Luu ju elab!

Tekst Aive Antsov
13.08.2010

Apteekide eesruumides võib vahel märgata huvitavat kuulutust – kutsutakse mõõtma luutihedust. Tulemused näitavad, kas inimesel on oht haigestuda osteoporoosi või mitte.

Luutiheduse mõõtmine moodsa ultraheliaparaadiga toimub apteegis enamasti sealsamas, kuhu suunatakse vererõhumõõtmisest huvitunud. Firma Remedex OÜ on Eesti inimestel luutihedust mõõtnud juba viimased viis aastat. Sama palju aastaid vana on nende pisikene arvutitaoline ultraheliaparaat DBM Sonic Bone Profiler.
Kliendiga tegeleb ainult üks inimene, kes on saanud vastava väljaõppe ning kes oskab anda soovitusi edaspidiseks: kuidas muuta toitumisharjumusi või eluviise ning milliseid toidulisandeid tarvitada.

Mugav ja valutu protseduur
Tootejuht Kirsti Vihermäe kinnitab, et ultraheliga mõõtmise protseduuri vältel ei tunne inimene end kordagi ebamugavalt. Kuna mõõdetakse sõrmeluust, ei pea riidest lahti võtma (nagu näiteks kannaluust mõõtmise korral), mis on eriti mugav. “Kui päev läbi on kingad jalas olnud ning kui pead konsultandi nina all sokid ära võtma, siis mõnele inimesele tekitab see ebamugavustunnet, mõnele mitte,” toob Kirsti Vihermäe omapärase, kuid inimliku näite kannaluust mõõtmise kohta. Ta ise on läbi proovinud mõlemad mõõtmised ja kinnitab, et protseduuride läbimine oli imelihtne. Sama mugav nagu lõunalkäik.
Luude hõrenemine saab alguse lülisambast. Kuna sõrmeluud on oma ehituselt kõige sarnasemad selgroolülidele, on sõrmeluude mõõtmisest saadud tulemused osa spetsialistide arvamusel informatiivsemad ja täpsemad. Mõõtja-konsultandi seisukohalt on näpuluust ka lihtsam ja mugavam mõõta. Kuigi samas – luu on luu. Olenemata sellest, kas mõõdetud on jäsemel või mujal, lähtub tulemus ikkagi sellest, millise tihedusega luu on. Luutiheduse mõõtmise meetod on ülitäpne ja annab hea ülevaate luu mineralisatsioonist.
DBM aparaat kaalub umbes 14 kg ja on varustatud elektroonilise kalliperiga (kujult nagu väikesed mõõtetangid). Windowsi baasil toimiv tarkvara annab üksikasjaliku analüüsi uuritava inimese andmete kohta. Kirsti Vihermäe sõnul on selline tehnoloogiaime moodsaim, millega Eestis luutihedust mõõdetakse.

Loe edasi ajakirjast...