C-hepatiit põhjustab tõsist maksakahjustust
Tekst Aive Antsov
13.02.2010

C-hepatiidi viirus avastati 1989. aastal. Praegusel hetkel on haigus aladiagnoositud nii Eestis kui välismaal.

C-hepatiit on C-hepatiidi viiruse põhjustatud maksapõletik. Krooniline hepatiit ehk maksapõletik võib tekkida mitmetel põhjustel.
Toetudes Eesti-sisestele uuringutele, on siin C-hepatiiti nakatumise kaheks sagedasemaks põhjuseks alkoholist põhjustatud maksakahjustus ehk alkoholhepatiit ning C-hepatiidi viirusest põhjustatud hepatiit. Harvemini esineb autoimmuunmaksahaigusi, pärilikke maksahaigusi ning ainevahetushäirega ehk metaboolse sündroomiga seotud maksakahjustust.
Äge maksakahjustus ehk äge hepatiit, näiteks ravimeist või seenemürgistusega kaasuv või mõnest viirusest (A-hepatiidi viirusest) põhjustatud, üldjuhul paraneb ega muutu krooniliseks. Krooniline hepatiit on juba kiiremini või aeglasemini progresseeruv maksakahjustus, mille lõppstaadiumi nimetatakse maksatsirroosiks. Maksatsirroosi iseloomustavad pöördumatud sidekoelised muutused maksakoes.

Vajalik ja salakaval maks
Maks on keha organitest suurim, üks olulisemaid ja ülejäänud organismis asetleidvate protsessidega tihedalt seotud. Maksakahjustusega inimese elukvaliteet on selgelt häirunud, ilma maksata pole võimalik üldse elada. Seetõttu on C-hepatiidi kui Eestis ühe sagedasima kroonilise maksahaiguse teadvustamine oluline.
C-hepatiidi viirusest põhjustatud hepatiit kulgeb aeglaselt ning ilma oluliste haigustunnusteta ja haigus diagnoositakse hepatiidistaadiumis vereanalüüside alusel. Aastate jooksul kujuneb välja maksatsirroos ning siis tekivad ka maksatsirroosile viitavad haigustunnused. On inimesi, kel C-hepatiit areneb maksatsirroosini kiiresti, teistel võtab aega ligikaudu 5-20 aastat, enne kui maks hakkab tõsist muret tegema, kirjutatakse hepatiidi haigusvorme tutvustaval interneti kodulehel www.hepatiit.net
Oluline on teada, et hepatiidistaadiumis on võimalik viirusevastase raviga C-hepatiiti ravida ning haiguse progresseerumist peatada ja patsient tervistub. Maksatsirroosi staadiumis, kui maksakoes on juba tekkinud pöördumatud sidekoelised muutused, ei ole viirusevastane ravi näidustatud.
Loe edasi ajakirjast...