Gaute Kivistik – 20 aastat Rohke Debelakki

Tekst: Tiiu Talvist Foto: Olga Makina
04.03.2014

Sotsiaalministeerium annab teada, et koostöös haigekassaga on välja töötatud uus tervishoiusüsteem, mis näeb ette ravikuuride kasutuselevõtu. Ravikuure on plaanis inimeste tervise parandamiseks kasutada eeskätt maapiirkondades ja väiksemates alevites, kus kokkuhoiu eesmärgil on juba suletud või sulgemisel kohalikud haiglad.

Ravikuur ehitatakse suletud haigla kõrvale või kui haiglal oli enne juba kuur olemas, võetakse ravikuurina kasutusele see. Ravikuur on haiglahoonest kuni 4000 korda odavam, seal on kogu aeg värske õhk ning ravikuur tagab tervishoiuteenuse osutamise ka majanduslikult kitsal ajal, teatab ministeerium.

 

Kas tuleb tuttav ette? Alguses kuulad nagu tavalist uudist, siis jääd äkki kuulatama, et mis jutt see siis nüüd on? Lõpuks taipad – mängib ju Kuku raadio ja eetris on Rohke Debelakk oma libauudistega.

 

Rohke müsteerium

Rohke Debelakk ilmus eestlaste ellu üsna Eesti taasiseseisvusaja alguses. Tema esimesed libauudised läksid eetrisse 1994. aastal Tartus Q-raadios. Need pöörased ja absurdsed, samas alati ajaga kaasas käivad teated panid publiku pead murdma, kes kohalikest ajakirjanikest võib küll olla selle veidra pseudonüümi taga? Kes julgeb niimoodi tögada poliitikuid ja seadusandlust, kes leiab meie igapäevasest elust üles need "rosinad", millest vormida veidraid libauudiseid?

Et Rohke Debelaki libauudiseid edastati alguses ainult läbi raadioeetri, õnnestus saladust hoida mitu aastat. Muidugi pidi müstiline Rohke selleks loobuma kõigist intervjuudest ja pildistamistest. Aga nagu väikeses Eestis ikka, tuli seegi müsteerium lõpuks päevavalgele ja selgus, et libauudiseid ei tooda mitte mingi kuulus ajakirjanik ega poliitika hall kardinal, vaid tundmatu noor huumorimees Gaute Kivistik.

Rohke Debelaki nime saamise lugu meenutades selgub, et see on tal ka tegelikult hoopis sõbra oma. "Olime sõbraga kirjavahetuses ja püüdsime alati teineteist õudustega üle trumbata. Ühe kirja lõppu oli ta pannud nime Rohke Debelakk." Niisiis, kui Gautel oli esimese eetrini jäänud umbes kaks minutit, otsustas ta, et ei taha oma nime all igasuguseid rumalusi rääkima hakata. Nii võttiski ta sõbralt selle nime lihtsalt endale.

 

Võtavad leiva käest

Nüüdseks on libauudised juba ammu kolinud Kuku raadiosse ja nagu öeldud, saab neil sel aastal juba 20 aastat täis. Vaatamata sellisele ajaloole Gaute inspiratsioonipiuuduse üle ei kurda. "Aastatel 2003–2005, kui majandus jõudsasti arenes, inimesed olid rõõmsad ja omadega rahul, tekkis küll vahel tunne, et uudiseid pole millestki teha," meenutab ta. "Seoses majanduslangusega lõppesid need ajad igaveseks ära ja nüüd jätkub teemasid küllaga." Gaute muigab, et nüüd ei jõua ta ise poliitikutega sammu pidada – aeg-ajalt tunnetab ta ohtu, et nood võtavad oma absurdsete avaldustega tema leiva käest ära. "No aga eks neid on muidugi palju ka, ega mina üksi jõua nende vastu saada!"

 

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid