Kõhuviirus - ebameeldiv, kuid enamasti leebe külaline
Tekst Kaili Laansalu
10.04.2012

Ägedat haigust, mis kulgeb nii lastel kui ka täiskasvanutel palaviku, oksendamise ja kõhulahtisusega, nimetatakse sageli kõhugripiks. Tegelikkuses ei ole haigusel gripiviirusega midagi pistmist. Levinud tõve tagamaid aitab avada SA TÜ Lastekliiniku lastearst Eda Tamm.

Kõhuviirus võib olenemata vanusest tabada meid kõiki ning haiguse kulg olla väga erinev. Enamasti põhjustab haigust rotaviirus, harvem noroviirus või teised viirused. Dr Tamm selgitab: "Rotaviirus on peamine ägeda kõhulahtisuse tekitaja kuni kahe aasta vanustel lastel, kuid haigust võivad põdeda ka vanemad lapsed ning täiskasvanud. Haiguse läbipõdemine ei anna eluaegset immuunsust, kuid iga järgnev nakatumine on eelmisest kergema kuluga. Tavaliselt on viiendaks eluaastaks peaaegu kõik lapsed kõhuviirusega kokku puutunud. Mõnikord võib haigus piirduda ka ainult halva enesetunde ja iiveldusega. Seda just vanemate laste ja täiskasvanute puhul."

Noroviiruste poolt põhjustatud kõhulahtisus on võrreldes rotaviirusliku kõhulahtisusega mõnevõrra kergema kuluga. "Sageli piirdub haigus ainult oksendamisega ja kulgeb ilma palavikuta. Seetõttu võib seda esialgu olla raske eristada ka näiteks toidumürgitusest. Kui halb enesetunne kestab aga pikemalt kui ööpäeva, on selle taga tõenäoliselt ikkagi kuri kõhuviirus," hoiatab Eda Tamm.

Viiruslikku kõhulahtisust esineb aasta ringi, kuid haigestumus tõuseb oluliselt talvekuudel ning aeg-ajalt esineb ka suuremaid haiguspuhanguid. Jahedama kliimaga riikides soodustab nakkuse levikut kindlasti inimeste omavaheline tihedam kontakt kinnistes ruumides. Soojema kliimaga maades levib haigus enamasti aasta ringi.

Hoolikas kätepesu aitab
"Viiruslik kõhulahtisus levib tavaliselt kontaktnakkuse teel - see tähendab kokkupuutel okse või roojaga saastunud esemete ja pindade vahendusel," toob dr Tamm välja. Kõige efektiivsemaks vahendiks nakatumise vältimisel on hoolikas kätepesu. Nii saab igaüks ennast ise haiguse eest kaitsta.

Rotaviiruse soodsaks levikualaks on kahtlemata kohad, kus on palju lapsi koos. "Haigestunud lapse roe sisaldab väga suures koguses viiruseid. Laps võib viirust eritada roojaga ja olla seetõttu nakkusohtlik kuni kaks nädalat. Viiruse eritamine võib kesta isegi siis, kui äge haigus on möödas ja laps tundub väliselt terve," selgitab dr Tamm. Kui peres haigestub laps rotaviiruslikku kõhulahtisusse, siis on lapsega kokkupuutes olevatel täiskasvanutel risk nakatuda umbes ühel viiendikul juhtudest.

Loe edasi ajakirjast...