Töökoht ergonoomiliseks!

SISUTURUNDUS
21.09.2018

Missugune on ergonoomiline töökoht kontoris?

 

Pole mingit põhjust, miks töökoht peaks olema ebamugav, tekitama terviseprobleeme ning tööstressi. Isegi kui töö iseenesest on ajuti keeruline, saab ergonoomilise töökoha abil töötajate enesetunnet paremaks muuta.

Enda praeguse töökoha ergonoomilisuse hindamine käib kiirelt, võttes ette nimekirja, nagu näiteks terviseinfo.ee veebis oleval lingil http://www.terviseinfo.ee/et/blogi/2271-hinda-oma-arvutitookoha-ergonoomilisust

Lisaks terviseriskide maandamisele tõstab sobilik töökoht nii motivatsiooni kui ka tööefektiivsust.

 

Laud – milline, mis seal on ja kus see paikneb

Laud on üks olulisemaid asju ja tihtipeale ka üks suuremaid väljaminekuid. Sellele peaksid vabalt ära mahtuma kõik vajalikud asjad – kuvar, klaviatuur, hiir, töövahendid – ja samas jääma piisavalt ruumi ka töötamiseks.

Klassikaline ristkülikukujuline laud võis olla parim lahendus siis, kui arvuteid ei eksisteerinud, ent praegu on hea mõte võimalusel ümarate nurkadega laua, kus töötaja saab istuda natuke „kurvi“ sees.

E-poest Kaup24.ee leiab väga erineva suuruse ja disainiga töölaudu ja -toole. "Kurviga" laua heaks näiteks on lauamudel Optimal 14.

 

Tööala tasub jagada tsoonideks

Asjad võiks lauale paigutada selliselt, et kohe töötaja ees on tavapärase töö tsoon, kuhu saab käsi toetada ning kus kõige enam kasutatavad töövahendid on mugavas ulatuses. Seejärel mõnikord kasutatav tsoon ja kõige kaugemal harva kasutatav või üldse mitte kasutatav töötsoon, kus võib hoida dokumente, raamatuid ning kus võiks olla ka arvutikuvar.

 

Kuvari paigutus on oluline

Arvutikuvari paigutamisel peab silmas pidama seda, et see ei asuks otse lambi all. Lambivalgus hakkab ekraanilt peegelduma ja silmi väsitama. Samal põhjusel ei tohiks arvuti taga olla muud tugevat valgusallikat – näiteks aken.

Töötaja jaoks peaks kuvari ülaserv olema kas silmadega samal kõrgusel või 10-15cm allpool ning silmadest umbes 60cm kaugusel. Arvutikuvar, hiir ning klaviatuur aga otse töötaja ees, nii et neid saab kasutada ilma pidevalt kehatüve pööramata. Kui juba pöörata, siis koos tooliga.

 

Tooli oluline roll tööpäeva kulgemises

Tooli saab valida vastavalt lauale. Liiga kõrge või liiga madal tool muudab töötamise ebamugavaks ja seda isegi siis, kui ostetud on nimetuse järgi ergonoomiline tool. Õnneks saab toole reguleerida ja seda võimalust tuleks ka kasutada, et saavutada õige istumisasend.

Toolil istudes peaks jälgima, et reied oleksid põrandaga paralleelselt ning jalalabad täistallaga maas. Kui jalad ei ulatu korralikult maha, saab muretseda jalatoe. Laua all peaks olema ka piisavalt ruumi – kas siis selleks, et sinna jalatugi mahutada või selleks, et oma jalgu sirutada.

 

Siruta end igal võimalusel

Tööasendi muutmine on üks lihtne võimalus oma kehale puhkust anda. Kaaluda võib selliseid variante nagu telefonikõnede ajal ringi jalutamine, arvuti taga püsti või põlvili töötamine ning sirutamine ja venitamine.

 

Oma enesetunde jälgimisel on oluline roll

Inimesi on erinevaid ja töökoha paigutus, mis sobib ühele ideaalselt, ei pruugi teisele kohe sugugi sobida. Kui sa tunned tööpäeva lõpus, et lihased on kanged, liigesed valutavad või silmad on üleväsinud, on kindlasti vaja oma töökorralduses muudatusi teha.

Mõtle sellele, kas su töökoht on ergonoomiliselt paika seatud ja kas sa ka kasutad seda. Pane kasvõi kirja, kui tihedalt ja kui pikalt sa pause teed ning mõtle, äkki oleks vaja lühemaid aga tihedamaid puhkehetki. Hoiame tervist!

 

Kaup24.ee e-poes ootab ostjaid lai valik mööblit, alates töökohale sobivatest toolidest kuni magamistoamööbli ja voodi kõrvale sobivate kappideni. Tutvu valikuga ja telli soodsalt.