Jalad ilusad ja head

Proviisor Maija Tressum
17.05.2008

Jalgade tervis on inimese heaoluks ja toimetulekuks ääretult oluline. Pahatihti hakkame oma jalgadele pöörama tähelepanu siis, kui ilmnevad vaevused, mida annab ennetada ja ära hoida.

Jalgade tervis on inimese heaoluks ja toimetulekuks ääretult oluline, liikumisvõime nõrgenemisega kipub alanema ka toimetulekuvõime. Et seda ei juhtuks, peaks hakkama oma jalgadele tähelepanu pöörama enne, kui ilmnevad vaevused – väsimine, konnasilmad, soolatüükad, paksendid ja nendest tingitud lõhed kandadel, jala- või küüneseen jm.
Linnatänavate kõvad ja siledad pinnad väsitavad jalalaba, sama teevad ebasobivad jalanõud. Jalalabad harjuvad rõhu ning pigistustega ja muutuvad pikapeale tundetuks. Pehmetel põllu- ja metsaaladel käimine mõjub jalalabadele tervislikumalt.
Väsinud jalgadele annavad energiat ja heaolutunnet vannisoolad, mis sisaldavad mineraalide ja mikroelementidega meresoola, lisaks salvei-, eukalüpti-, männi-, laimi jt eeterlikke õlisid, mõnikord ka kamprit ja mentooli.

Igapäevane jalapesu
Kui jalad pole just eriti määrdunud, siis piisab igapäevasest pesemisest jaheda veega.
Liiga sagedased jalavannid, eriti sooja veega, kuivatavad jalanahka. Jalavanniveele võib lisada vanniõli või spetsiaalseid nahka pehmendavaid õlisid apteegikosmeetikast. Jalanaha pesemiseks sobivad apteegikosmeetika valikust hästi pesemisvahendid või põhisalvid. Põhisalve kantakse nahale nagu seepi, pestakse jalad ja loputatakse siis jaheda veega. Kui vett pole käepärast, aga nahk vajab puhastamist, sobib selleks samuti põhisalv, mida tuleb pigistada (paber)taskurätile ja pühkida nahk puhtaks. Samal ajal on vägagi mõistlik kasutada põhisalve kandade ja taldade pehmendamisel.
Kui jalad kipuvad tugevasti higistama ning põhjustavad lõhnaprobleeme, tuleks valida pesuvahend, mille happetase oleks alla 5. Sel juhul jääb pärast pesu nahale happeline kiht, mis aitab kontrollida bakterite levikut ja leevendab higistavate jalgade halba lõhna. Mitmed apteegis müügil olevad patenteeritud jalatalgid sisaldavad lõhnu neutraliseerivat toimet ning lisaks ka jalaseenevastast toimeainet. Sellise talgi regulaarne kasutamine hoiab jalad kuivana. Higistama kippuvatele jalgadele sobivad ka meresoolavannid ning jalavannid ravimtaimedega, näiteks tammekoore, salvei jms. Kui aga jalahigistamine väljub kontrolli alt, tuleks pöörduda nahaarsti poole, kes siis vastavalt vajadusele võib määrata ka ravimeid.

Loe edasi ajakirjast...