Kaeme kaesid 2. osa Glaukoom

Tekst Maarja Villemson, silmaarst
21.09.2013

Augustikuu Kodutohtris oli luubi all hall kae ehk katarakt. Nüüd vaatame, mida kujutab endast rohekae ehk glaukoom ning kuidas nägemiskaotust peatada.

Ka glaukoomi (rohekae, roheline kae) kohta on viiteid juba ammustest aegadest. Nimetus "roheline kae" tulenebki ilmselt sellest ajast, kui glaukoomi olemust veel päris täpselt ei teatud. Arvatakse, et roheliseks kaeks kutsumine pärineb Vana-Kreekast ja tõenäoliselt iseloomustas see haiget silma, kus kiiresti arenev glaukoom põhjustas sarvkesta turset ja kiiresti arenevat katarakti, mis andis silmale hallika ja mingi nurga alt roheka välimuse.

Kohe pidur peale

Glaukoom on krooniline silmahaigus, mille korral nägemisnärvi kahjustus tekitab vaatevälja ahenemise ja nägemise süveneva halvenemise. Selle põhjuseks on enamasti silma siserõhu tõus, kuid mõnikord on glaukoomi teke võimalik ka madala silmarõhu korral. Viimasel juhul arvatakse olevat vähemasti osaliselt põhjuseks nägemisnärvi halb verevarustus.

Sekundaarselt võib glaukoom tekkida põletike, traumade, steroidravi või mõne süsteemse haiguse, näiteks diabeedi tagajärjel.

Glaukoom on pöördumatut pimedust põhjustavate haiguste seas kogu maailmas esikohal. Paljud glaukoomihaiged ei teagi, et neil see tõbi on, kuna algjärgus ei pruugi mingeid sümptomeid esineda ning perifeerse nägemisvälja (ääreala) kadu ei panda tähelegi.

Kui rohekaed ei ravi, siis silmanärvi kahjustus süveneb, vaateväli üha aheneb ning nägemine võib kuude või aastatega täielikult kaduda.

Glaukoomi ravi eesmärk on peatada nägemisnärvi kahjustuse süvenemine - juba kaotatud nägemisvälja aga ei ole kahjuks võimalik taastada.

Loe edasi ajakirjast...