Kas mao- ja soolevaevusi on võimalik ennetada või neist jagu saada? Vastab Ida-Tallinna Keskhaigla Sisekliiniku Gastroenteroloogiakeskuse vanemarst, Eesti Gastroeneteroloogide Seltsi esimees Benno Margus.
Kes meist poleks kuulnud, näinud ja omalgi nahal kogenud, kuidas närvipinge, stressi ja lihtviisilise vihastamise korral hakkab kõht perutama ja lausa valutama. Koolilaste ja pahatihti ka mudilaste paha-tuju-kõhuvalud on üldteada, nõrganärviliste näitsikute ja tegusate (äri)meeste ning -naiste ülepinges kurdetavad kõhuhädad samuti. Ent kõik need vaevused ei pruugi pahatihti olla ainult n-ö psühhosomaatilised.
Vähiregistrid näitavad, et nii maailma mastaabis kui Eestis on märgatavalt kasvanud haigestumus ja paraku ka suremus mao- või soolestikuvähki. Nii esinemissageduselt kui ka surma põhjusena on maovähk Eestis meestel teisel kohal, naistel esinemissageduselt kolmandal ja surma põhjusena samuti teisel kohal. See tõbi aga ei teki teadupärast üleöö. Mao vähkkasvajatest 95% moodustavad mao limaskesta näärmelise epiteeli rakkude muutustest alguse saanud kasvajad. Mitmete tegurite koosmõjul võib mao limaskesta rakkudes tekkida selliseid muutusi, et need lakkavad normaalselt töötamast ja hakkavad pidurdamatult vohama.
Siinse jutu siht ei ole siiski kedagi hirmutada, vaid saada selgust, kuidas mao- ja soolevaevustest jagu saada ja – ennekõike – neid ennetada.
Ilusa nimega kuri bakter
Mao ja kaksteistsõrmiksoole limaskestapõletike sagedasim süüdlane on bakter nimega Helicobacter pylori. See bakter elab vähese hapnikuga keskkonnas – kaitstult mao limaskesta limakihis. Ta toodab oma elutegevuses ureaasi, mis on tema kaitseaine happe vastu, kuid mille toimel tekib maos kudesid kahjustav ammoniaak. Bakteril on ka kudesid kahjustavad spetsiifilised valgud, toksiinid ja ensüümid, mis lõhustavad rakukesta. Nii tekib helikobakteri toimel mitmesuguste põletikuvahendajate osavõtul mao limaskestapõletik, mis loob soodsa pinna teiste maohaiguste kujunemiseks. Sagedase nakatumise põhjuseks on bakteri levik inimeselt inimesele, levik perekonnasiseselt, lastekollektiivides ja mujal, kus inimesed puutuvad tihedamalt kokku. Nakatunud inimeste hulk varieerub piirkonniti. Helikobakterit kannab enam kui kaks miljardit inimest.
Loe edasi ajakirjast...