Talvekülmaga polnud kurguga mingit häda, nüüd suvesoojaga aga paistab äkitselt punane ja valutab. Miks? Arutame seda koos kõrva-, nina- ja kurguhaiguste kliiniku arsti Oliver Vaidega.
Kui põnnid usuvad, et jõuluvanad suvel magavad, siis täiskasvanud on seda meelt, et viirustelgi on soojal ajal põõnamispõli. Kõrva-nina-kurguarst Oliver Vaide seda usku ei ole, sest ta tunneb ka viiruste salaelu.
"Viirused ei puhka kunagi - nad on meie ümber kogu aeg olemas, ainult et erinevad on hooajad, millal nad inimesele rohkem või vähem ligi pääsevad. Nii võib ka suvel kurgus olla viiruspõletik. Kurk ise ei muutu aastaaegade järgi, küll aga muutub ilm meie ümber ja ka eluviis. Suvel ja talvel on kurguhädad täpselt ühesugused. Suvel aga tabavad need kõige ebaloogilisemal ajal: päike on kõrgel taevas ja kolmkümmend kraadi sooja - võiks elust rõõmu tunda, aga kurk ei lase. Kui külmal ajal inimene kurguvaluga veel kuidagi lepib, siis nüüd ahistab see eriti."
Viirus leiab nõrga koha
Dr Vaide ütleb, et suvel on külmetumise tingimused samad kui talvel. "Palavaga higistad ja siis tuleb suurem tuuleiil, mis jahutab keha kiiresti maha. See on organismile stressiolukord. Väidetavalt on viirused peidus ka meie sees ja soodsatel tingimustel - sellessamas stressiolukorras või immuunsuse langedes - võivad nad muutuda aktiivseks. Sama lugu on bakteritega."
Õnneks on suvised viirused väetid: nende tekitatud vaevad lähevad mööda mõne päevaga, kui just pole kurgumandlipõletik - angiin. "On inimesi, kes ei tea angiinist muud, kui et suvel palavaga jääb kurk haigeks, on kõrge palavik ja suu lahti ei käi. Sel juhul on põletiku tekke taust sama," lisab kurguarst.
Padupäevitamine ei pane põntsu üksnes nahale, vaid kahandab ka keha kaitsevõimet ning nii saavadki viirused vaba voli.
Soojast äkki külma
"Miks inimesed näiteks Egiptuses reisil käies sageli haigeks jäävad, kui nad siit külmast sinna lähevad?" küsib Oliver Vaide ja vastab ka ise: "Kui õues on ikka 40 kraadi sooja, jooksed paljalt ringi ning ühel hetkel hakkab palav ja siis lähed konditsioneeriga autosse või jahedasse ruumi, tähendab see järsk muutus organismile samuti stressisituatsiooni. Ja kui siis mingi haigustekitaja on organismis, jääd tõenäoliselt tõbiseks."
Tohter teeb puust ja punaseks ete: "Kui talvel on toas 20 ja õues null kraadi, siis sa ei lähe ju toariietes õue. Aga kui Egiptuses on väljas 40 kraadi ja sees on 20 või alla selle, siis temperatuuride vahe on täpselt sama suur, millega ainevahetus ja kõik muu organismis peab toime tulema."
Loe edasi ajakirjast...