Eesnäärme eest!
Tekst Kristjan Arunurm
14.11.2009

Vähemalt 15–20% Eesti meestest põeb eesnäärmepõletikku – ja seda hinnangut peab Tartu Ülikooli Kliinikumi Meestekliiniku androloog Margus Punab isegi konservatiivseks. Kurb fakt on aga see, et eesnäärmevähki sureb meil umbes 500 meest aastas. Miks?
Eesnäärmehädad on pooltel meestearsti poole pöördunuist, 25% moodustab lastetusegrupp. Meestearst Margus Punab tõdeb, et noorte meeste seas, vanuses 18–20, on eesnäärmepõletikku ehk prostatiiti vaid 10 protsendil, kuid rohkem kui pooled üle 50aastastest kurdavad kusemishäireid, mis on tingitud peamiselt eesnäärme healoomulisest suurenemisest. Healoomuline ei tähenda aga sugugi, et kõik halb on välistatud – suurenenud eesnääre võib soodustada põiepõletiku ja -kivide tekkimist ning neerupõletikku ja -puudulikkust.
“Põhjusi eesnäärmepõletiku tekkeks on mitmeid: suguhaigused, partneri tupepõletikud ja kroonilised külmetamised. Üks on kindlasti ka see, et tuleme suhteliselt halva seksuaalhügieeni perioodist, mida vanem põlvkond kannab endaga kaasas. Kuid Soomes ja teistes Põhjamaades ning näiteks Kanadas, kus hügieeniharjumused peaksid olema paremad, on need numbrid vaid natuke väiksemad. Aga ega meil need uuringud veel väga kaugeleulatuvad ole, nii et täit pilti neist ei saa. Oluliselt parem on olulord Lõuna-Euroopas,” teab Punab.
Kuigi seda pole tõestatud, on doktor Punab sügavalt veendunud, et geneetilisel soodumuselgi on sellise haiguse juures oma mõju. “Miks siis muidu ühel inimesel tekib pärast mikroobi saamist põletik ja teisel mitte. Immuunsüsteemi eripära on suure tõenäosusega geneetiliselt määratud. 30–40% juhtudest on põhjus ebaselge.”

Suurenemine pole haigus
Ka väikeste põiepõletike järel soovitab Margus Punab igaks juhuks kontrolli minna, sest enamik tõsisemate põletikega, juba valude ja kusemishäiretega mehi ütlevad, et kolm kuni viis aastat tagasi oli üksik põletikujuhtum pärast külmetamist ning vahel on veel korra tunda andnud ja ise üle läinud. “Tullakse sageli paraku alles siis, kui ravida on juba üsna keeruline. Kui ikka alakehas on selge ebamugavus kestnud mõne päeva, peaks kindlasti laskma ennast kontrollida.”
Kontroll tähendab kõigepealt küsimustiku täitmist kaebuste kohta, seejärel eesnäärmest pärit materjali uuringut. “Kolme-nelja aastat eest olime üsna palju spermaanalüüsi-kesksed, praeguseks oleme veendunud, et eesnäärmesekreedi uuring on küll veidi ebamugavam, kuid palju täpsem.”

Loe edasi ajakirjast...