Liigesele toitu, lisandit ja liikumist

Tekst Üllar Ende
13.04.2010

“Liiges ei vaja eraldi toitaineid. Kui aga on tarvis, siis artroosi ehk liigesekulumuse korral on soovitatav tarvitada toidulisandit,” ütleb Põhja-Eesti Regionaalhaigla reumatoloogia ülemarst Eevi Pärsik. “Kuid ka siis on ikka tähtsad liikumine ja võimlemine.”

Mitu lugejat on küsinud: kas toiduga saab liigesehaigusi (ka liigesekulumust) ära hoida ja neid leevendada? Kahjuks pole olemas ei ühte ega mitut toidu- ega toitainet, mis hoiaksid liigesevaevused meist täielikult eemale.

Kõik ühisest katlast
Liigesed on üks osa organismist ning saavad toitu ühisest katlast. “Jah, liiges toitub veresoonte ja vere kaudu. Kõik toitained, mida söögi-joogiga saame, liiguvad liigestesse, nagu ka igale poole mujale organismi. Liiges ei vaja toitaineid juurde,” ütleb dr Pärsik. “Oluline on normaalne tervislik toitumine, pluss liigese liikumine – siis on ainevahetus liigeses parem ja paraneb ka selle verevarustus.”

Kõhr ja määre kaasa antud
Oleks kena, kui see ühiskatlatoit teeks tugevamaks meie kulumisaltid liigesekõhred ja “õlitaks” liigest – annaks aina juurde liigesemääret/võiet elu lõpuni.
Dr Pärsik nendib, et liigesemäärde hulk, tänu millele liiges saab normaalselt liikuda, ei olene sugugi toidust. Ka ei sõltu sellest liigesekõhre elastsus, mis täidab liikumisel amortisaatori rolli.
“Liigesekõhr on meile kaasa antud, see kasvab ja areneb inimesega koos. Mida rohkem liigeseid liigutame, seda rohkem need aastate jooksul kuluvad. Palju oleneb inimesest. Mõnel on liigeste kulumine suurem, mõnel väiksem. Osa inimestel on juba sünnipäraselt kehvemad ja kuivemad liigesed, teistel aga paremad.”
Pole teada uuringut, mis tõestaks, et liigesekõhre saab tugevdada ainult toiduga. Kui see nii oleks, siis poleks ka liigesekulumust.
Kurja juur ka ülekaal
Teadagi tulevad liigsed kilod enamasti valest toitumisest, kui just ülekaalu ei soodusta mõni haigus. Nii või teisiti on see üks liigeste kulumist soodustavaid põhjusi.
“Ülekaal mõjutab kindlasti põlve- ja puusaliigese artroosi, sest siis on koormus liigestele suurem kui muidu,” nendib dr Pärsik. Kui artroosihaige on suutnud kaalust alla võtta, on ka tema olemine märgatavalt parem, sest kulunud liigestele on hoopis väiksem koormus ning seega ka vaevusi vähem.

Loe edasi ajakirjast...