Hoia oma nahka hästi

Tekst Kadi Lehtmets
10.05.2012

Kurrukesed, kortsud, kuivus, pigmendilaigud, tursed... Nahk vananeb paratamatult ühes meiega. Kuid õige suhtumisega saab ealisi ilminguid vähendada ja hajutada.

Uurime täpsemalt kosmeetik Pille Mirme-Moosaarelt.

Miski pole meile nii lähedane nagu oma nahk. Nahk hoiab kudesid koos ning kaitseb ja varjab meie organismi. Nahk tegutseb kontaktpinnana elukeskkonna ja teise inimese suhtes. Nahal asuvate närvilõpmete abil aistitakse temperatuuri ja valutundeid. Nahk on osa organismi vastupanusüsteemist. Terve ja tervikliku pindmise kihi kaudu kaitseb see organismi väliste ärritajate eest, nagu näiteks päikesekiirguse, mikroobide ja kemikaalide vastu.

Kuidas vanus mõjutab?
Pille Mirme-Moosaar ütleb, et esimesed muutused nahal võivad ilmneda juba 20. aastates: "Need on enamasti miimilised kortsud - näiteks naerukurrud -, mitte veel naha vananemisest tingitud märgid." Kergemini tekivad miimilised kortsud ja nahapinnal isegi peened kurrukesed just kuivemat tüüpi nahal.

Naha ealised muutused hakkavad endast märku andma enamasti umbes 30. eluaasta paiku. Mõnevõrra mõjutab ealiste muutuste ilmnemist pärilikkus. Siin ei maksa veel esiemasid süüdistada, sest geenid mängivad naha vananemisel vaid osalist rolli. Nahale on kahjulik eeskätt päikese UV-kiirgus, mille tegelik toime ilmneb alles aastate jooksul. Õhu saastatus, eluviisid, nahahooldusrutiinid, tervislik seisund ja hormoonid omakorda jätavad märke naha seisukorrale.

35. eluaasta kandis muutub nahk endisest kuivemaks. Naha pealispind õheneb vähehaaval ja nahas loomulikult leiduv hüaluroonhappe hulk väheneb. Pisitasa hakkab aeglustuma naha mikroringlus.

40. eluaastate keskpaigast alates jätavad nahale jälje üleminekuaastad ja östrogeeni vähenemine organismis. Nahk on veelgi kuivem, nahapinnal esineb toonimuutusi ja ihu on kaotanud osa oma loomupärasest särast. Näojooned lõtvuvad ja poorid näivad suuremana. Näonahal võib endisest rohkem esineda turseid.

50. eluaastate teises pooles on naha vananemine ilmne. Naha vastupanuvõime ja elastsus vähenevad ning värv tuhmub. Ihu struktuur õheneb, sest sellele prinkuse andnud kollageeni ja elastiini moodustumine aeglustuvad.

Loe edasi ajakirjast...