Kurguvalust priiks

Tekst Kadi Lehtmets
12.10.2011

Sügis käes, ilm jahe, kurk kibe. Kuidas tülikast külmetushaiguste hooajast terve kurguga välja tulla?

"Kurguhädad on meie kliimas kahtlemata hooajalised," kinnitab Kõrva-Nina-Kurguhaiguste Kliiniku arst Oliver Vaide. "Kui päike läheb pilve taha ja ilm külmemaks ning inimesed tubades rohkem ninapidi kokku puutuvad, siis nad ka rohkem üksteist nakatavad."

Miks kurk üldse kibedaks läheb? "Valu kurgus on põletikuline reaktsioon. Põletikul endal võib olla erinevaid põhjuseid, enamasti viirused või bakterid." Kuid mitte ainult: kurgu võib kipitama panna ka söögitoru pidi üles tulev maohape reflukshaiguse puhul: "Refluksi foonil põeb inimene ka kurguhaigust kauem - valu on suurem ja põletikuline seisund võib kesta kauem. Sest kui maohape limaskesta ära rikub, siis saab viirus või bakter seal paremini tegutseda."

Kurku kaitseb limaskest. Kui kurk on kuiv (kas põletikust, nohust või külmetusest, samuti muudest ärritajatest) ning inimene on palaviku tõttu kaotanud oluliselt vedelikku, siis saab haigus mööda kahjustunud limaskesta laiemalt edasi minna.

Nina hingamiseks, suu söömiseks
Dr Vaide tuletab meelde, et nina, kõrvade ja kurgu piirkonnas on kõik väga tihedalt seotud: "Kogu seda piirkonda tasub võtta kui ühist tervikut - kui kuskil midagi "logiseb", võib see tunda anda ka mujal."

Näiteks kurguprobleemid võivad alguse saada hoopistükkis ninast: "Kui inimesel on nohu, hingamisraskused, siis saavad sealt alguse ka kurguprobleemid. Nina on hingamiseks, suu söömiseks! Suu kaudu hingamise õpib inimene olude sunnil ära. Aga kui inimene hingab suu kaudu, siis ei saa nina täita oma funktsioone, milleks on õhu soojendamine ja niisutamine, aga ka sissehingatava õhu puhastamine." Selle tagajärjel kannatavad kõik hingamisteed - näiteks jääb haigeks kurk, sest neelu limaskest on kuivem. Samuti jõuavad kurku bakterid-viirused väliskeskkonnast.

Tasub kodus põdeda
"Iga püstijalu põetud haigus kestab kauem, see on reegel," ütleb dr Vaide. "Millal inimene arsti juurde läheb, sõltub sellest, kui tähtsaks ta end ja oma tervist peab." Nii et arsti esmane soovitus kibeda kurgu ja külmetuse vastu kõlab muinasjutuliselt lihtsalt - jää koju ja puhka ennast välja!

Samuti kehtivad kõik eneseabi klassikalised vahendid: "Lihtlabast külmetust võiks ravida nii, nagu vanaisad-vanaemad seda ikka on teinud. Mesi ja soe jook on alati hea!" Kompressidki kõlbavad, sest kui sul kuskilt valutab ja sa selle koha soojas hoiad, siis tunned end paremini.

Dr Vaide hoiatab siiski rahva hulgas ikka veel laialt levinud uskumuse eest, et põletikulist kurku tuleks n-ö desinfitseerida: "Arvatakse, et joodilahuse või näiteks viinaga kurgu kuristamine teeb head, aga loogikat siin ei ole, sest see võtab limaskestalt viimasegi kaitsekihi ära. Samamoodi mõjub soolvesi - tasub mõelda, mis juhtub angerjaga, kui see soola peale panna!"

Loe edasi ajakirjast...