Igasuvine nuhtlus: puugid ja sääsed

Tekst Riina Reiman
12.06.2011

Suviste ilmadega on kohe platsis ka sooja aja "rahvavaenlased" - puugid ja sääsed. Kuidas end ebameeldivate putukate eest kaitsta, puuke eemaldada ja sääsekupladest kiiresti vabaneda, räägivad perearst Lauri Laas ja kiirabivelsker Margit Pärn.

Põrgulikud puugid
Kui palju tuleb puuke peljata? Millal oleks mõistlik lasta end vaktsineerida ning kas valida selleks kiir- või tavameetod? Kas kord läbipõetud puukentsefaliit või -borrelioos tagavad immuunsuse kogu eluks?

Lauri Laas, üleriigilise perearsti nõuandetelefoni 1220 arst-projektijuht ja perearst, peab vajalikuks küll ettevaatust ja tervise kaitsmist, kuid soovitab igal juhul vältida paanikat ning mitte lasta ilusat suve puugihirmul kammitseda. "Ega see nii nüüd ka ole, et puuk hüppab puu otsast kohe pähe kinni," rahustab tohter.

Ettevaatus
Puugiohtlikku piirkonda minnes soovitab perearst selga panna heledat värvi riided, mille peal hakkab puuk kohe silma. Samuti tulevad kasuks heledad sokid. Metsas ringi liikudes on mõistlik panna püksisääred sokkide või kummikute sisse, et ohtlikud putukad ei saaks kohe jalgadele ligi.

Lauri Laas pole oma praktikas küll seda kohanud, et puuk oleks kellelegi peanaha külge klammerdunud, kuid sellegipoolest tuleb juuksed rätiku või mütsi alla peita. "Kõige olulisem on koju tulles ennast ja teised pereliikmed kohe üle kontrollida, sest puugid kipuvad pugema kõikvõimalikesse kohtadesse, nagu nabaauk, rinnavoldid, kaenlaalused, suguelundite piirkond," nimetab perearst puukide lemmikpeatusi. "Nii see ei ole, et nahale sattudes klammerdub puuk kohe esimesse ettejuhtuvasse kohta ja lööb oma suised sügavale nahka. Esiteks, ta ikkagi valib koha, ja mida pehmem kude, seda meelepärasem. Kuna puugil pole mingeid kihvasid, siis kulub tal läbi nahakihtide sügavamale jõudmiseks päris palju aega. Seepärast ongi oluline saada võimalikult ruttu jaole, et eemaldada puuk enne, kui ta on jõudnud sügavamate kudedeni."

Loe edasi ajakirjast...