Kui teravili teeb kõhus põrgut

Tekst Üllar Ende
10.04.2012

Tsöliaakiat ei olegi kerge hoobilt avastada, sest see tõbi võib ennast peita ja märku anda mitut moodi. Kuidas uurimine käib ja mis haiguse vastu aitab, räägib Lääne-Tallinna keskhaigla endoskoopiaosakonna juhataja gastroenteroloog Külliki Suurmaa.

Hädaline tuleb tohtri jutule, sest enam ei kannata välja. Häda teeb häda otseses mõttes: kõht on alailma lahti, gaasid ja valud sees, kilosid on ohtralt kadunud. Muidugi on ta püüdnud enne ise välja uurida, mis võiks viga olla. Selge see, need sümptomid viitavad tsöliaakiale ehk teraviljavalgu talumatusele, nagu netist uurides selgus. Sellele ta tohtrilt kinnitust ootabki.

Kohe diagnoosi ei saa
Dr Külliki Suurmaa kuulab kurtjat hoolega ning tema peast käib esmalt mitu mõtet. "Võimaliku haiguse üle arutledes on kõigepealt tähtis inimese vanus. Kui tuleb noorem inimene, siis hakkad tõesti mõtlema, et võib-olla on tegemist mõne toidu talumatusega, mingi soolepõletikuga. Kui aga on veidi vanem inimene, ka veel neljakümne-viiekümnene, tekib ikkagi kohe mõte, et äkki on kasvaja. See on esimene asi, mida gastroenteroloog silmas peab."

Arst kaalub mitut võimalust, sest ainult inimese juttu kuulates ja peale vaadates diagnoosi panna ei saa. "Selliste sümptomite puhul tuleb mõelda ka mõnele võimalikule nakkusele. Et perearstid ja infektsionistid on paremini kättesaadavad kui gastroenteroloogid, siis kõhulahtisusega satuvad inimesed sageli enne nakkusarsti juurde. Nii on minu vastuvõtule tulijal nakkuse võimalus tihtipeale juba välja lülitatud.

Kui inimene eriarsti juurde tuleb, teeme analüüse laiemalt: üldvereproovid, samuti analüüsid, mis aitavad diagnoosida - nn kasvajamarkerid ja toidutalumatuse markerid. Selle põhjal otsustame, mida edasi teha."

Üks signaal on rauavaegus
Arstile on tsöliaakia diagnoosimisel üsna tähtis ka anamnees. Ka lihtsalt küsitledes võib niidiotsa kätte saada. "Näiteks uurin inimese käest, kas tal on rauavaegusaneemiat - ka see on imendumishäire," jätkab dr Suurmaa. "Sellele tihtipeale ei mõelda. Inimene käib ringiratast arstide juures; millest on rauapuudus, ei tea. Kui naistekliinikus selle günekoloogilist põhjust ei leita, jõuab ta gastroenteroloogi juurde. Uurides selgub, et tegemist ongi teraviljavalgu gluteeni talumatuse ehk gluteenenteropaatiaga, mille üks kindel sümptom on rauavaegusaneemia."

"Ka muude aneemiate puhul tasub tsöliaakia peale mõelda, eriti kui klassikaliste sümptomitega kaasneb näiteks nahakuivus ja suunurgad lõhenevad - see tähendab B-rühma vitamiinide puudust."

Mõned ongi kogu aeg hädas lõhenevate suunurkadega, ei aita kreemitamine ega muu. Võib-olla on viga hoopis peensooles?

Loe edasi ajakirjast...