Kaalukabinetis pannakse kõik kaalule

Tekst Üllar Ende
17.03.2008

Kaalukabinetis pannakse sõna otsese mõttes kõik kaalule: miks kaalume ülearu palju? mis toimub meie sees? kui kaalusõbralikult elame? miks kaal pingutustele vaatamata ei lange?
Aasta jagu on Tallinnas Eesti Diabeedikeskuses pakkunud nõu kaalukabinet.

“Me kõik oleme erineva kehaga, mitte stantsiga vormitud,” ütleb kaalukabineti dieedispetsialist Ulvi Tammer. “Inimene peab oma keha hindama reaalsustundega. Kui ta tunneb end selles õnnelikult ja tervis on korras, on kõik hästi.”
Kaalukabinetist otsitakse nõu ikka siis, kui ülekaal on juba tervisemure. Tulijatele-käijatele annavad nõu põhiliselt endokrinoloog Marju Past ja dieedispetsialist Ulvi Tammer.
“Kõigepealt alustasime diabeetikute kaalunõustamisega, aga kuna kaalumurega pöördus meie poole ka teisi inimesi, tekkis vajadus luua eraldi kaalukabinet,” ütleb Ulvi Tammer. “Kui on diabeetik, käib ta perearsti saatekirjaga meie diabeedikeskuses endokrinoloogi vastuvõtul ja diabeediõe juures; aga kui on lihtsalt kaalumurega inimene, tuleb ta kaalukabinetti ja talle on teenus tasuline. On võimalus valida kahe paketi vahel: kui perearst on vajalikud analüüsid ära teinud, pole meil neid enam vaja teha ja esimene visiit on siis odavam. Võimalusel püüamegi inimesele pakkuda ikka soodsamat paketti.”

Ulvi Tammer: Jälgime, et kehamassiindeks ei muutuks nii suureks, et tekib juba haiguste oht, eelkõige südame- ja veresoonkonna haiguste ning diabeedi risk. Tahame, et inimese kehamassiindeks oleks vähemalt alla 27, tegelik norm on 24,9.
Loomulikult on inimeste kehatüübid erinevad ja seetõttu kasutame hindamisel täpsemat võimalust. Kaalukabinetis mõõdame
- taljeümbermõõtu
- rasva hulka kehas
- kehavedelike massi
- keha lihasmassi
- mineraalainetesisaldust
- valgusisaldust
- põhiainevahetust.
- kehamassiindeksit
- vöö- ja puusaümbermõõdu suhet
- keha bioloogilist vanust
- standardset soovitatud kehakaalu
- abdominaalset (kõhuõõnesisest) rasva.

Selle põhjal saame anda täpsemaid soovitusi, et ülekaalulisel hakkaks kaduma just rasvkude, mitte lihasmass.

Kuidas te ülekaalulise organismi seisundit mõõdate? Inimese sisse ju ei näe.

Meil on olemas aparaat, mida nimetame lihtsalt kaaluks, kuid seal seisab inimene andurite peal ja hoiab ka kätega anduritest kinni. Nii on võimalik ekraanile saada ja välja printida kõik vajalikud andmed tema organismi seisundi kohta.
Lisaks hindame tervislikku seisundit analüüside järgi: suhkruainevahetus, rasvaainevahetus ja ka näiteks kusihappesisaldus, sest osal ülekaalulistel on ka podagraprobleemid. Vajadusel selgitame välja muud hormonaalsed näitajad, mille järgi saame alustada ravi ja anda soovitusi, et inimene ei teeks dieedipidamisega endale liiga.

Loe edasi ajakirjast...