Astmal on isiklik iseloom

Tekst Kadi Lehtmets
29.11.2012

"Astma on väga isikupärane haigus," ütleb Põhja-Eesti regionaalhaigla kopsuarst Mari Meren. Ent kui patsiendile ainuomaselt sobiv raviskeem on leitud, võib selle tõvega elada niisama hästi kui täisväärtuslikku ja rõõmsat elu.

"Astmat peetakse üldjuhul arenenud ühiskonna haiguseks," tõdeb dr Mari Meren ja lisab: "See pole ka ime - bronhiaalastma, krooniline põletikuline hingamisteede haigus, on tingitud bronhide limaskesta põletikust või ülitundlikkusest mõnede ainete suhtes, mis bronhide ahenemist põhjustavad. Haigusega reageerib organism omal moel keskkonna mõjudele - nt kui me toitume ebatervislikult (kiirtoit, säilitusained), oleme füüsiliselt väheaktiivsed, kasutame oma eluruumides allergiseerivaid viimistlusmaterjale, unustades ehitada toimiva ventilatsiooni jne -, mistõttu Eestigi maksab arenenud riigi terviselõivu: meil on hinnanguliselt 4-8% elanikkonnast seotud astmaprobleemidega või saanud juba astmadiagnoosi."

Kopsuastmale on iseloomulik vilisev hingamine, õhupuudushood, mis tekivad sageli öösel ja varahommikul, kõrvalnähtudena ka köha ja rögaeritus, kusjuures röga on läbipaistev või valkjas. Tasub tähele panna, et astmat iseloomustab just väljahingamise takistus. Astma mitmesuguste esinemisvormide hulgas eristatakse põletikulis-allergilist (endogeenset) ja allergilist (eksogeenset) ehk atoopilist vormi.

"Astma on väga individuaalne," ütleb dr Meren. "Haigus võib avalduda hiilivalt, ent tihtipeale ka väga tormiliselt: näiteks kui inimene reageerib teravalt mõnele allergeenile, siis tekib äkitselt hingamistakistus, raskustunne rindkeres ja halvemal juhul ka paanikahoog. Ent mõnd inimest vaevab peamiselt pikaajaline ärritusköha ja ta ise ei mõistagi selle põhjust." Astmahoog võib kesta põgusa hetke, kuid võib väldata ka mitu päeva, ägeda astmahoo korral on tegemist nn astmaatilise seisundiga. Paljud sisemised ja välised tegurid võivad haiguse kulgu mõjutada - nt füüsiline koormus, külm õhk, mitmesugused ärritavad lõhnad ja isegi ravimid võivad astmahoo vallandada. Stress ja ärritus võivad samuti olla lisategurid, mis astmahoole kaasa aitavad.

Loe edasi ajakirjast...