuletada, et tegelikult on muutus juba käimas. Me muutume kogu aeg ilma teadlike kavatsustetagi. Unistus võib nõuda mõnd julget sammu, ent mida rohkem sa neid teed, seda lähemal oled oma unistuse täitumisele.

 

Korralda oma elu ümber
 

Kirjuta üles tegemist vajavad ülesanded ja sammud, mis tuleb ette võtta unistuse saavutamiseks. Vaatle järgmise nädala plaane ja viska välja kõik, mis ei teeni sinu eesmärgi huve. Kui oled plaaninud pühapäeva puhkuseks ja pere seltsis viibimiseks, tõmba maha kõik kodutööd ja pane asemele midagi, mis sulle rõõmu valmistab, näiteks loomaaias käik ja hiljem koos perega kokkamine.

 

Anna muutustele võimalus
 

Loobumine varasema elu mustritest pole alati lihtne, sest me võime ahnelt tahta korraga nii vana kui ka uut või siis lihtsalt ei suuda otsustada, millest või kellest loobuda. Loobumine aga on sageli vältimatu. Kui su unistus on leida tasuvam töökoht, tuleb olla valmis loobuma vanadest headest kolleegidest. Kui unistus on saleneda, tuleb vähemalt osa lemmiktoitudest söömata jätta. Kui loobuda on raske, tuleks esitada endale täpsustav küsimus: mis takistab mind loobumast? Hoiak, hirm või eelarvamus?

Aardekaart ei toimi, kui sa ei anna muutusele võimalust, vaid mõtled, et seda pole võimalik saavutada. Muutuse ja unistuste täitumise suurim takistus asub kõrvade vahel. Negatiivne sisemonoloog on kõige hullem pidur – sa pead teadlikult proovima negatiivset sisehäält positiivseks pöörata.

Endaga rääkides pea ka meeles, et meelekeel on täpne. Ära kasuta tingivat kõneviisi ega selliseid sõnu nagu "kui" ("Läheksin küll sõpradega kinno, kui pidevalt nii kiire poleks"), "aga" ("Võiksin jooksma minna, aga mul pole täna aega") ja "ei" ("Mulle ei meeldi võõrastega suhtlemine"). Kasuta olevikku ja positiivseid väljendeid: "Kiirusest hoolimata on mul aega mõistlikult süüa" või "Mulle meeldib jalutada, sest see teeb mu enesetunde heaks".

 

Ole ise oma aja peremees
 

Aja jooksul märkad, et kui keskendud oma unistusele ja sead ülimaks saavutada elus rahulolu, ei pea sa endalt kogu aeg luba küsima, kas sul on ikka aega millekski toredaks – isegi kui see ei tundu esmapilgul su päevaplaanidesse sobituvat. Nii väldid stressi ja vaimse väsimuse teket juba eos.

Kui sa oled oma aja peremees, teed rohkem ruumi asjadele, mida sa naudid. Seega kinnita endale kasvõi iga päev: "Ainult minust sõltub see, kas mu elus on rõõmu ja rahulolu."

 

Kuidas aardekaarti valmistada

1. Leia endale rahulik töönurk ning otsi välja ajakirjad, märkmepaberid, (vilt)pliiatsid, liim, käärid ja suur paberipoogen. Kaardi põhi peaks olema nii suur, et saaksid selle kergesti oma lähiümbrusse üles panna. Soovi korral võid teha ka rahakotisuuruse aardekaardi.

2. Lõika ajakirjadest pilte, mis kujutavad sinu unistust. Pildid võivad olla konkreetsed (reisisihtpunkt), sümboolsed (lõvi) või täiesti abstraktsed (värvilaik). Unistusi võib ka joonistada või maalida ning kirjutada kaardile unistust tähistavaid sõnu. Kui soovid teha ainult sõnalise aardekaardi, kirjuta endale kiri.

3. Paiguta pildid kaardile enda jaoks sobival viisil. Pildid võib asetada üksteise kõrvale või teha neist kompositsioone. Ühele aardekaardile võib kujundada ka mitu unistust, kuid suurem hulk segab keskendumist. Töös võiks olla korraga üks kuni viis unistust.

4. Pane aardekaart kohta, kus seda iga päev näha võid. Su meeled peavad korduvalt kogema seda, milline on elu siis, kui unistus teoks saab. Õnnestunud kaarti on tore vaadata, see annab igapäevast innustust. Nii harjud mõttega, et see ongi see, mida sa tegelikult ihaldad.

5. Määra tähtaeg. Kirjuta aardekaardile nii unistuse täitumise kuupäev kui ka vahepealne kontrollkuupäev, mil võid hinnata, kas liigud soovitud suunas. Unistust on kergem püüda, kui liigud selle poole ajalõikude kaupa – seega ära lükka kontrollkuupäeva liiga kaugele tulevikku. Esimese aardekaardi ajaline pikkus võiks olla paar kuud. Siis on hästi näha, kas unistus on täitunud või vähemalt oled õiges suunas liikunud.

6. Kui midagi pole toimunud, mõtle järele, äkki on su mõtlemises mõni muutumist pidurdav takistus. Kui selle üles leiad, mõtle, kuidas sellest vabaneda. Võib-olla oleks põhjust juurelda, kas tahad sama unistusega edasi töötada või soovid hoopis eesmärki täpsustada.

Sarnased artiklid