Kuigi ka soojal suvel võime külmetuda, on hilissügis ja talv aina valvel, et saaksid aga külma teha, eriti jalgadele ja seljale. Mõistlik on panna jalga villased sokid ning ihu ligidale looduslik rõivas.
Osa inimesi lihtsalt on loodud külmavaresteks: neid paneb lõdisema isegi mõni külmakraad, eriti veel siis, kui on rõskus ja puhub tugev tuul. Külmaõrnaks muudavad inimese ka vereringehäired ja närvikahjustused ning talvel sobimatud jalanõud ja rõivad.
Külm teeb vähem külma nendele, kes liiguvad palju õues ning on miinuskraadidega harjunud. Sellegipoolest ei maksa hulljulget mängida ega poolpaljalt pakase, niiskuse ja tuule kätte minna.
...jalgadele
Kaks inimest ootavad bussi, ühel hakkavad jalad külmetama, teisel mitte. Miks?
"Selle põhjuseks võivad olla liiga kitsad jalanõud, mis takistavad normaalset vereringet. Või on jalatsid sellisest materjalist, mis lasevad tuult läbi - see suurendab külma mõju. Kui ilmale sobimatutes jalanõudes saavad jalad märjaks, on külm samuti kohe kallal," ütleb Põhja-Eesti Regionaalhaigla jalaraviõde Tiina Mitt.
"Jalad võivad hakata külmetama ka üldväsimusest, sest siis häirub verevarustus perifeerias ehk keha äärealadel - nii jalgades kui kätes. Külmetamist soodustab seegi, kui jalad on pesemata või higistavad. Põhjusi on muidki."
Tiina Mitt soovitab juhuks, kui tuleb pakases pikemat aega näiteks bussi oodata, mitte ühe koha peal seista, vaid tempokalt edasi-tagasi kõndida. "Aeglane käimine ei aita, sest siis jahtub veri enne varvastesse jõudmist ära. Kasu on ka jalgade edasi-tagasi vibutamisest ja labajalaringidest."
Nahkjalatsid ja "hüvasti-noorused"
Tiina Mitt peab külma vastu kõige paremaks naturaalsest nahast jalatseid. Kuiva pakaseilmaga sobib jalgu hästi kaitsma päris vilt: "Eriti vanematele inimestele on imehead "hüvasti-noorused" - need pole vildid, vaid lukuga kinnitõmmatavad vildist jalatsid, mida on saada ka pikema säärega. Viltjalatsid on väga mugavad, peavad hästi sooja ning neid võivad loomulikult kanda ka nooremad inimesed.
Lisaks võib jalga panna villased sokid, mis ei aja higistama. Paljud aga pesevad neid pesumasinas kõrgel temperatuuril, millega uhutakse ära villas olev loomulik rasv - pärast seda ei pea sokid enam nii hästi sooja." Villased sokid sobivad hästi ka nahkjalatsitesse.
"Külmaga võiks jalas olla mitu kihti sokke: all puuvillased, peal villased, või vastupidi. Jalanõu põhjas peab kindlasti olema vahetatav sisetald, näiteks vildist. On olemas ka altpoolt fooliumiga kaetud sisetallad, mis ei lase külmal jalale liiga teha.
Talvejalanõud peavad kindlasti olema number suuremad kui teiste aastaaegade omad, et varvastel oleks vabalt ruumi. Kui jalatsid pigistavad varbaid, hakkavadki need külmetama, sest verevarustus on häiritud."
Loe edasi ajakirjast...