Ma ei saa kunagi võlgadest lahti. Mul pole kunagi piisavalt raha, et osta, mida soovin. Ma ei saa kunagi raha säästa, sest mul pole raha säästmiseks. Ma olen vaene ja ei saa kunagi rikkaks.
Kas sinu peas on eales mõlkunud ülalmainitud mõtted? Kui nii, on tõenäoline, et sinu rahaline elu on langenud kinnise mõtteviisi ohvriks, mis takistab sul edu saavutamist.
Paljud tunnustatud psühholoogid üle kogu maailma on rääkinud lähemalt sellest, kuidas inimmõistus jaguneb sisuliselt kaheks põhiliseks mõtteviisiks: kinnine mõtteviis ja arengule suunatud mõtteviis. Viimane neist on mõtteviis, kus inimene usub, et tema oskused aitavad tal elus edasi jõuda ning kui tal pole hetkel vajalikke oskuseid või vahendeid, töötab ta selle nimel, et need saavutada. Kinnise mõtteviisiga inimesed usuvad aga seda, et maailm on „fikseeritud“ ning neil kas on või ei ole teatud omadused.
Pole mingi saladus, et inimmõistus suudab nii luua kui ka ületada barjääre, mistõttu on mõtteviis otseselt seotud sellega, kuidas sinu rahaasjad elus kulgevad.
Kuidas arengule suunatud mõtteviis sind aidata saab?
Kinnine mõtteviis tekitab otseses mõttes barjääre, mis panevad inimest uskuma, et asjad „ongi nii“, oskused on kõik fikseeritud ning raha lihtsalt „ei ole“. Arengule suunatud mõtteviis on aga just vastupidine: sellise mõtteviisi puhul usub inimene, et talle antud ressursid pole piiratud ning ta võib ise ressursse kasvatada.
Kuidas aga selline mõtteviis sind täpsemalt aidata saab? Vastus on lihtne: arengule suunatud mõtteviisi puhul otsib inimene pidevalt uusi võimalusi, kuidas elu arendada. Inimene, kes ei keskendu võlgadele, vaid vaatab oma sissetulekut kui arenguvõimalust, keskendub seega sissetulekule endale, mitte väljaminevale rahale. Seega selle asemel, et mõelda, kuivõrd palju raha iga kuu ära kulub, mõeldakse hoopis sellele, kuidas ülejäänud raha paigutada investeeringutesse või kasutada otstarbeks, mis aitab paremat rahalist olukorda luua: näiteks võidakse panustada haridusse, et omandada uusi oskuseid.
Arengule suunatud mõtteviisi puhul hakkab inimene rohkem mõtlema sellele, kuhu oma raha paigutada, kuidas rohkem raha teenida ning kuidas elu arendada, selle asemel, et keskenduda olemasolevatele võlgnevustele. Kinnine mõtteviis on eitava olemusega ja surub juba eos maha kõik mõtted, alavääristades ja vähendades enesekindlust: näiteks võid salamisi soovida uut töökohta, kuid kinnine mõtteviis surub mõtte maha, sisendades negatiivseid mõtteid nagu „sa pole piisavalt kvalifitseeritud selle töö jaoks“, samas kui arengule suunatud mõtteviisiga inimene saadab laiali CV-sid, käib intervjuudel ja õpib oskuseid juurde, kui tunneb, et oskuseid on vajaka.
Ära lase hirmul end kontrollida
Kinnise mõtteviisi suurim ajend on hirm. Paljud inimesed jäävad terveks eluks samale, madala palgaga töökohale, kartes, et nad ei suuda eales leida paremat või nad pole „piisavalt head“. Arengule suunatud mõtteviisiga inimesed astuvad aga oma mugavustsoonist välja ning riskivad rohkem, sest nad usuvad oma võimetesse ning ei lase hirmul end kontrollida.
On selge, et uue mõtteviisi väljatöötamine ja rakendamine pole nii lihtne ning see ei pruugi juhtuda üleöö, kuid esimese sammuna tuleb endale tunnistada olukorda ning hakata end rohkem jälgima.
Ära lase hirmul ja kinnisel mõtteviisil takistada oma elu. Kui sa kuuled peas, kuidas sinu kinnine mõtteviis hakkab ütlema sulle, kuidas „sa ei saa sellega hakkama“, lisa sellele lausele juurde sõna „veel“. Õpi oskuseid juurde ning haara julgelt võimalustest kinni. Pea meeles: ainult sina kontrollid oma mõtteviisi ning oma elu, seega ära lase mõtteviisil juhtida oma elu sinu eest.