Lähedal pilt selge, kaugel ähmane. Mis põhjustab lühinägevust?

Maarja Villemson
silmaarst
21.12.2013
Shutterstock

Silmitsi seistes tunned tuttava ära. Kui ta aga kaugemalt mööda läheb ja teretab, kissitad silmi ja murrad pead: "Kes see küll oli?" Mida sel puhul annab ette võtta, et vähemalt teaks, kellele tere vastu ütlesid? 

Lühinägevus ehk müoopia on sageli esinev nägemishäire, mille korral näeb inimene kõike lähedal olevat selgelt, kaugel asuvaid objekte aga ähmaselt.

Võimalikke põhjusi mitu
 

Teravaks nägemiseks on vaja, et nii sarvkest kui ka lääts murraksid valguskiiri nõnda, et need langeksid silma põhjas asuvale võrkkestale. Lühinägevuse korral aga koonduvad silma sisenevad valguskiired võrkkesta ette, mitte selle pinnale, nagu peaks. Seetõttu ongi kauguses asuvad objektid ebaselged. Selline häire on müoopidel ehk lühinägevatel inimestel põhjustatud sarvkesta ehituse kõrvalekaldest või on silmamuna sarvkesta ja/või läätse fokusseeriva võimega võrreldes liiga pikk. Mõnikord on müoopia mitme teguri koosmõju tulemus.
Veel võivad lühinägevust põhjustada mõned ravimid, katarakti (hall kae) areng ja võrkkesta irdumise operatsioon silikoonpaelaga. Tavaliselt saab müoopia alguse lapse- või murdeeas ja stabiliseerub varases täiskasvanueas, ent on ka erandeid: kongenitaalne (infantiilne) müoopia võib mõnel inimesel olla juba sündides. Täiskasvanuea müoopiaks nimetatav lühinägevus tekib tavaliselt 20.-40. eluaasta vahel, kuid tuleb ette ka seda, et inimesel kujuneb lühinägevus alles hiljem.

Terviselugusid loe rohkem ajakirjast Kodutohter

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid