Haigusele viitav voolusemuutus
Tekst Riina Reiman-Männiste
16.07.2009

Juuninumbris ilmunud intervjuust Pelgulinna Sünnitusmaja günekoloogiaosakonna juhataja Külli Idlaga saime teada, et kohupiimataolist voolust tekitav tupeseen on kõige levinum kaebus, millega naised pöörduvad günekoloogi poole. Millised on teised haigused, mis samuti kutsuvad esile vooluse?

“Mingisugune hulk voolust tupest on normaalne. Terviseprobleemile viitab vooluse muutus,” täpsustab dr Idla. “Tavapärane voolus on läbipaistev ega põhjusta sügelust või muud ebamugavust. Kui aga tekivad tavapärasest teistsugused nähud, siis tuleb kindlasti pöörduda naistearsti poole.”

Bakteriaalne vaginoos
“Pärmseene järel võib selle asetada teisele kohale,” kommenteerib naistearst laialtlevinud diagnoosi, mida tekitavad anaeroobsed bakterid. “Bakteriaalsele vaginoosile on iseloomulik hallikas kalalõhnaline voolus, mis võib teatud hetkel isegi taanduda ning siis uuesti tekkida. Bakteriaalne vaginoos ja pärmseen on paljuski sarnaste tunnustega, kuid neid ei tohi segi ajada. Haigustekitajad ja ravi on täiesti erinevad. Bakteriaalset vaginoosi ravitakse antibiootikumidega, mis seenhaiguse korral on kindlalt vastunäidustatud. Vaginoos ei pruugi olla sugulisel teel ülekantav, kuid seda soodustavateks faktoriteks loetakse seksuaalpartneri vahetust ja korraga mitme partneri olemasolu.”

Loe edasi ajakirjast...