Kivikülv kõhus
Robert Aps
06.06.2017

 

Neerukivid on pealtnäha lihtne vaevus. Tegelikult on igal kivil oma lugu ja ravi sõltub paljudest asjaoludest.

 

Neerukivitõve teaduslik nimetus on urolitiaas ehk kusekivitõbi. "Kivid tekivad uriinis lahustunud ainetest ja põhjuseks on erinevad ainevahetushäired ja riskitegurid," ütleb Lääne-Tallinna keskhaigla uroloogiaosakonna juhataja uroloog Heino-Enn Arpo. "Nende koosesinemisel kasvab kivide tekkimise tõenäosus."

Piltlikult öeldes tekivad kivid, kui inimese uriinis on nii palju kristalle moodustavaid aineid, et uriinis sisalduv vesi ei suuda neid lahustada. Samal ajal võib uriinis olla puudus ainetest, mis aitavad vältida uriinikristallide kokkukleepumist. "Erinevate tegurite mõjul võib välja kujuneda ideaalne keskkond kivide tekkeks," selgitab dr Arpo. "Neerukivide teke toimub haigele märkamatult ja sageli isegi aastate vältel ilma haigussümptomite ilmnemiseta."

"Neerudes ja üldisemalt kuseteedes on kivide teke tõenäolisem keskealistel meestel, kellel on selleks geneetiline eelsoodumus," räägib perearst Ingmar Lindström. Kivide esinemise riski võivad suurendada toitumisharjumused, nagu valgu-, C- ja D-vitamiinirikas toit, ning erinevad haigused. Viimaste hulka kuuluvad näiteks podagra ja kõrvalkilpnäärme funktsiooni häire. Peale selle võivad rolli mängida kuseteede ehituslikud eripärad.

"Arenenud riikides on kivide tekke tõenäosus suurem kui arenguriikides. See arvatakse tulenevat erinevustest toidusedelis," lisab dr Lindström.

 

Põhjuseks kaltsiumisoolad

Neerukive rühmitatakse koostise alusel.

Ligikaudu 85% kõikidest kividest moodustuvad kaltsiumisooladest. Seda tüüpi kive leitakse sagedamini meestel. Põhjus on kaltsiumi üleküllus uriinis, milleks omakorda on palju erinevaid põhjuseid. Dr Arpo sõnul on suur osa neist kahjuks tänaseni ebaselged. "Igal juhul ei peaks inimene hakkama organismile vajalikku kaltsiumi oma igapäevases toidus piirama, nagu varasematel aegadel soovitati," ütleb uroloog. "See oleks isegi kahjulik, kuna soodustaks tänapäeval üha sagedamini esineva osteoporoosi kujunemist vanemas eas."

Umbes 8% kividest on uraatkivid, mis koosnevad kusihappe sooladest. "Need esinevad tavaliselt podagrahaigetel. Siin on oluline rangelt järgida valgupiirangutega ja vedelikurohket dieeti."

Ainult 1% kividest on tsüstiinkivid, mida põhjustab pärilik tsüstiini ainevahetuse häire. Mõnikord võivad neerukivid olla ka kattuvate koostistega.

Ligi kuuendik kõikidest kividest kaasnevad kuseteede põletikuga. Sagedamini esinevad taolised kivid naistel ja koosnevad enamasti ammooniumfosfaatidest.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid